| MonicaȚ2002 a întrebat:

Bună,mă numesc Monica.Am 21 de ani și am o fetiță de 2 ani, sunt împreună cu soțul de 5 ani, de când am rămas gravidă a început sa se poarte urât cu mine, după ce am născut și mai rău a devenit.Sunt victima violentei domestice,soțul meu cred ca este psihopat,mă bate și mă înjură la ordinea zilei daca fetița se murdărește sau dacă se lovește,sau dacă se juleste,sau dacă o ciupește vreun țânțar...mă desconsideră,mă amenință. Vreau și îmi doresc să plec,dar îmi este frică de amenințările lui.Mi-a spus ca dacă vreau sa plec,pot pleca,dar fără copil... dacă incerc sa vin cu legea sa îi iau copilul,eu nu o sa mai am familie.
Mă amenință cu moartea,ca dacă fetița pățește ceva vreodată mă omoară.
De scurt timp am și cunoscut pe cineva care mă iubește enorm si eu il iubesc. Bărbatul respectiv mi-a spus ca este dispus oricând sa vina sa ma ia, doar ca si eu trebuie să ma simt pregătită. Nu vreau sa mă numesc ca l-am înșelat,dar eu fața de soțul meu nu mai simt nimic,îmi este scârbă, îl disprețuiesc, îl urăsc...mereu m-am mințit și am așteptat sa se schimbe,dar nu se va schimba niciodată.El m-a făcut să mă îndepărtez de el din cauza comportamentului și la felul cum îmi vorbește.
Eu vreau altceva,vreau un bărbat care mă sa susțină în tot ceea ce fac,sa îmi arate ca mă iubește, sa îmi fie alături și la bine și la greu, sa fie acolo mereu când am nevoie! Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Din păcate, ești una din (prea) multele femei care sunt victimele violenței domestice. Tu, personal, ai făcut greșeala să te căsătorești prea devreme și să concepi copilul prea devreme. Voi, ca și cuplu, ați făcut greșeala pe care mulți o fac - ați confundat atracția fizică de moment cu sentimente mult mai profunde. Ați întemeiat o familie pe o temelie șubredă.
DAR oricine poate greși la un moment dat. Asta nu înseamnă că trebuie să plătești toată viața pentru asta. Din moment ce soțul tău se poartă așa cu tine, e clar că situația nu se mai poate remedia. Îmi pare rău pentru tine, nu-ți va fi ușor. Dar nici nu meriți să trăiești așa toată viața. Mai este și copilul la mijloc, care va crește într-un mediu toxic dacă nu iei măsuri.
Primul pas pe care trebuie să-l faci este să vorbești cu un avocat. Neapărat. Să-i descrii toată situația și el te va învăța ce să faci, pe cale legală.
Al doilea - asigură-te că a doua oară faci alegerea corectă. Dacă a apărut în viața ta un bărbat care te iubește, vezi să fii sigură că așa este și că te va accepta cu tot cu copil.
Cât despre amenințările actualului soț, poți face plângere la poliție (probabil la fel te va sfătui și avocatul). Probabil numai gura este de el, e ușor să ameninți și să lovești o femeie fără apărare. Un asemenea specimen nu se poate numi bărbat și nu merită nicio urmă de respect.
Ai grijă de tine și de copilașul tău. Ia urgent legătura cu un avocat. Unii te vor judeca, nu-i băga în seamă. E viața ta, ai doar 21 de ani și meriți o viață mai bună. N-o să vină pe tavă, luptă pentru ea.
Să auzim numai de bine! Îți țin pumnii. happy

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, tu te-ai maritat de la 16 anisori si acum ai realizat ca nu-l mai iubesti pe barbatul asta si iute ti-ai facut un amant.
Dar cu copilasul cum ramane?
Ca la anii astia toti amantii vor sa te ia la cateva partide de sex, dar nici unul nu va vrea sa te ia cu copil, sau de nevasta, ca nu-s prosti sa creasca copilul altuia.

Sincera sa fiu, nu cred ca aveai minte nici la 16 ani, dar nici acum, ca pana la urma tu percepi viata numai din placeri si relatii s sexuale, in loc sa pui binele copilasului inainte si sa devii o sotie model, lasand amantii naibii.

Intai ia-ti job si mergi la munca, ca de vei divorta copilul va fi dat tatalui, asta daca iti iubesti copilasul.

| Mosotti a răspuns:

Dar sa fi si tu langa acel barbat si la bine si la greu, sa il sustii si tu pe el in ce face.
Cauta unul din ala si lasa-l dracu pe astia, nici nu mai avea sens sa stai pe ganduri.

Vi cu legea si aia il aranjeaza, nu e problema, te muti la parinti pentru inceput.
Il bat mascatii sau politaii in duba de-l ia dracii la o adica daca face scandal la aia, acum daca aud scandal politistii mi se pare ca au dreptul sa sparga usa si sa intre fortat.

O sa ai familie cu altul care e om, sau mai bine singura decat cu un dobitoc. De ce sa nu fi pregatita? Dar sa iei bataie mai departe esti pregatita?! Ce naiba mai.
Pleci cu copilul si aia e, legea oricum ti-l da tie mai ales cu probe ce face ala.
Da telul le inregistrare audio si apasa sa se stinga ecranu, si lasa-l sa mearga pus undeva.

Tu te lasi intimidata de un tampit? Inregistreaza-l daca poti pe telefon macar audio, du-te la politie si zi acolo.
Nu sta asa ca nu e el dzeu sau seful politiei.
Primeste ordin de restrictie, si daca incalca...vede el.

Plus ca daca ai omu ala care te vrea, ala e barbat sau pampalau? Ca daca e barbat nu ti-ar mai fi frica de astalaltul.

| dullcat a răspuns:

Buna.E urgent sa fugi de acolo cat mai repede, pana nu sfarsesti omorata in bataie ca multe alte femei din Romania! Un asemenea om toxic nu mai merita absolut nimic, tu trebuie sa te ingrijorezi de siguranta ta si a fetei, nu de faptul ca l-ai inselat sau nu.Repet, pleaca cat mai poti.

| Freya1 a răspuns:

Pai în general copilul rămâne la mama.Ia măcar o chirie și baga divorț.
Dacă după ce te agreseaza scoți și un certificat medico-legal iei copilul negreșit.

Iar actualul ce păzește? După ce pleci de la sot sa te apere.

| gabicoo a răspuns:

Amantul îl aveai înainte de a deveni violent? Sau ți l-ai găsit după?
Nu cumva cauza violenței sale este tocmai compotramentul tău și relația extramaritală?
Soțul tău este tatăl biologic al copilului?

| MonicaȚ2002 explică (pentru gabicoo):

Cu celalalt bărbat vorbesc de 2 săptămâni, iar soțul se poartă urat cu mine de 3 ani

| dullcat a răspuns (pentru gabicoo):

Ce presupuneri scarboasem, ca e vina ei.Scrie clar in postare ca e cu sotul de 5 ani si de scurt timp a cunoscut pe cineva(adica doua saptamani, a clarificat mai sus).

Desigur, asa se procedeaza in Romania, toti sar cu gura pe ea, ca doar mereu e vina femeii in cazurile de violenta domestica.Viol sau alte cele? Evident ca tot ea o cauta.De asta suntem blocati in Evul Mediu la acest capitol si mor femei in bataie, sub ochii si vazul vecinilor care nu pot face nimic pentru ca si la ei tot asa se intampla sau pentru ca iri risca viata daca se iau la argumente cu psihopatul abuzator.

| MonicaȚ2002 explică (pentru dullcat):

Corect,aveți cea mai mare dreptate.Multumesc frumos pentru sfat, deja am început sa adun probe ca să îmi fie mult mai ușor.Inregistrări...etc.

| gabicoo a răspuns:

Cred că este prima dată cänd sunt de acord cu Violetta2022! O rog să mă deblocheze! Promit că nu mă mai leg de ea!

| TheGentleman a răspuns:

Bună, Monica, cere ajutorul SIAS sau a unor amici bine făcuți. Am impresia că soțul tău e doar un papagal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ai incredere in barbatul acela care este dispus oricand sa vina sa te ia de acolo. Stii cum este? Ori se foloseste el de tine, ori te folosesti tu de el.
Toata viata am trecut prin astfel de situatii de violenta domestica asa ca as putea sa te ajut cu niste advice-uri, daca vrei.
Scrie-mi in privat, te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dvs nu ati trecut prin astfel de situatii nu inseamna ca nu sunt reale. Pana la urma traim intr-o lume plina de idioti.

| Naavin a răspuns:

La numarul 0800500333 poti primi ajutor, acesta fiind numarul national al victimelor violentei domestice