| DeeaDede1010 a întrebat:

Ieri mi-a povestit o prietena ceva de necrezut si ne-am gandit amandoua sa va intrebam si pe voi cum o putem ajuta. Totul a inceput cand un baiat s-a mutat langa ea. Ea a inceput sa il placa, fara sa vorbeasca deloc cu el. In capul ei s-a creat o poceste imaginara. A inceput sa spuna prietenilor ca este cu el. De 2 ani isi creeaza in cap situatii, intamplari cu el si le spune si celorlalti. A inceput sa faca parte din ea acea poveste. Ea a inceput sa o considere adevarata. De 6 luni si-a facut un iubit, primul ei iubit. Dupa o luna de relatie a inceput sa ii spuna si lui de "relatia" cu acel baiat, ca a facut sex cu el, ca il iubea chiar daca el o insela, ca in prezent se intalneste cu prieteni de ai lui ce ii spun ca el ar vrea sa se impace cu ea. Aceasta poveste care a creat-o a ajuns adevarata in psihicul ei, si, desi stie ca nu e adevarat, inca continua sa spuna intamplari cu acel baiat, cu care nu si-a spus nici macar "buna" vreodata. Ne poate ajuta cineva cu un sfat?! Cum ar putea sa isi revina la normal?! Si inca o intrebare. Daca i-ar povesti iubitului toate acestea, si i-ar spune ca toate certurile ce le-au avut au fost pe niste chestii imaginare, cum credeti ca ar reactiona? Va rog sa ne dati sfaturi cat de sincere, fara bataie de joc. Multumesc.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fata a ascultat de multe ori in copilarie povestea cu Fat Frumos, pe care l-a vazut in vecinatatea ei, incarnat in piele si oase.
De aici, visele au inlocuit realitatea in mintea ei, iar realitatea a devenit un vis pentru ea (n-a indraznit nici macar sa-l abordeze printr-un salut de bun-vecin).

Lasa fata in pace, sa-si traiasca visul in continuare!
Astfel va avea un reper pentru infatisarea "barbatului ideal", dar din pacate, va avea putine sanse sa-si gaseasca un partener pe masura crescanda si abstractizata din visele ei.

Nu este singura fata care pateste asta, multe raman "fete batrane" din cauza ca nu-si gasesc perechea imaginara in piele si oase... (sau accepta orice, numai sa nu ramana singure).

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil acea fata este mincinoasa patologic, adica a ajuns sa-si creada propriile minciuni.
Din pacate, voi nu aveti cum sa o ajutati, asta este problema ei proprie si personala.
Inca ceav, nu va sfatuiesc sa va bagati in relatia ei, cu iubitul ei. NU aveti de ce sa-i spuneti aluia adevarul ca nu sunteti avocatul ei sau maica-sa.
Vedeti-va de viata voastra personala si dati-i pace, ca mai devreme sau mai tarziu, adevarul va iesii la iveala.

| DeeaDede1010 explică (pentru Violleta2022):

Ea ar vrea sa ii spuna totul, dar ii e frica de cum va reactiona.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeeaDede1010):

Poate mananca bataie, prietena asta a ta, daca se baga acolo unde chiar nu este treaba ei.
Pe voi nu v-a invatat mamica ca nu-i frumos si nici sanatos, sa va bagati nasul in viata altora?
Invatati sa fiti respectuoase si sa nu va bagati in treburile altora, ca nu va vor place repercursiunile.
Nici moral si nici legal, nu aveti acest drept.

| Hammurabi a răspuns:

Da. Psihiatru.

| Crackman a răspuns:

Da. acum o sa zica lumea ca este unul din cei mai mari mincinosi.
In fine poti da vina pe o boala psihica de minciuna incontrolabila, dar din cate cunosc eu oameniwinking o sa fi numita nebuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mitomana sau ceva mai grav. Trebuie sa mearga la psihiatru

| Krax256 a răspuns:

Aici e nevoie de un psihiatru.