| Leah_2586 a întrebat:

presupun ca pe siteu asta sunt si mamicihappy. Lor vreau sa ma adresez. Am vazut pe net tot felul de "trucuri" pentru. a face fata sau baiat si as vrea sa stiu daca la vre-una din voi a dat "roade". Ati reusit sa influentat sexul bebelului? Ce aveti fetita sau baiat? ati facut ceva deosebit pentru. asta (de genu ati mancat sarat sau dulce?) sau asa a fost sa fie? Auzisem o teorie cum ca daca primul copil e fata automat (daca nu exista o interupere de sarcina), urmatorul copil e baiat si invers, e adevarat? Astept raspunsuri. Multumesc.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
E, uite aici medicina nu a găsit niciun răspuns ce anume determină sexul copilului.
Sunt mituri false ca poziţie sexuală, perioadă de timp (înainte sau după ovulaţie), etc.
Cel mai important este să fie un copil sănătos şi să poţi să te bucuri de el.
Pa, pa.

mira
| mira a răspuns:

Cateava notiuni elementare de genetica te-ar lamuri. Le gasesti in biologia de cls. a IX-a.Astazi medicina are posibilitatea sa asigure unei familii un copil de sexul dorit.Totusi metoda nu se practica pe scara larga pentru a nu dezechilibra proportia dintre barbati si femei. S-a constatat ca cele mai multe familii doresc baiat. Celelalte ipoteze privitoare la momentul conceptiei, la alimentatia mamei sau pozitia partenerilor sunt mituri lansate de analfabeti.Ai aflat ca in cadrul unui sondaj mondial romanii in proportie de 44% au sustint ca femeia determina sexul copilului? Ce inseamna asta? Analfabetism! Ti s-a explicat corect specificul cromozomilor masculini si feminini.Ai primit un raspuns corect de la uzerul cu nume scris cu litere chirilice.

| Gizăz a răspuns:

Buburuzul mi-a cam luat-o înainte. Tu ceri de fapt nişte supersiţii venite din generaţie în generaţie dintr-o perioadă în care doar 2% din populaţia lumii ştiute pe atunci nu era analfabetă.
Femeia are cromozomii XX iar bărbatul XY. Y e gena masculină. Implicit putem spune că bărbatul determină sexul copilului prin punerea în comun a unuia dintre cromozomi. Dacă el pune un X o să iasă o fată pentru că X de la femeie plus X de la el = XX. Dacă pune Y o să iasă un băiat.

Sunt chestii irefutabile, nu mai cautaţi bazaconii de parcă sunteţi babe senile.

| buburuzul a răspuns:

Scuze ca ma bag, nu sunt mamica, dar sti in ce consta o sarcina
lichidul seminal masculin contine cateva milioane de spermatozoizi care dau din codita lor inspre ovulul pe care il vor fecunda. acestia sunt toti la fel si au doar material genetic diferit, nu sunt unii roz si altii albastrii sa zici ca iti alegi tu.
depinde foarte mult de barbat
dupa cum sti exista familii care au 7 baieti si nici o fata si familii care au 4 5 fete si nici un baiat
cred ca mai bine te rogi lui Dumnezeu si el te va ajuta sa ai ce iti doresti, sau chiar daca nu e ce iti doresti, va fi bine pentru tine. Orice iese, indiferent ca e fata sau baiat e sange din sangele tau si il vei iubi.

p. s. legat de alimentatie si pozitia sexuala din timpul conceperii copilului nu au nici o legatura.

| Leah_2586 explică:

Eh...sunt si explicatii stiintifice happy de exemplu unii cromozomi rezista la caldura iar ceilalti nu sau ca unii rezista o perioada mai lunga de timp. In fine.