| Generalgrevious031 a întrebat:

Buna! Ieri stateam in casa ca afara ploua si ma plictiseam singur ca mama era la lucru si m-am gandit sa caut prin casa bani care ii tine ascunsi mama si pana la urma i-am gasit bani si am inceput sa-i numar si am vazut ca sunt vreo 14.000 si ceva de lei si eu ma tot rugam de mama sa imi cumpere un laptop nou si ea nu vrea sa imi cumpere ca nu avem destui bani pentru unul nou, dar ei ii place sa stranga bani si sa imi spuna ca nu sunt destui bani pentru laptop, iar eu ma chinui cu harbul de laptop care face imediat 10 ani, eu am mai spus la intrebarile anterioare ce laptop am.

Vi se pare corect?
Tu ca mama strangii bani si nu iei copilului tau un laptop nou macar unul de 3.000 lei?

11 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Nu ai pretenții cam mari la un laptop de 3000 de lei? Tu realizezi ce vremuri grele o sa ne aștepte din cauza inflației? Ce scumpiri masive ne vor aștepta? Femeia se chinuie sa plătească facturi, mâncare nu are să îți de-a atâtia bani. Cere și tu 1000-1200 de lei și ia-ți unul secound de la o firma serioasa sau căutați ceva de lucru mai ușor la part time.

| Fatamuntilor a răspuns:

14000 nici nu mult la vremurile de azi! multi fac economii pentru zile negre sau anumite prioritati.
daca tot ai cautat prin casa, cauta facturile cu cheltueli, cat sa da pe mancare, haine.Vezi ca vine frigul facturile vor creste.

| gabicoo a răspuns:

Îți dau un pont. Mergi rapid cu ei la păcănele. În maxim o oră îi dublezi. Pui 1, 400 la loc și restul îți rămân ție. Peste o lună faci la fel și apoi vezi tu ce laptop îți poți lua.
Succes.winking

| sweetys a răspuns:

Probabil mama ta stie de ce pune banii aia si nu se atinge de ei. Inainte sa ii judeci actiunile poate ar trebui sa arunci o privire asupra vietii. Poate ea vrea sa ii aibe pentru momentul in care vei pleca la liceu sau facultate, sa aiba bani cu care sa te intretina, sau poate e bolnava si ii strange pentru tratament, sau cand vei face 18 ani sa aiba bani sa iti ia o masina, sunt N variante. Cand vei ajunge sa muncesti o sa iti dai seama ca banii nu se fac batand din palme. Te poti angaja pe vara si sa iti iei din banii tai un laptop, o sa vezi ca nu e usor sa faci 3000 lei si sa ii dai pentru un obiect care isi pierde valoarea in 3 ani. Nu mai fi asa superficial si nu iti mai judeca parintii pentru deciziile pe care le iau.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Da.In momentul in care o sa fii pe banii tai, iti vei putea cumpara tot ce doresti.Si sa stii ca o femeie desteapta tine mereu bani strânşi in casa.Invata si ia o bursa de merit si strange banii.

| eliancodrut a răspuns:

Foarte rau ca mama ta tine 14000 de lei in casa. Sau poate baie de facut vreo plata in numerar.
Eu tin doar sub 1000 de lei, in rst folosesc cardul. Plusul il pun in depozite.
Cat priveste faptul ca nu-ti cumpara un laptop nou, ti-au spus-o cei care au postat inainte.
Tu stii cat a muncit de a adunat mama ta acei bani? Si nici nu ai pretentii la un laptop prea scump, decat unul de 3000 de lei, de parca 3000 de lei ii castigi intr-o zi. Cred ca mama ta munceste pentru asemenea suma o luna de zile, cel putin. Cata ingratitudine din partea unui copil needucat!

| eliancodrut a răspuns:

Mai putoi, tu esti nefolositor, nu raspunsul meu. Ia vezi-ti de lungul nasului.

| kalasnicov22 a răspuns:

Esti un copil rau.Probabil din cauza ta s-au despartit ai tai.

| Generalgrevious031 explică:

Sa-mi bag pl o sa îmi închid contul, nu ai cu cine sa vorbesti pe aici.

| Cipi1212 a răspuns:

Poate acei bani aveau alt scop.

| sierra1 a răspuns:

E o țigănie ce faci, s-o furi pe mă-ta?

mai bine iți ștergi contul așa cum te plângeai că habar n-ai cum s-o faci

https://www.tpu.ro/......face-asta/