| Mara56677 a întrebat:

Bună, l-am visat pe soţul meu care a decedat în urma cu un an în accident rutier după ce a stat 3 zile în coma, nu mai pot să dorm de când l-am visat. Mi-e dor de el azi, nici de mâncat nu am putut mânca nimic, îmi e dor de sotul meu şi parinţii lui sunt distruşi dar şi eu timp de 2ani am fost casatoriţi.Ce pot face sa trec peste? Oare de ce îl visez? Stiu ca am mai pus întrebarea asta dar nu mai pot, am ajuns în punctul în care îmi doresc să mor şi eu, fostii mei socri inca vin la mine si ma întreaba cum ma simt si îmi spun sa nu fac vreo prostie.

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Imi pare rau.
E foarte comun ca oamenii sa ii viseze pe cei dragi dupa ce nu mai sunt. Eu am visat pe cineva in fiecare seara timp de cativa ani si nu exagerez. Nu toate visele au o semnificatie.
Inteleg ca ti-e dor de el si ca ti-e greu. Asta e viata, singurul raspuns pe care pot sa ti-l dau e ca timpul le rezolva pe toate. Pe masura ce trece timpul durerea va fi din ce in ce mai mica.
Nu te mai gandi la moarte, nu ai de ce sa-ti irosesti viata pentru o tragedie care e doar un capitol din viata ta. Sa ne gandim cum ar fi fost invers: daca tu ai fi decedat doamne fereste, sotul tau ar fi suferit un timp apoi si-ar fi cautat alta femeie pentru ca viata merge inainte iar barbatii de felul lor nu raman mult timp singuri, ei merg mai departe mai ales cand sunt tineri. De ce nu ai face si tu la fel?

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau de pierderea omului drag, dar viata merge inainte si dupa pierderea lor, durerea purtand-o in suflet fiindca asa este normal, dar se va diminua odata cu trecerea timpului.

Focuseaza-te pe munca, pe activitati casnice, pe iesit afara sa-ti vizitezi parintii, bunicii si prietenii, sa mergi in concediu daca poti, tine-te ocupata, ca sa treaca timpul mai repede si incearca sa te bucuri de viata si de fiecare zi pe care o traiesti.

| ioana748 a răspuns:

Trebuie sa mergi la terapie.
O discutie cu un psiholog iti va face bine.