| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma numesc andreea eu am 13 si am o surioara de 8 ani in fiecare zi ne certam aseara chiar mi-a stricat telefonul ce ar trebui sa fac sa nu ne mai certam

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

E clar ca tu fiind cea mai mare, toata vina cade pe tine, toti te privesc cu ochi rai ca nu aplanezi conflictele dintre voi, ca ar trebui sa mai lasi de la tine, in fine...se asteapta sa fii mai maleabila, o sora mai mare, mai buna.

4 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pune-te in locul ei si cere-ti tu ce vrea ea, adica gandeste la rece, in plus e discriminare ca tu sa ai telefon si ea nu

| ElenaSA a răspuns:

Acum depinde pentru ce va certati.Telefonul a fost stricat pentru ca asa a vrut sau a l-a folisit gresit? Oricum, e nevoie sa pui restrictie la folosirea lucrurilor tale; banuiesc ca motivul de cearta e asta, cu folosirea de obicte care nu-i apartin.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici câteva sfaturi utile: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011126

Sper să te ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa o intelegi, deoarece este mai mica face mai multe prostioare ca tine happy probabil si tu la vastra ei ai facut prostioare asemanatoare happy, eu una am facut happy si inca multee.In orice caz nu-i permite sa aiba acces la telefonul tau cand tu nu esti in apropiere iar pentru a nu va mai certa incercati sa petreceti timp impreuna pentru a va intelege mai bine.