| Anonim2htqbf a întrebat:

Buna, merg sa imi cumpar blugi, m-ar tenta ceva blugi rupti/zgariati dar... Iubitul meu e total impotriva
. Sunt cu el de 2 ani, pana acum nu mi-am dorit asemenea blugi si nu au fost probleme dar acum.imi interzice! Si bunici lui la fel( ei l-au crescut, nu isi cunoaste mama) Ce ma sfatuiti sa fac?

21 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu ai tu treaba, iti iei ce vrei.
Doar nu vrei acum sa fi de moda veche si sa te imbraci cum se imbraca bunica doar sa-i multumesti pe altii!

| Ririru a răspuns:

Buna,

Mi se pare un pic absurd sa-ti interzica cu ce sa te imbraci. Mi s-ar fi parut si daca e vorba de o fusta scurta, da pai de niste blugi rupti, care se poarta, si daca tie iti plac, nu inteleg unde e problema. Ai putea sa-l intrebi ce e rau in asta. Si nu ar trebui sa-ti poata intrezice ceva ( mai ales ceva atat de banal.).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica iti interzice? Da cine e el sa iti interzica?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Imbraca-te normal. Blugii aia sunt la fel de penibili ca aia cu fundul jos la baieti. Daca el nu se imbraca penibil, imbraca-te si tu ca un om normal la cap.

| Freya1 a răspuns:

Eu port blugi rupti si nu e chiar o rusine peste tot vezi asa ceva si aproape ca nu mai sunt deloc blugi normai.Da de acola a ati interzice el sa te imbraci cumva sau cu ceva e cale lunga.As dori foarte mult sa vad actul de proprietate pe care il are pe tine.

| anonimg a răspuns:

Este de mirat că în doi ani nu va cunoasteti gusturile unul altuia, chiar daca nu ati mai trecut prin situații asemănătoare. Cum veti ridica pantofii la nuntă dacă nu vă cunoasteti?
Gusturile noastre trebuiesc să fie raționale. Dacă ele fac rău semenilor noștri, atunci trebuie să renunțăm la ele. Ce este mai important sa tii cont: plăcerea si gustul tău, sau rușinea lui de a merge cu tine îmbrăcată altfel?
Nu ne spune si rațiunea că în cazul de față este mai importanta rușinea lui? Așadar, tu esti ce-a care trebuie să renunțe.
Nu este de mirare că relațiile se destramă din lucruri chiar mai neînsemnate decât acestea. Pentru că oamenii nu raționează, si pun eu-l, mândria mai presus rațiune si nu vor să renunțe cu nici un chip. Iar ei mai numesc comportamentul acesta dezvoltarea caracterului. Nici nu vreau să-mi imaginez ce fel de caracter se dezvoltă. Mai bine singur în pădure decât să locuiesc cu un astfel de caracter. ^_^
Gusturile trebuiesc deci schimbate dacă nu sunt bune. Nu zic ca va veni si vremea prietenului tău să lase de la el -va avea si el luptele lui; dar în cazul de față tu trebuie să renunți.

| Hammurabi a răspuns:

E normal ca el să-și dea cu părerea dacă îi place sau nu cu ce te îmbraci.
E total anormal să-ți interzică. E total anormal ca bunicii lui să-și exprime vreo opinie în privința asta. Nu e treaba lor ci doar a voastră.
Tu ai opțiunea să ți cont de părerea lui sau să-i explici și el să înțeleagă de ce vrei asta.
Probabil aici se va vedea cât de funcțională e relația voastră.

| sofisis a răspuns:

Tu esti mica si el e mai mare ca tine cu ceva ani, nu? Eventual si usor bisericos. Nu mi se pare deloc normal sa iti interzica sa porti o toala. Pana la urma tu esti o persoana de sine statatoare, nu o extensie a lui iar daca pentru el este o asa mare probema, e de gandit daca aveti sau nu un rost. Pentru ca azi e un pantalon, maine iti alege prietenii, cariera etc. Iar bunicii...pfff, chiar nu vad rolul lor in toata asta.

| mentholinks a răspuns:

Desparte-te de el. Iti va aduce numai probleme in viata fiindca are mentalitatea formata de bunicii lui comunisti.

| Lioana a răspuns:

E bine sa tii cont de părerea partenerului. La urma urmei, lui vrei să-i placi. De ce ai purta ceva ce lui nu-i place?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Dacă bărbatu ăla care te-a luat pe tine te pune să porți basma și să te îmbraci în călugărița, faci asta? O incurajezi să aibă o relație toxică. Te rog eu mult, nu mai da sfaturi pe aici!

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Bărbatul ales de mine n-ar putea avea astfel de gusturi dar daca ar avea l-aș schimba. Dar nu se compara blugii rupți cu ce-ai spus tu. Nu i-a spus cu ce sa se îmbrace ci cu ce sa nu o faca. Asta e oricum o moda prost inspirata.

| Emma30555 a răspuns:

Iubitul nu are cum sa ti interzica ceva, doar parintii pot interzice copiilor atunci cand sunt minori lucruri care ii pun in pericol sau care le dauneaza.

| AliGab a răspuns:

Draguta mea, cand eram adolescenta aveam o pereche de streci care imi placeau foarte mult. Cu timpul s-au ros pe o margine, nu mult, dar vizibil daca te uitai atent la ei. Pur si simplu imi era rusine sa ii mai port in conditiile in care ai mei nu aveau posibilitate sa imi dea bani sa imi cumpar altii. Mentalitatea prietenului tau este una foarte corecta. Nu imi plac nici mie blugii rupti si lucrurile care te fac sa pari ca un boschetar sau te lasa mai mult dezbracata decat imbracata. Parerea mea este ca prietenul tau este un om frumos sufleteste (si sa ma contrazici daca nu este asa) si vrea sa fii si tu un om frumos. Nu ca nu ai mai fi un om frumos daca ai purta nu stiu ce rupturi de blugi, dar si impresia conteaza. La un interviu nu iti permiti sa te duci cu blugii rupti ca faci impresie proasta si nu te mai angajezi, dar pe strada iti permiti cand mult mai multi oameni te vad si, vrand-nevrand, trag concluzii despre tine? Una este sa fii o fata elegand imbracata sau macar decent, alta este sa porti niste rupturi de haine. Daca porti blugi rupti, de ce nu ai purta si bluze rupte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu-mi plac, dar nu-i normal șă-ți interzică, poartă ce vrei tu, dacă continuă așa, problema e la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă așa vă înțelegeți voi...

| AndreiWeisz a răspuns:

Ba da-o dracu. El iti spune si ce tip de blugi sa porti? Doamne, cum dracu stai cu specimen de genul?

Răspuns utilizator avertizat
| Kimball a răspuns:

Să-ti cumpere haine daca vrea să te vada imbracata cum îi place lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kimball):

Mi se pare o abordare corectă a problemei. laughing