| Mihaela024 a întrebat:

Bună,instanța poate da hotărârea definitiva ca un copil de 2 ani sa rămână la tata, dacă mama i-a fost și mama și tata timp de 1an de zile în care tatăl na cautat-o deloc și ia folosit și alocația în tot timpul acesta, și mama nu s-a putut prezenta la procese pe motiv de situația financiara.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cum vine asta :
"mama nu s-a putut prezenta la procese pe motiv de situația financiara. "?

Nu ai avut bani de tren sau autobuz?
Intelegi acum cata prostia ai facut?
Nu stiu daca se mai poate face ceva, oricat de bun ar fi avocatul tau.
El are atu-ul acesta in mana si il va folosi.
Nu te-ai prezentat la proces, deci nu te intereseaza de soarta copilului.
Incearca daca vei mai avea un copil cu altcineva, sa fii mult mai responsabila decat esti acum, in toate aspectele.

| ioana748 a răspuns:

Depinde ce dovezi a adus impotriva ta.
Daca l ai parasit pentru alt barbat, cam asa se intampla.

| MarianWLF a răspuns:

Instanta da copilul mamei in majoritatea cazurilor dar asta cu conditia ca tu sa demonstrezi ca are toate conditile necesare de trai plus ca ai un salariu din care il poti intretine, ai mei au trecut prin divort, cand au venit cei de la protectia copilului sa vada unde stau cu mama (eram la bunica atunci) au dat drumul sa se asigure ca exista apa calda, s-au uitat pana si in frigider sa vada daca e mancare, s-au uitat de mucegai pe pereti, sa te astepti la vizita daca castigi procesul, in schimb daca nu esti angajata exista riscul sa o castige tatal, nu ai cum sa demonstrezi ca dispui de resursele necesare sa ai grija de el.

| Cipi1212 a răspuns:

Copilul ar trebui să fie cu mama lui.