| Ioana06i a întrebat:

Bună seara!

Acum 6 zile, sora cea mică a plecat la ceruri, în urma unei boli foarte grave, și am mai rămas cu una, adică cu sora cea mijlocie.

Și era vorba ca eu, vinerea viitoare, să merg împreună cu mama, soțul ei și sora cea mijlocie, în Austria, unde ei sunt stabiliți acolo de 3 ani, dar acum au venit în țară, ca să o înmormânteze pe cea mică, pentru ca în timp se stabilesc și ei în țară definitiv, dar eu nu prea îmi doresc să merg acolo din cauza comportamentul soțului mamei ce îl are mereu urât cu mine...Îmi face reproșuri, mă jignește, mereu face ca mereu să-mi dea peste nas cu câte ceva, iar eu de multe ori, rămân cu un gust amar în suflet și dacă îi spun mamei motivul pentru care nu doresc sa merg acolo, fiind acesta ce l-am menționat mai sus, ea nu mă crede și spune că eu caut pretexte, dar nu este vorba despre asta...Menționez că soțul ei întotdeauna s-a purtat așa cu mine și mereu când îmi cumpăra și mie ceva sau când mă creștea/întreținea, îmi făcea multe reproșuri...

Cum ar trebui să procedez într-o asemenea situație? Să merg cu ei sau să rămân în țară?

Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să te muți singură.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistreaza-l si arata-i mamei ca ai dreptate!

| Ioana06i explică (pentru Salontanul):

Știe...
Că și de față cu ea face asta, iar ea îl apară.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Ioana06i):

Nu poti sta la bunici sau la ceva rude pana pleaca? Daca esti majora i-ati lumea in cap! O sa fie greu dar mai tarziu vei fi mandra ca ai razbit singura.

| Geamal_Marin_1992 a răspuns:

In cazul acesta raspunsul e unpic cam dur, ar trebui sa ii spui mamei tale sa aleaga(Ori copiii ori barbatul respectiv).Nu isi va schimba niciodata comportamentul si o sa fie viata un iad cu el.

| eliancodrut a răspuns:

Daca esti minora nu poti sa nu-ti urmezi mama.
Dar tatal tau unde este?
Daca esti majora poti opta sa ramai in tara, dar iti trebuie mijloace de trai.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ramai in tara. Daca mergi cu ei vei avea un mediu toxic in care mereu ti se va reprosa ceva. Urasc genul acesta de parinti, cum e mama ta, care cand se indragostesc de cineva nu cred acea persoana in stare sa ii faca rau copilului. Foarte multi copii ajung sa fie abuzati sexal de tatii vitregi asa ca daca nu te simti comod sau in siguranta cu el, ia tu atitudine, pastreaza distanta si fi stapana pe tine.