| catya a întrebat:

Buna lume...
as avea nevoie de un sfat!
am 20 de ani si de 4 sunt in Italia la mama mea care s-a recasatorit c-un italian pe cand eu aveam 8, lasandu-ma-n grija bunicii mele.
Cand am venit aici aveam 16 ani.am abandonat scoala,prietenii, cea care mi-a tinut loc de mama...tot.
acum am o relatie c-un baiat,roman! nu de foarte mult timp, vorbim de vreo 4, 5 luni si ne-am vazut de sarbatori in Romania... Ne intelegem bine, tinem unul la celalalt, ne cunoastem de mici.
mama nu prea incantata da'nu zice nimic.
Problema este ca [sunt mai multe] eu vreau sa plec la el...in alta tara...tot undeva prin Europa. dar mama n-ar fi niciodata de-acord.nu stiu cum sa ma comport.sa fug? s-o iau cu frumosul? desi nu prea cred c-ar functiona
acum,are niste problema financiare,de care italianul[sotul ei] nu stie nimic.mi-e frica,ca daca o sa plec,el o sa-ntrebe de bani( practic am luat bani din casa si i-am trimis bunicii,in fiecare luna, avand problema de sanatate, 2 operatii la inima, dar n-am reusit sa-i punem la loc 20.000€]si cum spuneam,mi-e frica,c-o sa descopere si o sa-i faca rau ei,sau ca ea se va supara pe mine,ca va face o prostie.
nu sunt fericita aici.ea m-a lasat singura de mica. nu stiu ce sa fac... Traiesc un calvar...
Mama e geloasa pe el, se mai cearta...
Eu stau numai acasa, nici nu lucrez...nu ma lasa ea si nici italianul...
Sunt mai multe probleme...

4 răspunsuri:
| crynys a răspuns:

Eh cateodata viata nu trebuie luata asa in serios. Stai linistita. Ideea cu fugitul nu este buna deloc. Stai aproape de familie ca orice s-ar intampla familia te va ajuta prima inainte de toti. Sangele apa nu se face. El ce rau sa ii faca? Stai linistita, dupa cum stiu eu ca e legea in Italia daca ii face ceva rau a cam incurcato italianu si stie si el asa ca mai lasa stressu si traieste ti tineretea. Iar cu relatiile la distanta si tin si nu tin depinde si de noroc eu in locul tau nu mi-as pierde timpul cu asa ceva. Oricum iti doresc mult succes in viata si ai grija de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este: Roaga-te Domnului Isus cu sinceritate ca sa te ajute sa mergi pe calea cea buna si sa iti dea solutia.
El este mai presus de orice sfat pe care ti-l pot da eu, sau oricine altcineva.
Pune-te pe genunchi si roaga-L sa te ajute, iar El iti va pune in minte raspunsul salvator! happy

| EvaneSScence a răspuns:

Cand citesc ce scrii imi dau seama ce viata fericita am eu.
Viata nu ai buna in casa aia, desi se pare ca bani aveti multi ( daca nu s-a cunoscut ca ati luat 20 000 de euro)
Tu esti distantata de mama ta, pentru tine bunica e cea care te-a crescut.
Si acum mama de ce te tine ca pe o prizoniera in casa? e aiurea
Iubitul asta e un baiat bun poate dar ce baza ai in el De unde stii ca o s ava descurcati? Si daca o se incurca treaba cu el unde te vei duce? inapoi la mama de unde ai fugit?
E foarte complicat, nu pot sa-ti spun eu ce as face. Dar nici aia nu e viata pe care o duci tu.
Ceva trebuie sa schimbi, sa-ti faci un anturaj, sa ai si tu prietenii tai acolo si un servici macar.
Si daca ar fi s apleci cu ce bani ai face-o? ca iti trebuie. Si in alta tara, dar in acea tara stii limba? e complicat.
vai de tine, sper sa iei o decizie buna, dar sa nu mai stai asa oricum.

| ღDianaღ a răspuns:

Stai linistita. Ideea cu fugitul nu este buna deloc. Stai aproape de familie ca orice s-ar intampla familia te va ajuta prima inainte de toti. Sangele apa nu se face.El ce rau sa ii faca? Roaga-te Domnului Isus cu sinceritate ca sa te ajute sa mergi pe calea cea buna si sa iti dea solutia.winking
Si