| anonim_4396 a întrebat:

nu obisnuiesc sa cer sfaturi insa acum am nevoie de o parere obiectiva.
Sunt o fata de 24 de ani care are o relatie cu un tanar de 25 ani. Suntem impreuna de 6 ani i.
Amandoi suntem ingineri tineri. Eu am terminat anul acesta si mi-am gasit un job ca inginer proiectant.El lucreaza de 4 ani la o multinationala ca inginer. Firma l-a trimis de multe ori in delegatii atat in tara cat si in strainatate(ma refer in Europa). Insa de anul trecut el este plecat singur peste ocean in delegatie si vine in tara la 3 luni din cauza vizei pe care o are.El va mai fii plecat si anul acesta si cel mai devreme se va intoarce in vara- dar e posibil sa nu fie definitiv.
Eu mereu am fost fidela si am facut orice ca sa pastrez relatia chiar daca e o diferenta de 10 ore intre noi ....insa de cand a plecat singur in delegatie fara niciun coleg langa el s-a schimbat mult comportamentul lui. Inteleg ca e o schimbare care maturizeaza pe oricine si il face mai rece.A inceput sa iasa in oras pana dimineata cand este in tara si spune ca el asa facea inainte sa fim impreuna.Este motivat de bani ca sa plece in delegatii si a ajuns ca ii placa.
Problema este ca el a spus ca sunt o fata mult prea linistita, cuminte si buna la suflet pentru el si ar trebui sa ma schimb pana se intoarce el din delegatie pentru ca oamenii buni a zis el ca nu au parte de lucruri bune in viata ...lucru ce m-a suparat foarte tare.
Momentan am hotarat ca vom face o pauza de cateva luni in relatie pana se va intoarce din uramatoarea delegatie.
Nu stiu daca merita acest baiat o fata ca mine, sunt considerata a fi atragatoare de altii insa pe el am ajuns sa il iubesc pentru omul cu un suflet mare care a fost candva...
Daca nu zicea nimic legat de faptul ca sunt o persoana mult prea cum se cade eu l-as fi asteptat oricunde ar fi fost plecat si as fi vrut sa ma o familie cu el insa acum nu stiu ce sa fac. Nu stiu daca voi gasi pe altcineva care sa aprecieze omul care sunt.

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Parerea ma este ca este plecat de mult timp in delegatie. si posibil sa fii gasit pe cineva pe acolo, Dar nu bag mana in foc, poti sa mai ai rabdare si vezi ce se intampla.
DAR intr-o relatie nu trebuie sa fii neaparat inginer cu inginera. asta este parerea mea

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Exista o regula in psihologia relatiilor: despartirea poate fi luata ca un barometru. Adica: daca e ceva serios, dragoste adevarata, despartirea nu face altceva decat sa inteteasca focul dragostei, daca insa relatia se raceste de pe urma despartirii, poti fi aproape sigur ca nu e omul care ar trebui sa fie linga tine pentru toata viata.
Nu exista motive serioase pentru a prelungi despartirea incit sa faca rau relatiei. Daca exista dragoste adevarata, lucrurile ce despart sunt date la o parte, oricare ar fi ele, de dragul de a fi cu omul iubit. Si cu cit renuntarea e mai mare, cu atit dragostea se vadeste a fi mai mare.
Daca la prietenul tau a aparut o schimbare, incit sa nu mai te recunoasca, sa nu te mai vrea a fii ceea ce ai fost mereu, atunci e o problema grava, inseamna ca circumstantele prin care a trecut l-au determinat sa se schimbe fata de tine, si sa cedeze in fata lor uitind ca dragostea primeaza. Adica: pot exista si alte prioritati inaintea ta, ceea ce e cu totul gresit. Si de aceea, poate ca e mai bine ca ai ajuns in aceasta situatie.
Nu negocia trasaturile bune ale personalitatii tale. Nu incerca sub nici un chip sa te transformi in ceea ce ar vrea el. Fii cea care ai fost mereu, iar daca el nu mai e asa, daca a lasat sa intervina ceva intre voi incit sa se schimbe si sa nu va mai potriviti (ah, ce lectie dureroasa a fost pentru mine cand am aflat ca oamenii se schimba!), nu, nu tu trebuie sa te schimbi, ci, daca chiar te iubeste, el trebuie sa revina la ce a fost, la ce ati fost inainte.
Iar daca motivul pentru care nu vrei sa te desparti de el e teama ca vei ramane singura, cred ca gresesti. Am cunoscut persoane care, datorita personalitatii si a fizicului credeam ca nu vor gasi pe cineva cu care sa se casatoareasca, insa cit de mult m-am inselat! Asa ca, daca esti o fata normala, si altii te gasesc a fi draguta, ai sanse foarte mari sa gasesti pe cineva ca tine care chiar sa te iubeasca, si, in cazul unei despartiri, sa fie gata sa lase orice daca stie ca relatia voastra are de suferit.

| relian a răspuns:

Scuze dar cum este inginer daca lucreaza deja de 4 ani si are numa 25? Nu stiu o fi copilu minune, zic si eu, adica nu ala ce cinta manele vorbesc asa a terminat facultatea la 20 de ani sau 21 deci e un geniu asta daca na terminato cand era la gradinita laughing si e plecat in delegatie adica? Ce este aia delegatie pentru tine? O delegatie este asa o vizita de cateva zile hai o saptamian max doua, dar vad ca tipu tau e plecat luni de zile, deci probabil e plecat la munca in america undeva sau canada tocmai pe coasta de vest, acolo is 10 ore fata de tine.Deci unde anume e plecat mai exact ce stata ce oras? Asta daca poti sa spui.Si eu is plecat dar nu la 10 ore is la 8, el probabil e in california s-a scos omu viata adevarata laughing clima frumoasa, fete suparate, s-a scos ce mai.Glumesc si eu. Deci nu stiu mi se pare cam ciudat sa fii inginer la 20 de ani, nu stiu ce inginererie a facut el dar mai stii in ziua de azi orice este posibil. poti sa faci 3-4 ani intr-un an daca ai bani laughing

| IonelaMacovei a răspuns:

Acuma esti ranita si dezamagita, dar toate trec, el o sa-si dea seama prea tarziu ce a facut si ce a pierdut, incearca sa-l uiti si sa mergi mai departe in viata, singura sau cu altcineva