| albinuta_2886 a întrebat:

Buna!

Sambata am avut prima experienta sexuala (bineinteles am folosit prezervativul). Si stiti, voi fetelor, ca dupa ce ati facut-o prima data majoritatea ne gandim la consecinte. Stiu ca sansele de a ramane insarcinata sunt aproape inexistenta pentru ca ne-am protejat si pentru ca nu cred ca el a ejaculat (asa cred eu deoarece totul a fost cam stingher, fiind prima data si nu a durat prea mult), dar totusi indoiala e prezenta.

Poate cineva sa imi zica, folosind metoda calendarului daca eram intr-o perioada fertila? Prima zi de ciclu a fost pe 6 aprilie, cel mai scurt ciclu 25 de zile, iar cel mai lung 31.

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi happy

Multumesc!

6 răspunsuri:
| DannySteel a răspuns:

Daca totu`a fost protejat nu-ti face probleme n-ai cum sa ramai insarcinata mai ales de la prima partida tongue

| xCapsunica a răspuns:

Nu conteaza in ce parte a lunii esti, daca folosesti prezervativ ( si acesta nu se rupe) este absolut ok. Insa daca ti-e frica de faptul ca prezervativul nu ar fi atat de sigur, ia anticonceptionale! Funda?happy

| andreeadeea_4193 a răspuns:

Scrie pe google calcul perioada fertila.si scrii acolo data cand ai avut menstruatie.si cat dureaza ciclu...si iti calculeaza exact perioada fertila.

| Allex7 a răspuns:

Atata timp cat a fost protejat nu ai de ce sa-ti faci griji... la prima partida in nici un caz nu e posibil laughing

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,nu poti ramane insarcinata, esti aproape de urmatorul ciclu, no problem.In plus ai folosit si prezervativ, care a ramas intact.Don't worry, n-ai de ce!

| Zenithf a răspuns:

Foloseste prezervativul cu incredere, este cel mai sigur mijloc de contraceptie. Pilulele, pe langa faptul ca sunt niste hormoni sintetici si iti pot da metabolismul peste cap, nu sunt atat de sigure, nu protejeaza deloc de transmiterea BTS si nu in ultimul rand, nu sunt contraceptive ci sunt abortive. Ele nu impiedica fecundarea, dar impiedica fixarea ovulului fecundat pe mucoasa uterina, iar noua fiinta moare din cauza ca este privata de hrana.