| anonim_4396 a întrebat:

Inainte de a-mi explica situatia, as vrea sa spun ca am aproape 17 ani si sunt o fata decenta.

De multe ori cand merg pe strada cu sau fara o prietena, baietii/barbatii se uita lung la mine si imi spun fraze ieftine de agatat, cum ar fi:"Buna, papusa!" sau "Ce faci, frumoaso?".
Ca sa nu aud chestii de genul asta trebuie sa ma imbrac cu un sac si sa-mi iau tenisi. Nu e ca si cum as avea haine provocatoare sau papuci cu tocuri de 20 de cm, dar tin sa arat bine.
Intrebare: vi se pare normal sa se comenteze asa? Gresesc eu cu ceva?
P.S. : Inca o chestie, NU am o reputatie proasta. Cei care au auzit de mine fara sa ma cunoasca ar putea sa spuna, cel mult, ca sunt tocilara fiindca invat bine.

12 răspunsuri:
| pyma a răspuns:

Mda, ce problemă apăsătoare...NOT.

| Anonima264 a răspuns:

Pur si simplu ignora-i, asa o sa se plictiseasca sa te mai bage in seama!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Cum e viata asta!

Eu sunt baiat si poate nu inteleg gandirea ta, dar in locul tau as zice mersi.

Toata lumea iti spune sa ii ignori ceea ce era un raspuns evident.

Daca tu ai ajuns sa te plangi eu ce sa mai zic?

Te plangi ca esti frumoasa, spui ca esti inteligenta, stilata (te imbraci frumos, cu ai spus) etc.

Felicitarile mele, natura a fost darnica cu tine!

Sincer, tu nu prea ar trebui sa te plangi e bine sa fi admirata, desi sunt multi libidinosi pe lumea asta si ferestete de ei.

Cand treci pe langa oameni, ei te admira s te considera frumoasa, sa vezi cum e cand treci pe langa ei si ei te jignesc si/sau fac misto de tine, pentru ca nu esti frumos (fac referire la mine). Sa vezi cum e cand esti luat peste picior si jignit pentru ca asa esti.

Eu obisnuiam sa invat si eram mistocarit constant de colegi pentru asta, aucm m-am mai alsat si ghici ce oameni tot la fel cred.

Din punctu meu de vedere, tu te plangi ca ai calitati si ca oamenii te plac.
Daca erai in locul meu ce faceai?

Tu zi mersi ca esti asa cum esti si ca nu esti in locul meu sau al altei persoane asemanatore!

P.S. Nu mi se pare normal sa comentez oamenii, dar asa e. Oamenii asa sunt: rai, egoisti, razbunatori, fatarnici, asa supravietuim.

Tu nu ai resit cu nimic. Asta esti fi mandra de tine.

| ShadowGhost a răspuns:

In cazul asta sunt si eu si am 13.Eu nu invat chiar asa bine, am avut media ultima oara 9.73.Eu nu ma imbrac ca un sac, imi place sa port cea ce vreau, mai ales ca e vara si e foarte cald, dar nu umblu nici prea provocator imbracata.Trebuie doar sa ii ignori, si sa te imbraci cum iti place tie.Incearca sa iesi cu mai multi prieteni in care sa fie si baieti.Incearca sa mergi pe drumuri foarte populate de oameni.Pana la urma, ei nu se uita neaparat la corpul tau, ci la fata.Nu poti sa te imbraci ca o araboaica sa nu se mai vada nimic.Trebuie sa iti traiesti viata si sa te simti bine in hainele tale dragute. Ignora-i, asta e tot.Bafta

| Rumi a răspuns:

Ignora-i si mergi mai departe. Si eu patesc asa si am numai 11 ani si nu ma imbrac in pantaloni mulati, foarte scurti sau cu maieuri cu decolteu pana in buric. De tocuri nici nu se pune problema. Eu de obicei sunt imbracata in niste pantaloni pana la genunchi largi si un tricou sau maieu care au decolteurile de max. 6 cm (daca incepi sa masori de la gat). Asa ca nu te speria, ignora-i si mergi mai departe, sunt doar golani care incearca sa se dea mari.

| InMyHeAd2 a răspuns (pentru Rumi):

De ignorat, ii ignor si nu, nu ma sperie. Mai nou, am adoptat privirea "ochelari de cal". Pur si simplu nu ma uit in stanga si in dreapta, privesc inainte. Retarzii tot vorbesc, dar nu le dau satisfactie si sunt mai demna.
Ma intrebam doar daca este ceva in neregula cu mine si daca e vina mea ca se ivesc comentarii de acest gen.

| Rumi a răspuns (pentru InMyHeAd2):

Nu, nu este din cauza ta. Asa sunt barbatii, stai linistita.

| Andradutsa a răspuns:

Eu te inteleg, stiu cum e, sunt fata si eu am patit-o de multe ori oh go on chiar degeaba. sunt foarte libidinosi, mai ales cei batrani... de exemplu verisoara mea de 13 ani straight face era in fata blocului, cand un mos o fluiera de zor.

foarte multi maniaci si oameni fara caracter in ziua de azi oh go on

| Pozitivca a răspuns:

Nu cred ca esti unica pusa in o astfel de sitoatie, eu de obicei ii ignor si putin ce ma intereseaza ce zic caci stiu ca nau sanse, si in rest lasa-i sa creada absolut orice pentru ca nu sunt imbracata provocatoare simplu si modest ...La fel procedeaza si tu nu-i baga in seama.

| Alis10 a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa iti faci un nou look poate nu se mai dau la tine si daca se mai dau incearca sa te duci pe alt drum.

| InMyHeAd2 a răspuns (pentru Alis10):

Chestia asta mi se intampla mereu, nu numai in drumul spre casa. Nu pot evita orice banca sau orice alt tip de stabiliment cu cretini.
Poate voi incerca partea cu look-ul nou. Totusi, nu e ca si cum m-as urati intentionat ca sa nu aiba despre ce vorbi stimatii domni.

| Denissa_Deni_1998 a răspuns:

Daca se dau la tine. Lasa-i ..Simtete in largul tau.FA ce iti place