| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna. Imi voi descrie situatia cat de pe scurt pot, eu nu mai stiu cum sa procedez. Poate primesc un sfat util.

Suntem impreuna de multi ani, nu suntem casatoriti, nu avem copii. De-a lungul timpului ne-am certat de multe ori, de foarte multe ori. Certuri urate, cu crize, plasete. El vrea sa continuam, eu nu stiu ce vreau. Il iubesc, stiu ca o fac, simt. Multi ani am crezut ca nu o mai fac, dar mi-am dat seama ca daca nu o faceam, nu continuam atatia ani.
El vrea sa ne casatorim, vrea copii. Eu nu simt ca vreau. Nu simt ca vreau acum. Sau poate ca nu voi vrea niciodata, nu stiu.
Eu imi doresc sa ma dezvolt personal mai intai, sa traiesc pentru mine destul inainte sa dau viata unui copil. El nu intelege asta. Eu inteleg ca el vrea un copil, dar daca l-as face doar pentru el, nu as fi fericita.
Ori de cate ori ma gandesc sa plec, incep sa plang instant stiind cum ar fi sa nu-l mai am. El e un baiat bun. Eu sunt o fata buna. Dar simt ca nu suntem unul pentru celalalt
Ne iubim, dar poate nu destul. Nu sunt fericita cu el, dar nu stiu daca as fi fara el. Nici pe el nu-l simt fericit, desi-mi spune ca ma iubeste. Nu stiu ce sa fac, ma simt blocata. Simt ca am lasat sa treaca timpul pe langa noi indreptandu-ne spre nicaieri.

3 răspunsuri:
| minime3 a răspuns:

Mergeti la terapie de cuplu, daca aveti ceva banuti, si veti afla raspunsuri.

| Batmanel a răspuns:

Daca sunteti de multi ani dar te referi din adolescenta, scoala gemerala... schimba capitolul, ce crezi ca e iubire e doar obisnuinta.

| ania a răspuns:

Incurci viata omului degeaba. Cunosc femei care au alergat atata dupa cariera pana n-au mai putut avea copii. Nu e de murare ca nu va simti fericiți împreună,. Sexul fara casatorie nu e binecuvântat de Creator si nu aduce fericire pe termen lung. Ori va căsătoriți ori va despărțiti. Poate daca il vei vedea fericit, cu familie, cu copii cu alta, vei intelege ce ai pierdut.