| Dizzydizz a întrebat:

Mi se intampla ceva in relatie rar, cel putin asa cred, ssi ma cert cu pr meu din ce in ce mai des pe baza la asta.
Ok. El e mai mic ca mine cu 2 ani, are 17.
Mama lui e prea grijulie sa zicem, pentru a nu o jicni.
Il suna cand trebuie sa plece la scoala de 10, 15 ori daca nu ii raspunde, doar sa ii spuna sa vina acasa, sa manance, sa nu intarzie.
Nu doar atunci face asa, ci si seara, la ora 11, 12.
Si doar stam in casa la mine, nu pe strazi.
Simt ca numai suport, el ii ia apararea oarecum ei, zice ca e bolnava, ca isi face griji dar mie nu mi se pare normal ca unui baiat sa ii faca mama asa.

Ce pot face, pentru ca sincer, ma cert cu el pentru ca ma implik prea mult.
Oare ar trebui sa il las in pace, sau ce?

Răspuns Câştigător
| littlesunshine a răspuns:

Eu zic ca ai dreptate... e mult mult prea grijulie.sa nu exagerez si sa spun ca o face din rautate. Eu in situatia asta i-as spune lui ceea ce simt (iar asta deja ai facut-o pana cand ati ajuns si la certuri din cate vad) pentru ca asa ar fi corect sa stie si el care este parerea mea despre asta.
Apoi i-as spune sa isi dea telefonul pe silent pentru ca ma irita insistenta pana la urma nefondata a mamei lui.
Mai departe raman discutiile pe care ar trebui sa le poarte cu mama lui pentru rezolvarea problemei.
Eu cred ca asta ar fi tot ce ar putea face el. stii nu ar fi corect nici pe el sa il presezi prea mult cu chestia asta, fiindca il pui in dificultate si nu e chiar o chestie de viata si de moarte. Solutii se pot gasi.
Si tu poti avea o discutie deschisa cu mama lui. Sa o linistesti ca totul e in regula... poate sa faci cunostinta mamelor laughing eu stiu...
In orice caz nu lasati chestia asta sa va streseze.

7 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Mai bine nu te-ai implika(corect implica). Daca ai 19 ani, dovedesti ca nu prea ai dat pe la scoala.Pe mama lui grijulie,tu o jignesti-jignesti. O mama are dreptul sa controleze copilul. Dansa poate ca exagereaza, insa, intrebarea este :de ce oare?

| ELLSSA a răspuns:

Daca mama lui este bolnava e frumos sa ii fi alaturi si sa il intelegi.
E normal ca o mama sa fie de grijulie, dar posibil ca mama lui sa exagereze un pic.
Doar din obstacolul acesta vrei sa te desparti de el? Se pare ca nu il iubesti absolut deloc...
Imi pare rau! La multi ani de 1 Martie!happy

| Dizzydizz explică:

Nu a spus absolut nimeni ca ma despart de el.si nimeni de aici nu a inteles asta,in afara de tine ellssa.
Doar ca nu stiu ce sa fac.
Si intr-adevar,poate nu il iubesc, dar imi pasa de el, tin mult la el

| Str3n6arizza a răspuns:

Daca femeia asa se poarta... e clar ca e putin "bolnava". Eu de exemplu am plecat in turneu la dansuri si aveam cu noi in trupa un baiat pe care il suna maica-sa din ora in ora sa vada pe unde e, daca si-a pus fes pe cap la munte ca e frig. etc laughing el era putin jenat, noi mai faceam misto pe seama lui, dar nu cat sa il suparam. Si pana la urma am inteles care-i situatia, parintii vor fi mereu grijulii cu copiii lor (unii). Pe altii nu ii vor pasa deloc. Si sincer, copiii defecti ies din parintii care nu isi dau interesul. Nu ai ce sa faci. daca tu chiar il placi ai sa il intelegi si ai sa il accepti asa cum e. Daca el considera ca reactia mamei lui va incomodeaza si chiar te iubeste o sa gaseasca o cale sa il lase in pace. Dar pana la urma e mama lui, si daca el zice ca ea e bolnava si are o problema. si daca tu chiar tii la el o sa il intelegi. Daca vei simti ca nu poti sa mai suporti situatia inseamna ca nu il placi suficient.

Cunosc o fata care s-a despartit de cel mai bun prieten al meu din cauza ca ea voia sa se mute cu el si mama fetei se simtea prea singura si nu voia sa locuiasca singura... dar eu cred ca problema a fost ca ea nu il iubea pe el suficient de mult. Timpul va decide cat de mult tine el la tine si tu la el.

| Lylly a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa te bagi in relatia cu mama lui. Spune-i ca ai nevoie de mai multa afectiune si de mai mult timp pentru tine.Ca ar trebui sa o lase putin deoparte pe mama lui cand este cu tine.
Eu cred ca ar trebui sa incerci sa o intelegi si pe mama lui.
Succes!

| pkr09 a răspuns:

Pai, aici depinde si de tine ai putea sa ii zici sa faca o alegere: "alege dintre mine si mama ta" si asa vezi cat de mult tine la tine, si vorbiti despre asta deschis, ca asa nu rezolvati nimic daca continuati asa...straight facesper ca ti-am fost de ajutor.winking

| mel24 a răspuns:

Nu ai cum sa il pui in situatia de a alege intre tine si mama lui...
cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama lui deschis... zic si eu big grin