| Bsbbfbnjbd a întrebat:

Bună nu știu cum să vă adresez pentru că e noapte e 02:03
As vrea daca as putea să mi răspundă cineva la niste întrebări sau macar niste sfaturi.Mai întâi să mă prezint, sunt Andreea și pe 29.12. 2024 voi face 17 ani, am o fetiță de 4 luni și 10 zile și un iubit că sa nu i zic soț sau bărbat că nu suntem căsătoriți încă.el are 23 ani am și 2 frați o sora de 13 și un frate de 14. Să începem cu începutul pe data de 13 iunie am dat naștere fetițe mele totul bun și frumos nicio problema după externare am fost i-am făcut certificatul împreună cu tatăl meu și iubitul meu ceva normal până acum. Dar pe data de 7 iulie să întâmplat ceva care pe mine mă pus efectiv la pământ.Din păcate tatăl meu a avut un accidentul rutier foarte grav pentru el a fost fatal(avea și probleme cu inimă făcuse 3 infarcturi și avea și stende in inimă) De dimineață la ora 09:și ceva mă sunase o mătușă din partea tatălui (am uitat sa va zic părinții mei sunt și despărțit adică am stat amdoi dar nu sau căsătorit după nu sau mai înțeles și au luat-o pe diferite drumuri până să moară tata cu toți stăteam la el și eu am stat până când m-am "măritat") mă sună și îmi zice plângând "Andreea îți spun ceva dar tu te sperii că ești lăuză și cine știe ce mai faci. Vezi că taicatu e la spital are niste probleme iar cu inimă. Da Maris unde e ( așa îl cheamă pe iubitul meu) să mi l dai puțin să vorbesc cu el! Eu inițial nu m-am speriat atât de tare.m-am dus la m chemat recunosc avram lacrimi în ochii și ia m dat telefonul după m-am dus în casă. Nu durează 2 min. că și am auzit din gura soacrami "ăăă a murit tasu mă dă cum a murit săracu" atât mi-a trebuit mi se înmuiase picioarele am lăsat fetiță mea în pătuț și m-am pus pe marginea patului simțeam că nu mai am aer. Intre timp au intrat și ei în casă în camera mea ( ei adică iubitul cu mama lui) mă văzuse cum eram au adus un pahar de apa mi au dat un pic pe față după mă u pus sa beau un pahar un o linguriță de zahăr mă înțepea și inimă. Atunci nu am înțeles prea multe cum s-a întâmplat.sau cine e vinovat apropiați vorbeau dar parca nu ia auzea mă gândeam nu mai la tata la frați mei care au primit vestea într-un mod urat.imediat ne am urcat în mașină și am plecat la casă tatălui meu acolo deja erau niște apropiați...deja părintele punese doliul in poarta (acela că un steag) mi am luat fratele în brațe și am început să plângem sora mea era în casă nu prea înțelesese prea multe ea. După ceva vreme când coborâsem cu picioarele pe pământ că sa zic așa am început să întreb sa mă interesez cum s-a întâmplat.și cine a fost vinovat. Aflasem că în ziua aceea la ora 07:00 unchiul meu fusese la el sa meargă la sora lui cu niste treabă împreună cu tatăl meu am înțeles că l-ar fi luat de acasă cu masa au mers de au băut cafeaua în sat și după au plecat. Io din câte știu și să dat și pe internet asta din ieșirea orașului bazau pe DN 2 au făcut accidentul acolo scria că era un șir a 6 7 mașini era linie continua el vărul tatălui meu unchiul meu a depășit acele mașini iar din sensul opus a venit o mașină și așa s-a produs accidentul. Am înțeles că decât tatăl meu a murit împreună cu femei din mașină cealta de 65 de ani tata avea 45 de ani. Sunt conștientă că unchiul meu e vinovat și succin că ar trebui arestat și mult timp stat după gratii! De atunci deja au trecut 3 luni și ceva cred nu am calculat nu-mi place să mi aduc aminte chestii de genul.Mama mea a pus un avocat suntem în instanță așteptăm procesul acum ce vreau eu sa vă întreb as mai putea sa depun plângere? Și dacă dă cum? niciodată nu am făcut asta! Și dacă știți cum as putea sa l înfund de tot sa zic așa spuneți mi! As vrea sa i fac dreptate tatălui meu! ????????????????????????️????????????

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Plângere pentru ce?
Pentru omor din culpă se pornește urmărirea penală din oficiu.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu ai cum sa infunzi pe nimeni, fiindca esti minora la 17 anisori si nu ai nici un drept legal sa acuzi pe nimeni, nici macar nu poti sa deschi gura in fata unui judecator, fiindca tu esti inca un copil minor, inca sub tutela parinteasca.
Maica-ta este cea care trebuie sa urmareasca legal acest caz!
Tu nu poti acuza pe nimeni, neavand habar cine a provocat accidnetul, ce s-a intamplat pe sosea samd. Pentru asta exista procurori si judecatori care au obligatia sa investigheze cazul si sa decida cine a fost vinovatul,