| anonim_4396 a întrebat:

pentru inceput vreau sa zic ca am nevoie doar de cei care nu isi vor bate joc, restul' sa se abtina. Asa. problema mea este urmatoarea: Am 14 ani si sunt *cred, bisexual. Adica imi plac fetele, dar si baietii, dar mai mult baietii. Whatever. Vara asta am terminat a VIII - a, si cand au aparut pe net rezultatele de la admitere, am inceput sa imi caut noii colegi de clasa. Printe ei se afla si R... M-am indragostit imediat de el, si of course i-am trimis cerere de prietenie. Mi-a dat accept dar nu i-am scris nimic pana cu o saptamana inainte sa incepem scoala. In prima zi de scoala, am vrut sa ma pun cu el in banca dar deja statea cu unu'. Deja au trecut aproape doua luni si tot nu vorbesc cu el pentru ca el nu ma baga in seama. I don't know. La incepur vorbeam cu el pe mess si parea sa ne inteleg fooarte foarte ok. Dar acum nu mai e asa. Stiti, pare a fi o persoana cu doua fete, doua personalitati. La scoala e tipul cel tare, mare pe care toata lumea il baga in seama, iar cand vorbesc cu el pe mess, e baiathul pe care il plac. Nu stiu ce sa cred. Vreau doar sa imi spuneti cum sa ma bag cu el in seama, sa imi intaresc cumva relatia cu el, chiar daca nu va fi iubitul meu, macar prieten foarte bun sa imi fie. Dar daca aveti idei despre cum sa aflu daca si el gay, le puteti scrie oricand aici... Cel mai util/interesant raspuns primeste funda. Multuu'

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Doamne fereşte, ce răspuns minunat ţi-a dat ElamigoMihai.Pe bune acum, nu e nimic în neregulă cu tine, homosexualitatea nu este o boală.
Normalitatea este stabilită de majoritatea oamenilor şi doar persoanele ignorante numesc "nebunie" un lucru care nu este considerat normal sau pe care nu-l pot înţelege.Persoanele de genul acesta mă dezgustă.
Revenind la întrebare,cred că cel mai bine ar fi să aduci vorba indirect de acest subiect, ceva de genul"uite, cântăreaţa aceasta a recunoscut că este bisexuală, ce părere ai de curajul ei, ţi-a schimbat asta părerea despre ea?"Şi în funcţie de ce îţi răspunde vei şti ce să faci mai departe..Nu este exclus să fie şi el bisexual,dar nu îi spune direct ce simţi deoarece,dacă nu e,poate spune şi altora(mai ales dacă e popular).
În pincipiu,încearcă să vezi cât de deschis la minte sau credincios e(dacă e genul acela de creştin înrăit sau pur şi simplu un om manipulat de religie să creadă că a fi bisexual este "greşit" nu va reacţiona prea bine).
Oricum va ieşi,mă bucur să văd că, în ciuda vârstei tale, te-ai acceptat aşa cum eşti şi ai trecut de faza"Omg, sunt bisexual, e ceva în neregulă cu mine"laughing

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Faptul ca ai dat asa de repede funda, te tradeaza ca ai pus intrebarea numai de dragul de a gasi pe cineva care sa te aprobe. Nu crezi ca era mai intelept sa mai astepti, sa vezi raspunsuri de ambele parti ale "baricadei", sa le analizezi, sa le pui in balanta si apoi sa tragi o concluzie? Zic si eu.

| addrian98 a răspuns (pentru sabin89):

Acum te oftici ca nu ti-am dat tie funda sau ce?

| sabin89 a răspuns:

Asta ai inteles tu din ce am scris eu acolo? Nu, dragul meu. Ideea e ca la varsta pe care o ai e prea devreme sa spui ca ai o orientare sexuala sau alta. Esti la o varsta cand inca mai poti inclina balanta in directia dorita. Adica poti folosi judecata, care e inca mai puternica decat tentatia. Pentru asta zic sa asculti cat mai multe pareri, sa discuti si cu unii, si cu altii (atat in virtual, cat si in real) si daca decizi ce vrei sa alegi, poti inca sa influentezi orientatrea. E varsta la care inca se poate. Ca sa fiu mai concret, daca, de exemplu, decizi ca vrei sa fii un heterosexual (nu un bi) pentru tot restul vietii, cu putin efort poti sa obtii asta. Acum, mai tarziu e mai greu.

| MMihai a răspuns:

Mergi urgent, la un medic psihiatru, cât mai poate, eventual, să mai facă ceva pentru tine!
Normalitatea, dacă ești bărbat, este să îți placă femeile, restul intra la nebunie!

| ombladon a răspuns:

Doar nu crezi ca si el e bisexual, nu?laughing

| LolXD73 a răspuns:

Asta imi aminteste de mine cand mi-am dat seama ca sunt bisexual XD am 14 si jumatate acum, si am acceptat asta cand am implinit 14 ani. Nu e cine stie ce, e doar ca suntem mai interesanti si ne plac atat baietii cat si fetele XD Pff, ce pot sa zic e asa, daca vrei sa vb, sa schimbam sfaturi pareri etc, cauta-ma pe fb Filip Restye sau pe mess filiprestye big grin Sper sa ne intelegem :3