| Denisa a întrebat:

Buna prieteni. Am si eu o problema cu mama rolling eyes. Nu stiu ce are cu mine. Nu imi ziceti ca mi se pare pentru ca nu e asa. Se vede in privirea ei ca nu ma suporta, face tot posibilul sa ma enerveze si sa ne certam, ma face in toate felurile de la prostituata la catea, de la obraznica la scorpie si multe altele. Chiar nu stiu cum sa tratez problema. Eu sunt o fire care se "aprinde" usor si aproape de fiecare data cand ma enerva, ripostam dar acum am obosit si o las sa vorbeasca. Nu are ce sa imi reporseze: de invatat invat, de facut treburi in casa fac, nu beau, nu fumez. Nu e o perioada pasagera pentru ca asta tine de 2 ani de zile. Am vorbit si cu tata si asa face si cu el. Ce sa fac? M-am gandit sa o evit...sa ies afara. Ce credeti ca are? Multumesc pentru sfaturisad. Ma simt foarte rau cand mama mea ma uraste pur si simplu fara motiv. Nu imi ziceti sa discut cu ea pentru ca e pur si simplu imposibil. Nu ma asculta si mereu crede ca ea are dreptate. PS: ca sa va faceti o parere despre cum ma jigneste(fapt pentru care ma doare maiales pentru ca e plecata in Italia jumate de an dintr-un an si, si in acea jumatate sa ma faca in asa hal) ultima data mi-a zis ca sunt atat de urata incat ii e rusine sa iasa afara cu mine, ca, curva nu sunt dar mai bine eram pentru ca sunt obraznica si nu o respect(nu e adevarat) si multe altele. Va rog nu luati in gluma ceea ce zic. Daca nu vreti sa dati un sfat mai bine tineti pentru voi. (am pus intrebarea la 2 categorii in speranta ca voi primi cat mai multe raspunsuri si ma voi lamuri)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy am citit mesajul tau si...am ramas fara cuvinte. imi pare foarte rau pentru tine.sad sa stii ca si eu am o problema de genu. mama mea pleaca in Italia, si eu stau acasa cu tata. dar la mine tatal e problema. in primul rand nu vrea sa se duca el in alta tara(mie asa mi s-ar parea normal sa faca, nu s-o lase pe mama), vb urat cu mine, ma acuza de multe lucruri de care nu sunt vinovata, e paranoic mereu, efectiv nu-mi da pace. la fel ii face si mamei mele. stii ce fac eu? pentru faptul ca nu-i pasa de mine si de viitorul meu, de fiecare data cand am ocazia il judec. si-i spun: daca ai sa continui sa te porti asa, ai sa vezi ca o sa se intoarca totul impotriva ta. ai sa ramai singur cand ai sa fii batran, pentru ca de la mine nu vezi nimic. imi pare rau sa fac asta, pentru ca e totusi tatal meu. dar asta e. eu zic sa iesi cu prietenii, sa o eviti cand vezi ca vb asa cu tine. daca ai un iubit e si mai binebig grin petrece-ti timpul cu el cat mai mult, bucura-te de el, spune-i problema ta pentru ca stii cum se spune: orice problema e mai usoara in 2. vorbeste si cu tatal tau, spune-i ce te deranjeaza, sigur va face ceva. nu vreau sa te sperii, dar de obicei familiile in care unul din parinti e plecat in strainatate ajung sa se destrame mult mai usor fata de celelalte. ti-o spun din ceea ce vad intre parintii meisad

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pentru ♥~Jully975~♥ : Tot respectul! Asta e atitudinea pe care o merită părinţii!
Strict în ceea ce te priveşte pe tine, Denisse, îţi cunosc problema, caz similar înregistrându-se şi la mine. Tot aşa, aveau senzaţia că ei fac tot chiar dacă deseori banii aduşi de mine în casă erau mai mulţi decât ai lor cumulaţi!
Ce-am făcut eu? M-am cărat la sute de km distanţă de locul ăla şi locuiesc cu prietena mea departe de orice stress. Abia acum se prind şi ei ce au pierdut dar... ghici ce?! Mie nu-mi pasă!
Modelul meu şi al utilizatoarei ♥~Jully975~♥ sunt cele de succes! Caută să pleci de-acolo şi să nu te mai întorci niciodată.
Totuşi, dacă ai în tatăl tău un aliat, să ştii că divorţul nu este chiar aşa o idee rea! Maică-ta e o scorpie care are senzaţia că totul i se cuvine (fundamental fals!).
La cum te jigneşte, nici măcar să te faci că îndrepţi privirea către ea nu merită, darămite să i te adresezi frumos.
Dacă taică-tu nu vrea să divorţeze, cu prima ocazie FUGI de-acolo şi nu privi înapoi! Oriunde vei ajunge, în mod cert îţi va fi mai bine decât lângă ea!
Nu ştiu câţi ani ai şi asta e un impediment pentru un sfat complet dar, ca soluţie pe termen scurt, cele 6 luni când e ea acasă, fă pe dracu-n patru să fii maxim o lună adunat acasă şi las-o singură cu toate toanele ei.
Nu încerca s-o îmbuni. DIn experienţă îţi spun că nu merită!
Salut!

| gigiro a răspuns:

Intr-adevar o problema foarte serioasa.As incerca sa sintetizez, ceea ce gandesc, dar sunt foarte contrariata.Practic nu stiu de unde sa incep. Faptul ca mama ta munceste 6 luni pe an in Italia, e un stres foarte mare pentru dansa. Cand se intoarce in tara se asteapta probabil la altceva, sa aiba confortul de acolo si linistea unei adevarate familii. S-ar putea ca tu si tatal tau sa cereti prea multe de la ea. Dansa munceste din greu acolo, pentru cativa banuti, in tara banii se duc foarte repede, probabil si voi cereti cam multe, nu stiu. Poate se simte ''sacrificata'' si intr-un fel asa si este. Eu personal, nu sunt de acord ca femeia sa lucreze in strainatete si barbatul sa stea acasa. Poate si-a gasit pe altcineva acolo si asta o face nervoasa, nesigura.Nu cred ca e posibil ca o mama sa-si faca fata cu ou si cu otet, asa de florile marului. Nu zic ca tu nu esti cuminte ci, ca dansa asteapta altceva de la tine si de la tatal tau. Dupa umila mea parere, tatal tau este ''cheia'' in aceasta ecuatie. El trebuie s-o linisteasca, sa-i confere siguranta si pacea de care are nevoie. Daca tatal tau, nu are initiativa, daca lasa totul pe umerii mamei.rezultatul se vede si prima victima esti tu, ca esti cea mai mica. Tatal tau trebuie sa fie mai activ, sa discute cu ea, iar tu, trebuie sa incerci sa discuti cu ea in termeni normali-desi cred ca dansa nu mai cunoaste ce este normalitatea.Nu exista cioara pe pamant, care sa-i spuna progeniturii ca este urata.Stau si ma intreb ce o determina pe mama ta, sa spuna acest lucru. E grav, urat si foarte greu de rezolvat aceasta problema.Si din cate vad eu, tu trebuie sa rezolvi aceasta problema-poate cu adevarat primul examen de maturitate pe care viata ti-l ofera.Bafta!

| Derye a răspuns:

Bate'o

| Denisa explică:

Multumesc tuturor de sfaturi. "Gigiro" sa stii ca si tata munceste si aduce si el foarte multi bani in casa. Problema e ca intr-adevar mama mea are anumite asteptari, asteapta sa o tinem in "puf", sa vorbim frumos cu ea de parca ar fi zana. Nu intelege, ca la fel cum ea depune un efort in strainatate la fel si tata depune acasa, lucrand foarte mult si crede-ma ca aduce suficienti bani incat ea nu ar fi nevoita sa mearga in strainatate. Uita ca eu am multe indatoriri acasa si ca eu fac toata treaba. Nu astept sa imi zica "bravo Denisa, sunt putini copii care fac mancare si curat, etc", vreau doar sa nu creada ca e singura care se straduieste si noi nu facem nimic. Singurul lucru de care nu am acum nevoie acum e sa o dadacesc pe ea. Am sa port o discutie cu ea. Mi-a zis lucrurile cu "esti urata, etc" probabil pentru ca stie ca ma doare, eu punand mare accent pe aspectu exterior al meu, pe modul cum ma imbrac, aranjez, etc. A vrut sa ma "loveasca cu vorbe" si a reusit. Eu o iert. Multumesc tuturor pentru sfaturi. Diseara voi discuta cu ea si sper ca pretentiile ei vor mai scadea pentru ca nici unuia dintre noi nu ii e usor.

| traficanta a răspuns:

Doamne... ce oameni. Femeia asta nu se numeste mama daca isi permita sa te faca in felu' asta. daca nici tatal tau nu te intelege. e grav.Imi pare sincer rau pentru tine. incearca totusi sa vb cu ea. si zi macar sa nu te mai jigneasca in halu' asta.mama pai daca eram in locu` tau I don't want to see.

| claudiea79 a răspuns:

Buna.imi pare rau de ce ti se intimpla. poate mama ta nu iubeste copii sau nu s-a casatorit din dragoste cu tatal tau de aia se poarta urit cu el si cu tine. ea consuma bautura? daca da inseamna ca nu stie ce zice cind te injura.si pe mine ma injura mama la bautura cind am facut 24 de ani mi-a stricat petrecerea. era beata.si ma uraste ca s-a casatorit cu tata fara vointa ei ca era insarcinata cu mine. incearca sa faci treaba in casa.si cind este ea in bucatarie sa o eviti fa-ti temele; citeste o carte; iesi cu prietenele in parc la un suc. pe banca.cumpara-i mamei tale un ness; prajituri un deodorant poate se poarta mai frumos. vorbeste cu tatal tau sa vorbeasca cu ea. el ca barbat cum acepta sa se poarte ea asa cu voi? sau suna la telefonul copilului Apelarea numarului 116111 este posibila in reteaua Romtelecom, de pe telefoanele fixe de acasa sau de la cele publice, pentru cele din urma nefiind nevoie de cartela. Programul consilierilor este de la ora 8:00 la ora 20:00.nu scapi de parintii nu mai atunci cind te mariti si pleci la casa ta sau staii cu chirie. pina atunci le suporti nebunile prostile si aberatile

| enchanted a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine si pentru mama ta deoarece ea pierde mai mult deoarece pierde dragostea unei fiice bune.Mama ta este foarte nemultumita de viata ei, de ea, de tot ce o inconjoara cred ca a suferit o mare deceptie din care ii este f greu sa iasa singura si are nevoie de cineva care o iubeste mult si tu esti aceea de aceea te rog mult roaga-te pentru mama ta lui Dumnezeu sa o lumineze si sa ii dea pacea LUI, numai El o poate salva, te rog sa nu razi deoarece traim in aceste timpuri grele cand suntem sortati si alesi, doar tu poti sa o salvezi pe mama ta

| Bebelushaaː a răspuns:

Sincer cred ca mama ta trece printr`o perioada mai proastastraight face
N`am mai intalnit astfel de cazuri. Ar trebui sa vorbesti cu cineva care se pricepe la asta. un psiholog.
Dupa mesajul tau realizez ca suferi sad Si totodata realizez ca am niste parinti extraordinari love struckstraight face

| ♥~Jully975~♥ a răspuns:

Şi eu am avut aceeaşi problemă cu mama. Nu ştiam de ce, luam numai 10, o ajutam în casă. Acum am dat-o în colo. sad Sunt la Cambridge, locuiesc cu prietenul meu la Londra, şi când am primit bursă de merit nu i-am dat nimic!

Din mesajul tău înţeleg că tu nu mai poţi locui cu mama ta. Încearcă să vorbeşti cu cea mai bună prietenă a ta şi cu părinţii ei. Explică-le situaţia, roagă-i să te lase să stai acolo.
Ştii cum se spune :,, Adevărata valoare a unui lucru îl afli atunci când îl pierzi.''

Sigur o să te caute, iar atunci când te va găsi, reproşează-i de faţă cu toţi că te tratează ca pe o cârpă, că te face în cele mai oribile moduri, spune-i ce simţi când te face aşa. Sper că va funcţiona, la mine a funcţionat!

star Succes good luck

| Psihologul a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa porti o discutie serioasa cu mama ta.
Incearca sa ii spui de ce se comporta asa cu tine si ca doresti o explicatie. Daca te ia in continuare "la misto" inseamna ca...chiar are ceva cu tine. Inteleg ca te doare, pentru ca e mama ta, dar daca asa e ea nu o poti schimba. Incearca sa vorbesti cu ea, sa-i spui ca te doare ca tu o iubesti, si de ce iti face asta. Dar gandeste-te ca atunci cand va fi singura si va avea nevoie de cineva atunci va apela la tine.

| xjustfearless a răspuns:

Cam aceeasi problema am si eu cu ea, in afara de aceste jigniri, eu ma aprind foarte repede, eu in locul tau ripostam mereu, si o jigneam si eu, acum sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar eu asta as face daca tot nu intelege.

| RecycleBin a răspuns:

Mi se pare cumplit prin ce trecicrying. serios

| nonameanca a răspuns:

E foarte complicat...
de ce nu vorbesti mai mult cu tatal tau? intreaba-l daca poate sta de vorba cu ea. chiar nu stiu ce are mama ta si imi pare f rau pentru tine sad si pentru tatal tau! bunici din partea mamei ai?(sau chiar si unchi/matusa) daca da si ai posibilitatea sa stai de vorba si cu ei atunci nu ezita! fiindu-i parinti ar putea sa-i bage mintile in cap mamei tale. nu ai nimic de pierdut daca incerci! sper sa reusesti!

| TFTB a răspuns:

Draga mea, imi pare tare rau de tine si de mama ta... Ah! Te-ai intrebat vreodata ca are o problema foarte mare in Italia, pe care nu o poate rezolva? Ca ea face tot posibilul sa se certe din cauza acelui,, motiv''. Adica e suparata pe ceva? Mai bine ar trebui sa incerci cat de cat sa afli si tu ceva de la ea, intre 4 ochi.Desi,este posibil, DOAMNE FERESTE, ca mama ta sa fie bolnava de vreo boala si se duce in Italia sa se controleze la medic, si va ascunde asta.Sau pur si simplu, iarta-ma, vrea sa se marite acolo, si sa scape de tine si de tatal tau.Foarte multa BAFTA

| lafesta_6353 a răspuns:

Pfff... d'oh mama ta are o problema grava sincer.Cum poate sa-si jigneasca fata in asa fel, nu se gandeste ce cunvinte foloseste. daca sp ca ai incercat sa vb cu ea si nu t asculta plateste-i si tu cu aceeasi moneda, cand t pune sa speli vasele sau sa faci curat in camera evito inchide-te in camera ta si stai la calculator dai muzica tare si fa-o sa se simta refuzata poate asta o va face sa aiba o discutie cu tine sa t intrebe dc t porti asa cu ea si poate va impacati

| ClaudiaMi a răspuns:

Nu este o gluma... este foarte trist. Nu stiu de ce, insa am senzatia ca nu tu, ci mama ta are o mare problema... si oricum nu cred ca tu esti vinovata!
Spui ca se comporta in aceeasi maniera si cu tatal tau, de aceea ma gandesc la posibilitatea de a cere impreuna cu el explicatii mamei tale in legatura cu comportamentul sau. Este incredibil de trist ca a fost in stare sa-ti spuna asemenea lucruri.