| Jack99 a întrebat:

Buna prieteni! De multa vreme, chiar foarte multa vreme imi doresc sa am o surioara sau un fratior. Am prieteni apropiati dar tot nu e aceiasi relatie, plus ca ei toti au, doar eu nu am. Si imi doresc din ce in ce mai mult sa am. Acest gand m-a insotit pe toata durata copilariei. Eu nu le-am spus niciodata parintilor in mod expres acest lucru, nu stiu de ce, practic dorinta e atat de mare incat uneori nu gandesc logic. In fine, mama cred ca si-a dat seama in ultimul timp de asta si a spus ca daca chiar asa e ar infia un copil, ca si ea si-a mai dorit sa aiba in copil. Si ca ar face ca diferenta de varsta intre noi sa nu fie mai mare de 7 ani, ceea ce e ok. Mama are in jur de 55 de ani, tata are 59. Dar mai cunosc parinti mai invarsta, deci e ok. Eu cand am auzit nu am raspuns nimica, ca m-a lasat fara cuvinte. Ce credeti ca ar trebuie sa le zic? Va rog sa ma ajutati! Mersi happy

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Isus S-a uitat tinta la ei si le-a zis: "La oameni lucrul acesta este cu neputinta, dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta." (Matei.19:26)
"As putea sa deschid pantecele mamei si sa nu las sa nasca? - zice Domnul. - Eu, care fac sa nasca, as putea sa impiedic oare nasterea? - zice Dumnezeul tau." (Isaia.66:9)
Dumnezeu ne ofera tot ce este cel mai bine pentru noi.
Adu dar problema ta inaintea lui Dumnezeu, si lasa-L pe El sa decida, spunand: "Totusi faca-se nu voia Mea, ci a Ta." (Luca.22:42) Noi intotdeauna trebuie sa avem atitudinea aceasta in inimile noastre.

| Fatamuntilor a răspuns:

Infierea unui copil este o treaba dificila cu pasi mari de parcurs si se intinde pe perioade de cateva luni, poate chiar un an.Asa e in Romania, poate ar trebui schimbata Legea Adoptiei ca sa scurteze acest procedeu
In schimb parintii tai ar putea deveni asistenti maternali
Sunt persoane si mai in varsta care au grija pe perioade de cativa ani de copilasi mai putini norocosi pana li se gaseste o familie sau pana famiile lor pot avea grija de ei
Mama ta ar trebui sa mearga la primarie sa ia legatura cu asistetul social de acolo.Am impresia ca trebuie sa faca niste cursuri.
Cred ca primeste si salariu pentru asta, plus alocatia copilului.
In tot cazul banii nu sunt foarte multi, dar mai mare este satisfactia ca un sufletel are un camin.

Răspuns utilizator avertizat
| ion1731 a răspuns:

Daca iti doresti - de ce nu? compatibilitate de caracter sa aveti principalul, in rest tot e ok, intreaba parintii daca-si permit.

| DenisaKarolina a răspuns:

Mama ta nu mai poate ramane gravida. Pe la 50 de ani ti se termina menstruatia si dupa ce nu o mai ai nu mai poti face copii.Si poate o mai are dar ar putea sa moara copilul sau alte chestii nasoale sau mama ta sa pateasca ceva. Oricum e mai bine fara frati happy