Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor. Am nevoie de un sfat și poate la voi îl voi găsi, fiindcă nu știu la cine sa apelez..Sunt insarcinata în 19 săptămâni. Problema nu ar fi cu sarcina, ci cu prietenul meu. Suntem împreună de 6 luni iar Dumnezeu a ales sa ne binecuvinteze cu acest copilaș, ceea ce niciunul din noi nu regreta. Problema e următoarea.
Îl simt indiferent fata de mine și de relația aceasta. Eu sunt cea care trage 80%de relație iar el doar 20 %. Mereu când ne certam, era nervos sau amețit ma judeca, ma critica, ma făcea în fel și fel. De la faptul ca el ma considera ieftina și ca sunt 0 fără părinți, pana sa-mi spună ca acum e legat pe viata și ca el nu ma va aprecia niciodată în totalitate. (Lucrul acesta l-am observat și eu din comportamentul lui). Îmi spune ca mereu se gândește ca el poate avea pe una mai buna. Îmi spune și ca ma iubește dar nu îmi arata asta. Nu face nimic în privința relației noastre, nu trage de ea, nu încearcă sa petreacă timp cu mine,nu face nimic sa ma vadă fericita. Am zis ca poate cer eu prea mult...
Am indurat de fiecare data, însă am ajuns în punctul în care simt ca nu mai pot. Ma consum mult, plâng mult, sunt trista, stau doar în casa. Am sperat ca poate lucrurile se vor schimba, iar venirea lui bebe o sa ne apropie mai mult, dar nu știu dacă va fi asa...
Am vrut de multe ori sa pun punct dar faptul ca îl iubesc m-a ținut pe loc.
Stiu ca la următoarea cearta iar ma va jigni iar a doua zi va regreta, va veni la mine și îmi va spune "sa speram ca o sa fie totul bine ". Doar ca eu chiar nu mai pot. Am zis ca la următoarea cearta și jignire, plec. Dar nu știu dacă asta e cel mai corect lucru.
N-am cu cine sa discut sau sa cer un sfat de asta am sperat ca poate la voi, o sa găsesc o rezolvare. Sunt dispusa sa fac orice pentru a salva aceasta relație dar nu cred ca mai e ceva de salvat din ea...ah și mai nou m-a făcut sa cred ca vorbește cu altcineva iar acum neaga asta și îmi spune ca de fapt eu sunt cea care nu îl mai iubește

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Situația e destul de complicată căci ai nevoie de liniște și sprijin acum, mai mult ca niciodată. Nu ai de ce să te mai consumi, e terminată relația. Vei fi dezamăgită în repetate rânduri și îți irosești întreaga putere, ori ea e esențială în ceea ce urmează, să naști. Lasă lucrurile așa, nu mai sacrifica pentru relație și ea se prăbușește. Deci lucrurile merg în jos, separarea e inevitabilă (cu cât mai devreme, cu atât mai bine pentru bebeluș). Însă nici nu forța că vei fi afectată. Desigur că va recunoaște copilul (dacă dorește) și îi va asigura cele necesare creșterii. Formarea lui se realizează încă din pântece, iar acum răspunzi de două vieți. Ia decizii la sigur spre binele amândurora. Fii puternică! Dumnezeu e cu tine.

11 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna
Nu te iubeste si deja regreta sarcina si copilul care va veni pe lume.
Eu personal nu as incerca sa salvez ceva din relatie deoarece viitorul nu suna bine injuraturi, jigniri, bautura, abuz si tu vei ajunge sa intretii toata familia si vei simti ca trebuie sa accepti acest lucru datorita copiilor.

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca el cam regreta din modul cum se comporta cu tine.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Un copil nu apare ca prin minune, ca asa vrea dumnezeu, ci pentru ca ai facut sex neprotejat. Stiai cum se poarta iubitul tau cu tine si totusi nu ai facut nimic in aceasta privinta. Ai crezut ca daca faci un copil lucrurile se schimba dar sa stii ca nu poti tine pe nimeni legat de tine facandu-i un copil. Asuma-ti greseala si mergi mai departe fara el. E clar ca nu vrea acest copil si nici aceasta relatie. Un om care te iubeste si te respecta nu te jigneste.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu crezi ca acum este mult prea tarziu sa pui asemenea intrebari?
Inainte sa ai sex si sa decizi sa nu te protejezi, nu crezi ca trebuia sa te ganadesti bine daca te iubeste, daca vrea copil, daca isi ia raspunerea voastra ca familie, daca aveti deja o cariera, o profesie, un servici, o casa, venituri constante samd?

De ce stai in asa si plangi, nu ar trebui sa mergi la servici? sau ai deja o situatie financiara foarte buna si nu mai necesita sa muncesti?

Este dificil sa dam sfaturi in asemenea situatie, pentru ca nu stim nimic despre tine si el si nu avem cum sa cunoastem situatia reala, odata ce el deja se indeparteaza de tine si se pare ca nu suporta ideea ca ai decis sa faci acest copil, ca sa-l tii legat de tine.

| Gbx10 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu,eu nu lucrez deoarece suntem în alta tara, urmă să mă angajez dar fiindcă am rămas insarcinata nu am mai putut. E doar venitul lui care e de 2500 de euro. Nu îl sperie faptul ca va deveni tatic, din contra s-a bucurat. Îmi pare rău dacă ți s-a părut ca stau și ma plâng.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gbx10):

Banuiesc ca aveti casa si o situatie foarte buna acolo, daca te-ai dus dupa el in strainatate si tu nu muncesti.

| mihai69 a răspuns:

Nu prea mai ai ce salva... Și făcându-ți mereu griji și fiind tristă, induci fătului o stare neplăcută, posibil să-l afecteze și pe el în viitor.
Cel mai bine ar fi să mergeți pe căi diferite. Mai bine fără tată (cu siguranță doar temporar), decât cu unul ca el.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă nu faceai sex inainte de casatorie nu aveai problema asta acum. Acum o sa fii o mamă singură și un posibil soț care te-ar fi iubit ar merita mai mult decat sa creasca copilul altcuiva.

| Brizbriz a răspuns:

Lasa-l
da-l in judecata pentru pensie alimentara
gaseste-ti pe altul, chiar si cu copil, cat esti tanara, sunt o tona de amatori

insa, chiar lasa-l, cineva care s-a schimbat brusc si jigneste, nu se mai intoarce la sentimente bune, e clar ca e dus

| zilog a răspuns:

Sunt o mulțime de bărbați care ți-ar crește copilul
la schimb pe sex
tu le oferi sex de buna calitate te prefaci ca ii iubesti
si gata fraierul următor o să fie in limbă după tine

de ce vrei tu sa te iubesca unul CĂRUIA II ESTE FRICĂ DE NOUA SITUAȚIE

SA SPERIAT
TE URĂȘTE
nu șție să facă bani
nu este capabil
nu are o școală
nu știe dacă ceea ce știe el să facă este de viitor sau poate că nu
poate că nu îsi da seama de unde o sa te poata intretine si pe tine si pe copil
dacă cumva se uita la tine si vede că nu ești capabila probabil să ai o meserie să îti câștigi existența ta fără să ii ceri lui
si din cauza asta de sperietură fuge
ca nu stie de unde o sa ia
isi imaginează că o să trebuiască să dea în cap să facă bani
poate că nu mai vede viitorul in roz
poate că școala nu i-a plăcut
este complicat in lumea asta să fii bărbat cu copchil
că zice lumea de pe lângă tine că așa ai ajuns să ai copchii
zice lumea de pe lângă tine VAI DAR DE UNDE O SĂ LE DAI SĂ MĂNÂCE

oau acum ai incă o gură împlus de hrănit
gata cu hoinăreala pe la fufe
de acum trebuie să nu mai bagi la păcănele
si poate că el nu vrea să se lase de droguri anturaj si alte alea
poate că toată lumea ii spune că i-ai făcut copchil doar ca să il constrângi prin asta să îl ameninți și să îl obligi să te intrețină
că așă zice lumea că femeile fac copchii la bărbați doar ca să pună stăpânire pe ei și să se prevaleze de asta ca și când gata de acum inainte ești sclavul meu te-am prins
ca pe un contract de sponorizare obligatoriu
si el se sperie de chestiile astea asa ca fuge vrea să dea bir cu fugitii
poate ca el intr-o luna a mai ajuns sa stea pe strazi ca nu si-a permis sa mai platesca chiria
poate ca a avut zile in viata in care a mancat doar o paine si a baut apa din parc nu zic ca toate zilele lui ci din cand in cand o data la 8 luni cand lua teapa cu salariul
poate ca nu stie de unde o sa faca rost de bani sa platesca chiria

| LittlePoppy a răspuns:

Nu inteleg niste lucruri aici. Cum poti sa iubesti un om care te jigneste? Ce calitati are ca nu auzi ca nu te apreciaza? De ce ai mai facut un copil cu el in aceste conditii? Ai incercat sa-l legi de tine? Prea putini barbati raman pentru copil. Dar atunci, inseala sotia in fiecare clipa. Chiar daca va ramane cu tine, vei avea o viata chinuita. Merita?

| Gbx10 a răspuns (pentru LittlePoppy):

Nu am încercat sa îl leg de mine. Pur și simplu s-a întâmplat.

| Yparisa a răspuns:

"Dumnezeu a ales sa ne binecuvinteze cu acest copilaș."
Fiți oameni maturi, asumați și repetați după mine:
"Nu ne-am protejat corespunzător și de aici a rezultat un copil".
Dumnezeu nu trimite sperma in vaginul tau, astea sunt acțiunile voastre proprii și personale.
Și în niciun caz nu ar trimite un copil într-o relație cu unor oameni că voi, inconștienți și stupizi.
Decât dacă îți crezi zeul un dobitoc.

Avortează sau ramai mama singura, ăla nu e om cu care sa faci casa. Mai ales după 6 luni. Spui că nu regreta copilul că așa vrei tu, dar comportamentul lui spune adevărul: nu-i convine situația. Și deja te înșală. E de-a dreptul psihopat omul si lucrurile o sa devina tot mai rele, pleacă cat mai poți.

Greșeala vieții tale ar fi in momentul asta sa nu pleci.
Fii pentru prima dată în viața ta matura te rog.

| Perfekt a răspuns:

Cu astfel de om vrei sa iti pierzi tinerețea? Crezi ca merita? Fugi cât mai poți și ai grija de copilaș căci el e singurul care te va iubi cu adevărat. Sarcina ușoară.