| Valentina7777777 a întrebat:

Buna, parinţii mei sunt divorţati, eu am 17 ani, stau la mami aşa s-a decis dupa divorţul lor în instanţa. Ea s-a recăsătorit intre timp şi tatăl meu vitreg, actualul ei soţ, ma enerveaza enorm de mult. In primul rând dacă mă cert eu cu mama şi ridic puţin tonul la ea se baga el si zice ca nu am voie sa vorbesc asa cu mama şi ca sunt obraznica, în al 2 rând mă enerveaza pentru ca mă cearta el daca nu vin de exempul la ora fixa acasa sau daca întârzii 5 minute.El nu e tata aşa ca nu pot accepta lucrurile astea din partea lui. Credeţi ca e normal cum se comporta? Ce sa fac în situaţia asta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ca copil NU ai nici un drept sa te bagi intre parintii tai, respectul trebuie tinut indiferent ca-ti este tata biologic sau vitreg.
Daca mama ta il iubeste si-l accepta sa cum este, apai tu tine gurita inchisa si suporta-ta mama ca NU ai nici un drept sa intervii in relatia maica-tii.

| ioana748 a răspuns:

Probabil ca incearca sa o ajute pe mama ta. Nu realizează ca pentru tine este un strain.
Ar trebui sa i spui mamei tale ca ea este singura care poate avea autoritatea sa ti faca vreo observatie, domnul este precum vecinul alaturat care mai bine si ar vedea de treaba lui.
Normal era sa fie intai de toate ca un prieten pentru tine si apoi din respect veneai cu 5 minute mai devreme. După cate se vede a ars si puntea prieteniei.
Fii tu om intelept si nu te mai certa cu mama ta. Exista pericole imense dincolo de ușa casei tale si din ingrijorarea aceasta se manifesta intr-un mod nervos.incearca sa stabilești cu mama ta reguli de comun acord pe care sa le respecti. Daca intirzii cateva minute suna si asigur o ca esti bine.
Nu peste mult timp vei fi majora si vei putea lua hotararea daca sa mai stai cu ei sau nu.
Pana atunci fii diplomata si arata ca esti o fata educata. Daca eviti conflicte este spre binele tau.
Toate cele bune ❤️

| Madaxo97 a răspuns:

Poate o face spre binele tău, încearcă să fie un tata bun, ar trebui să nu mai ridici tonul la mama ta oricum că nu e bine, mai ai puțin și faci 18 ani si vei putea să te muti dacă nu îți convine așa mult de el.

| Dragobeta a răspuns:

E normal cum se comporta. Tu ii dai motive din plin.
Nu e normal ca tu sa ridici tonul la mama ta.
Crezi ca tatal biologic ti-ar fi dat voie sa faci toate astea?