| anonim_4396 a întrebat:

Mi-ar plăcea să aud niște păreri cu privire la o ceartă pe care am avut-o cu prietenul meu, deoarece eu cred că el a greșit, iar el crede că eu am greșit. Zilele trecute trebuia să mergem până undeva, iar eu mi-am luat o rochiță simplă deoarece era cald afară și pentru că mi-o luase el recent și nu o purtasem și niște sandale. El când m-a văzut a spus că nu vrea să vină cu mine îmbrăcată așa și am întrebat de ce și a spus că arăt prea bine, iar el nu e îmbrăcat pe măsura vestimentației mele. Precizez că nu arătam de parcă mergeam la vreo gală sau mai știu eu ce, era o rochiță foarte simplă, eu eram și nemachiată. Și a mai spus că vreau să atrag privirile bărbaților, ceea ce era absurd, deoarece unde aveam de mers erau numai femei. Până la urmă eu am mers singură și mi-am rezolvat treburile, iar când m-am întors a observat că nu port o brățară de la el, pe care eu o port mereu (dar am dat-o jos că mă epilasem pe mâini, iar după am uitat să o mai pun din simplul motiv că am avut niște zile foarte încărcate și avem o mulțime de treburi de rezolvat) și din nou s-a certat cu mine și a spus că faptul că am dat brățara pe care eu o purtam tot timpul jos e semn că îmi doresc altceva sau pe altcineva și s-a supărat și a plecat la ai lui și e acolo de vreo 2 zile. E normal la cap omul ăsta? Eu zic că nu trebuia să facă atât dramă din cauza rochiței și a brățării, dar poate sunt eu aia dusă cu capul. Ce credeți?

Răspuns Apreciat de Editori
| alecsawng01 a răspuns:

Este clar exagerat. Ar trebui sa discuti cu el si sa-l intrebi care este motivul real pentru care se comporta si reactioneaza in asemenea hal. Pentru ca nu este normal, daca este rochia chiar cumparata de el, de ce nu s-a bucurat ca o porti si de ce ar spune ca esti imbracata prea bine si ca vrei sa atragi doar privirile barbatilor? Ar trebui sa fie mandru cu tine ca are o iubita frumoasa, nu sa o faca sa se simta prost pentru asta. Este sigur o problema la mijloc si ar trebui sa discuti aceste lucruri cu el. Mi se pare ca este genul acela de baiat care incearca sa te controleze sau sa te manipuleze cu ceva si poate are vreo nemultumire legata de el de fapt (parerea mea).

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E gelos si asa fac multi dupa un timp de relatie sau la inceput, nu au incredere in partenerele lor. Greu cu increderea asta, nici curaj nu au sa stea singuri si tot vin dupa voi ciudati romanii astia

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E extrem de gelos si posesiv! Nu mi se pare normal ceea ce se intampla. Astfel de scene sunt doar in telenovele, nu am crezut ca exista si in realitate. Parerea mea e ca ar trebui sa te gandesti mai bine la relatia asta. Iti doresti sa traiesti cu omul asta toata viata? La un moment dat o sa-ti interzica si sa iesi din casa!

| Frank51 a răspuns:

Se mai intampla sa existe neintelegeri, dar daca iesiti dintr-una si intrati in alta inseamna ca exista o problema undeva si ca nu prea sunteti compatibili. V-ati dat o sansa, cred ca e timpul sa spuneti next, parerea mea.

| Holiday a răspuns:

"...și a spus că arăt prea bine..."

Mai intelegeam, sa zicem, daca zicea ca arati prea nasol, dar asa...multa lume nebuna.

"Și a mai spus că vreau să atrag privirile bărbaților"

Aici sunt de acord cu el, dar nu vad unde e problema, toate femeile vor asta, sau ma rog majoritatea, dar asta nu e un motiv de galceava. Stai linistita ca si lui i se umfla pieptul cand se uita vreuna dupa el, mai ales daca e misto tipa. Dar asta nu inseamna automat ca o sa v-o trageti cu aia/alea care se uita.

"E normal la cap omul ăsta?"

Ntz.

| Endoryus a răspuns:

" E normal la cap omul ăsta?" Nu.

| Marius22222222222 a răspuns:

Zic doar parerea mea ca si barbat.asemenea gelozii sunt motive sa se desparta. Dar vrea sa pari tu cea vinovata. Adica putea frumos sa stea de vorba ca tot omu nu sa plece de 2 zile la ai lui. Nu vreau sa am dreptate dar in Caz de face ochi dulci alteia clar la ai lui are mai multa comoditate decat acasa cu tine. Repet. E doar o parere

| Marius22222222222 a răspuns:

Ca sa te certi pe o bratara si o rochita tot de El cumparata... Trebuie sa fii chiar copil. Mai ales ca nu te duceai singura initial. Dar cum am zis motive de a te scoate vinovata aiurea

| Digikey a răspuns:

Scapa de el cat poti de repede.
Daca acum ca nu sunteti casatoriti face tampenii de genul acesta, dupa casatorie o sa fie si mai rau.Nu-ti face iluzii ca o sa schimbi ceva la el.Este defect din nastere.
Doar daca te trage ata si iti plac vanataile mergeti inainte.

| anonimaalee29 a răspuns:

Dupa parerea mea, un barbat niciodata nu ti ar reprosa ca esti imbracata prea frumos sau ca vrei sa atragi alti barbati prin vestimentatie. Asta ar face doar un baiat, un copil.
Un barbat te complimenteaza si este mandru ca are la brat femeia pe care altii ar dori o.
Iar faptul ca evita sa comunice cu tine nu e un semn bun. In locul tau, as termina relatia oricat de mult l as iubi. Acesta poate fi doar inceputul a ceea ce va urma.

| Cristina788 a răspuns:

În loc să evite certurile, el ce face vrea sa vă despărțiți sau e plictisit de această relatie.
Ar trebui sa accepte totul dacă ține la tine.
Vezi dacă se schimbă pe parcurs

| Cristina788 a răspuns:

El a gresit

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

E foarte gelos, tine la tine si gandul ca te va pierde ii afecteaza judecata. De aici si nesigurantele lui.
Ai 2 variante... daca il placi ai putea sa ii redai acea siguranta si incredere in el facand pe-a fata foarte cuminte, stilul frumoasa si devreme acasa.
A 2-a varianta daca nu merita acest efort, decat sa va chinuiti amandoi si sa suferiti degeaba pentru ca nu vezi nici un viitor... fiecare pe traseul lui si gata.