| Lily23466 a întrebat:

Bună.Mam cerata aseara foarte tare cu soţul meu pe motiv ca se tot uita dupa fete pe starda desi stie ca sunt geloasa am urlat la el şi i-am zis ca daca mai face asa divorţez de el în acel moment el a zis sa merg la psiholog acum ne am împacat.Credeţi ca am exagerat? Credeţi ca el a reacţionat bine? Cum putem avea o relaţie mai bună?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ei, asta-i buna, acum leaga-l la ochi ori tine-l incuiat in casa, sa nu se mai uite dupa fete laughing
Autoeduca-te si lasa naibii gelozia, ca-i boala pshicica serioasa, care-ti invenineaza relatia si ti-o distruge.
O suporta omul ala 1-2 ani, dar pana la urma pleaca de acasa, fuge-n lume, ca nu suporta nimeni gelozia.
Sa privesti un om pe strada, fie el femeie sau barbat nu este o rusine si nici interzis, dimpotriva, este un mod placut de a admira ce-i frumos, ce-i interesant, ce-i amuzant samd.

| relian a răspuns:

Nu ai exagerat, poate ca tu esti normala, sau stii sa te porti, iar el nu prea.
Cum naiba sa mergi pe strada cu sotia, cu iubita si sa intorci capu dupa alte femei?
Nui normal, asta e clar, deci aici ai tu dreptate.Sa se uite cand este singur, dar el se pare se uita intruna laughing nu-i dai nimic, sau care ar fi problema de se uita dupa altele, in timp ce merge de mina cu tine pe strada?

Dar nu stiu cum sa zic, este si tirtan laughing e taran de ala clocitu, pentru ca daca stai strimb si gindesti drept laughing o alta femeie dupa care el sar uita, ce ar gindi despre un individ care merge cu nevastasa si se uita dupa ea, sau dupa altele?

El ar trebuie sa se intrebe asa singur. Nul vede nimeni cu ochi buni, asta e clara.
Daca face asta, este ori ca nu gindeste, ori ca este obsedat de femei, caz in care dai papucii, sau in ambele cazuri fai vint laughing

Dar de vrei sa incerci, explica-i asa simplu, la o discutie normala, intreaba, ma de ce te uiti dupa altele cand esti cu mine pe strada?

Daca el spune ceva, sau nu spune, tu continua si arata-i ca in situatia data, orice femeia lar vedea, sau la care el sar uita, o sal vorbeasca de rau, nici una nu va fi curioasa de el, ca se uita dupa ele.

Explicai cum zic, spune-i e logic, te vede una dupa care tu te uiti, esti cu iubita cu nevasta tu te uiti dupa ea. Ce gindeste acea femeie despre tine?
Despre ea gindeste ca arata bine, ca barbatii se uita la ea.Dar despre el nu va avea sigur o parere buna, vor gindi de rau, ca nu-i un iubit, barbat bun.

Daca tot nu pricepe, e timpul sa-i faci vint laughing sa cauti unu educat, care stie sa respecte o femeie, daca este intr-o relatie macar sa respecte acea relatie.

| ioana748 a răspuns:

Pai daca se uita dupa lume pe strada inseamna ca nu este educat una la mana, doi la mana inca cauta el ceva ce nu este la tine.
Totusi, pana sa te casatoresti nu ai observat ca are devieri de comportament.
Asemenea discutii nici nu ar trebui sa existe.
Nu ar fi rau sa mergi la psiholog, dar ca sa inveti sa te resoecti si cum sa alegi un barbat care este educat si care te respecta.
Chiar ai face bine sa faci cateva sedinte de terapie.
Ai privi totul cu umor si ti ai da seama cu ce imatur ai stat pana acum.
Penibil.

| Madaxo97 a răspuns:

Soțul tău are dreptate, nu este nimic rău că se mai uită și el pe stradă, dacă doar se uita nu se numește înșelat, calmează-te. Trebuie să îți rezolvi problemele cu gelozia, să nu mai fi geloasă chiar așa din nimic, gelozia ta provine din niște insecurități personale adânci, nu ai încredere în tine înseamnă, că dacă ai avea și ai fi stăpâna pe tine, nu ai mai avea o problemă cu "altele". Încearcă să te calmezi și să nu mai reacționezi așa, vei avea numai de pierdut dacă o faci, dacă el se uită, uită-te și tu cu el, faceți împreună comentarii despre femeile respective și puteți chiar să va amuzați făcând glume, sau să admirați împreună persoanele de pe stradă fie femei sau bărbați.

| ReginaTPU a răspuns (pentru Madaxo97):

Raspunsul tau este motivul clar pentru care generatia din ziua de azi are atat de multe probleme si continua sa apara in continuare mai multe.

| Madaxo97 a răspuns (pentru ReginaTPU):

Ce am zis așa de rău? Poți detalia? E așa de rău că nu susțin gelozia bolnavă? happy un pic de gelozie e ok în orice relație, normal, dar nu să faci ditamai scandalul că s-a uitat omul o secunda la cineva pe stradă, e absurd.

| Cipi1212 a răspuns:

Uită-te și tu după baieți și vezi cum reacționează.

| Dragobeta a răspuns:

Nu esti normala! Mai mult... nu am cuvinte.

| Cavaler001 a răspuns:

Când nu e cu tine, se poate uita după femei, daca.i place să le facă pe alea sa se simtă bine, in loc sa se uite discret. Când e cu tine nu mi se pare normal sa te facă să te simți prost.
Nu.ai exagerat. Poți vb cu el sa-i spui că te pune pe tine intr-o lumina proasta când văd alea că se uită la ele cu tine de mana.

Răspuns utilizator avertizat