| alicool a întrebat:

Buna la toti am o problema fetelor va rog ajutati-ma dau funda celei sau celui care imi spune ce este ejacularea deoarece mereu cand merg la baie si dupa ce ma sterg vad ca am pe hartie un fel de scurgere dar este mult si azi am vazut ca este alba nu am habar ce este aia ejaculare si da mi-a venit menstruatia dar doar o data si ar fi trebuit sa-mi mai vina inca de doua ori si nu mi-a venit in schimb imi tot vine scurgerea asta dar asta imi vine dinainte sa imi vina prima oara ciclul si am fost la doctor si mi-a spus ca e normal sa imi vina inainte de menstruatie dar mie imi vine zilnic hellp!

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

Deci sa inteleg ca esti fata... ejacularea precoce o au dor barbatii. Cei care sufera de ea isi dau drumul mai repede decat ar trebui, adica in timpul preludiului, sau fix cand intra.
Ce ai tu e o scurgere perfect normala, vaginul tau se curata astfel, o sa o ai toata viata, iar si isi schimba textura in functie de perioada lunii in care te afli. Nu iti face griji e totul normal.
Cat despre menstruatie o sa ti-se reglese in 3-4 ani

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ejacularea este eliminarea spermei de catre barbati la exterior. Ce ai tu se numeste secretie vaginala, apare inainte de prima menstruatie si o vei avea in fiecare zi pana la menopauza. este normala si nu trebuie sa te ingrijoreze, doar trebuie sa respecti strict cateva masuri de igiena. Nu ceva special, cele normale: dus de doua ori pe zi, dimineata si seara, spalarea organelor genitale dupa fiecare scaun, purtarea de chiloti de bumbac, care se schimba in fiecare zi, se spala la minim 90 de grade in masina de spalat (sau se fierb) si se calca cu fierul incins, purtarea de pijamale de bumbac, doua sau maxim 3 nopti, se spala si acestea la temperatura inalta si se calca.

| ppr a răspuns:

O scurgere vaginala in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

| RaluuRaluu a răspuns:

Ejaculare, o au doar baietii. Ceea ce`ti curge tie, este Secretie vaginala [ sau ceva de genu` asta ], Pur si simplu corpu elimina substante. Cum ar fi transpiratu`, elimina dioxid de carbon love struck. Bafta!