| anonim_4396 a întrebat:

Bună Seara!
Am o întrebare pentru voi, ce părere aveți despre o familie în care un tata este bețiv în timpul liber, o mamă este aproape nebună, care clachează de fiecare dată când bea ceva și vrea să se omoare, aruncă cu pahare, bibelouri, farfurii ce îi cade la îndemână câtre persoanele dragi, și un bunic săracul la 77 de ani, trecut prin viață, cu capul pe umeri care întotdeauna cade la mijloc + un nepot care încearcă de fiecare dată să medieze un conflict. Scandaluri în fiecare Crăciun și Paște când toți se reunesc.
Aș vrea o părere sinceră!

62 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Sincer mi se pare o situaţie foarte tristă şi mă face să mă întreb cum de s-a ajuns la asta. Bănuiesc că ai mai încercat să vorbeşti cu părinţii tăi şi să-i faci să renunţe la băutură dar nu a mers.Cred că ar fi mai bine să nu mai încerci mereu să mediezi un conflict, ci să încerci să ignori pe cât posibil momentele tensionate.Îmi dau seama că te afectează foarte mult dar tu singur nu vei putea să schimbi lucrurile.

| venusdoom a răspuns:

Tocmai tu ai spus ca nu ai cu cine sa vorbesti. Nu te cunosc, dar din ce ai povestit pana acum, pare ca tu esti cel mai normal de acolo.Asa ca cel mai bine ar fi sa ti gasesti o slujba tempoarara, castigi bani si te poti muta departe de tot scandalul. (pare cam usor de zisthinking). Cred ca esti una din persoanele care merita sa aiba parte de un miracol de Craciun. Mult noroc

| Azµre a răspuns (pentru venusdoom):

Mulțumesc pentru răspuns, sunt departe de conflict oare cum, eu stau mai mult în București, departe de familie. Acasă stă mama cu bunicul, iar la București tata cu serviciul. E nu știu cum să îți explic destul de f"""" situația, totul se întâmplă atunci când se întâlnesc cu toții și încep să își reproșeze unii altora. Atunci este problema și de fiecare dată se găsești ori de Crăciun, de revelion sau de Paște... Și sincer numai știu ce să fac. Eu am viața mea dar nu îi pot lăsa așa, eu mă gândesc la ăla bătrânu el pentru mine a fost tata, cu el am crescut cu el am avut ce discuta cu ceilalți nu, și nu pot să îl las așa.

| venusdoom a răspuns (pentru Azµre):

E clar ca esti victima colaterala. Ai tai sunt cei care ar trebui sa si rezolve problemele si sa se gandeasca (,) ca e Craciun sau Paste si la ceilalti din casa si sa faca un compromis ca totul sa fie calm si linistit. Singura chestie pe care ai putea o face, e sa ii faci sa se simta vinovati de proprile actiuni( pe buna dreptate), poate se "trezesc " un pic sau sa i indemni sa si rezolve cu alta ocazie problemele. Ei ar trebui sa preia initiativa in a schimba ceva. Imi pare rau - nu am dreptul sa judec pe nimeni, mai ales parintii cuiva - dar nu crezi ca s putin cam egoisti? Daca nu ar fi, lucrurile ar sta altfel...

| Azµre a răspuns (pentru venusdoom):

Degeaba nu merge, nu realizază niciunul ceea ce fac. ultima dată când am spus asta m-am ales cu geamul spart la casa și o ușă ruptă. Așa că mai bine numai.

| Drolja a răspuns:

Nu primesc fundă dacă răspund, nu? big grin
Ai scuze, ai pe cine să dai vina! Nu are rost să îţi povestesc situaţia mea, dar când toţi trei "se mușcă" între ei ca niște câini turbați, atunci nu ai pe cine să dai vina. La tine e clar că taică tu bea, și maică ta..., dar când părinții sunt în "toate mințile", dar de fapt distruși psihic, atunci nu ai ce face. Vreau să spun că se creează situații în care ne înnebunim unii pe alții, fără ca nici unul să fi baăut un căpăcel de băutură. Tu ai pe cine să dai vina... și asta e bine, căci tu ești cumva scuzat, victima.
Pleacă, ești major, de ce nu o faci? Și eu am păreri împărțite aici, cum că ar trebui să ai grijă de bunicul tău măcar, dacă nu de ei, dar dacă nu vrei să fii un martir, pleacă.
Fă-ți o viață, fii independent, caută pe cineva care să "te repare", caută ceva în jurul căruia să-ți construiești viața, ia-ți gândul de la ei, dacă nu te ascultă, ți ai făcut datoria.
Bunicul tău poate așteaptă să moară, și a trăit viața. Tu mai ai... deci încearcă să ți o faci de acum încolo bună.
Asta o să fac eu, după ce o să plec de aici

| ComatoseWine a răspuns:

As pleca cu prima ocazie si nu m-as mai intoarce decat de doua ori pe an.NU as suporta, doar nu as vrea sa innebunesc si eu?!

| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

Daca tu esti nepotul, your kin of fucked...

| Adrianetc a răspuns:

Familie fara Credinta, Fara Dumnezeu, Dumnezeu ar intrervenii in familia ta, ti-ar schimba parintii, Isus bate la usa, asteapta, sa ce? sa-ti pese, sa intervii, sa te rogi, sa vorbesti cu EL, sa citesti Biblia, cuvantul Lui!

| Azµre a răspuns (pentru Adrianetc):

Aolo pleacă cu credința ta de aici, aia mai lipsea.

| Adrianetc a răspuns (pentru Azµre):

Macar nu ma mir de ce ai acest gen de familie.

| Azµre a răspuns (pentru Adrianetc):

Frate lasă-mă cu credința ta, aia nu face minuni peste noapte.

| dracu14 a răspuns (pentru Adrianetc):

Esti pe langa subiect

| Adrianetc a răspuns (pentru dracu14):

mi-a cerut parerea in legatura cu familia lui, Si o familie in care tatal isi gaseste fericirea in bautura, cand se trezeste isi reaminteste de ce este, se imbata iar, o mama care este depresiva, care nu poate face fata la dificultati, prea multe tristetzi pe pamant, nu este o familie in care Harul Domnului este peste ea.

| Azµre a răspuns (pentru Adrianetc):

Adriane tată ești mult pe lângă subiect. Dacă totul s-ar rezuma la ceea ce spui ce simplu ar fi fost...

| Adrianetc a răspuns (pentru Azµre):

Cand un olog se ducea la Isus ca sa-l vindece, Isus spunea : Facase dupa credinta ta. Tu azure, daca nu ai credinta normal ca nu e simplu.

| Azµre a răspuns:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, să aveți un sfârșit de an plin de bucurii și iubire.

| dracu14 a răspuns:

Parere sincera? o familie de nebuni...

| Azµre a răspuns (pentru dracu14):

Bravo, îmi susții părerea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg perfect ce simti si crede-ma ca nu ai ce sa faci nu o sa se schimbe niciodata sad

| Zatharra a răspuns:

Familia specifică în România presupun.La mine se potriveşte doar prima parte, cu tata...E destul şi atât, face scandal cât pentru toţi ai tăi.De-asta nu-mi plac mie sărbătorile.Nu prea am ce face, nici tu... poate doar să ne plângem de milă dar pe mine nu mă încălzeşte mai deloc.Asta-i viaţa, cu rele şi mai puţin bune.Peace!

| Azµre a răspuns (pentru Zatharra):

Nu m-am plâns până azi nimănui, dar au trecut 24 de ani, numai pot nici eu. E bine încă o persoană căreia nu îi plac sărbătorile din același motiv. Întrebarea mea este ce aș putea face în situația de față?

| Zatharra a răspuns (pentru Azµre):

Nu ştiu... poate să-i convingi să nu mai bea dar practic e imposibil. Orcum, merită încercat.Ar trebui să vorbiţi între voi de toată situaţia.E cam ciudat...îmi ceri sfaturi dar eu nu fac nimic în situaţia mea. Sper că vei face ceva şi poate problemele se vor rezolva.

| Azµre a răspuns (pentru Zatharra):

Degeaba n-ai cu cine să vorbești, cum spuneam tata e ok atâta timp cât nu bea, vorbești cu el îi spui da degeaba. Mama e terminată de câțiva ani, cum spuneam e dusă cu pluta de la decesul unui membru din familie iarăși n-ai cu cine să discuți. Iar bunicul, păi cu el ca fac totul dacă mă înțelegi.

Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns:

Imi pare rau. Daca ei nu vor o schimbare greu de crezut ca vei reusi sa- i convingi. Trebuie sa te gandesti la viitorul tau si cat vei fi in preajma lor sa ii accepti asa cum sunt. Nu stiu ce sa zic... multa forta de a merge mai departe!

| Azµre a răspuns (pentru 3xfemeie):

Mulțumesc mult.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Azµre):

Mama ta ar trebui ajutata. Banuiesc ca ai avut discutii cu ea. Nu stiu daca ar merge la un psiholog. Ai incercat si un "santaj" sentimental? Poate e mult spus asa, dar ma gandesc sa-i spui serios(chiar si putin mai brutal) ce inseamna pentru tine sa o pierzi. Esti singurul copil si sigur te iubeste, asa ca s-ar putea sa functioneze, pentru ca nu ar vrea sub nici o forma sa iti faca rau.

| Azµre a răspuns (pentru 3xfemeie):

Am încercat dar degeaba, are una și bună în cap că nu o iubește nimeni, că e o menajeră și nimic mai mult. Orice aș zice eu n-are importanță, dacă și pe tată ei (bunicul) îl dă draci și nu numai... Degeaba

| Antoniacopiluța a răspuns:

Parerea mea? Este o familie destramata. Daca e familia ta imi pare sincer rau pentru tine.Nu totul se bazeaza pe bautura si pe scandal.Cand se mai cearta tu asculta muzica la casti sau iesi afara.Si imi pare rau pentru tine deoarece si eu trecut prin astfel de momente.An nou fericit!

| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Greu de zis...Imi pare foarte rau

Nu stiu cu ce sa te ajut, ce sa iti spun ca sa te fac sa te simti mai bine fiindca eu in situatii din astea nu prea sunt.

Craciun fericit!

| VIP3r a răspuns:

Imi voi spune si eu o foarte mica parte din poveste, sper sa va fie de folos, cine stie...

Prima parte din problema ta am avut-o si eu, asta pana acum 8-9 ani.
Pe atunci era euforia cu plecarea in strainatate iar tatal meu a fost atras si el, a plecat in Italia prin cineva care i-a promis un loc de munca in schimbul a 1000 euro, s-a dovedit a fi o teapa iar tatal meu a muncit 3 luni sa isi refaca banii si un bilet sa revina in tara.
Au fost 3 luni f grele, Italia e brazdata de carabinieri si toate cele, a trecut prin multe, asta fiind inceputul schimbarii lui.
La 3 luni de cand a revenit in tara a primit o oferta prin cineva si a plecat in Cipru, s-a apucat de invatat limba, a inceput de jos, avea un salar a echivalentul unuia din tara pe atunci, a trecut timpul, s-a lasat de "sportul" asta vezand ca nu il duce nicaieri iar acum nu am treaba, am o familie foarte unita care facem totul unii pentru altii.

Experienta cu strainatatea a fost foarte benefica, acum sincer, e foarte greu daca nu te poti baza pe familie, pe parinti in general, daca ma apuc de spus povestea vietii mele cred ca nu imi ajunge un roman dar in fond m-a format ca om, imi pare bine ca situatia nu mai este precum era si a devenit doar o amintire neplacuta.

Sarbatori Fericite atat cat se poate...

| Azµre a răspuns (pentru VIP3r):

Mulțumesc pentru răspunsul tău, adevărul este că eu nu mă pot baza pe familie, în afară de bunic, dar cu el nu prea pot face mare lucru, din punctul ăsta de vedere sunt pe cont propriu de 6 ani, de la 18 ani.
Mulțumesc încă odată.

| VIP3r a răspuns (pentru Azµre):

Cu placere, imi pare rau ca treci prin astea, familia, cel putin teoretic ar trebui sa fie mereu stalpul de sustinere, eu personal, la momentul actual am probleme cu majoritatea rudelor, asta insemnand cam 90% dintre ele, toti se lupta pentru bani, pamanturi, mosteniri si nu stiu mai ce...
Daca nu aveam parinti cu capul pe umeri care sa lupte pentru ce-i al lor se alegea praful...
Bine ca macar bunicul tau te mai intelege cat de cat, conteaza intr-o oarecare masura, la mine unul dintre bunici a murit acum 30 ani, este vorba de bunicul de pe mama, nici macar tata nu l-a cunoscut iar celalalt a luptat mereu cu noi, ne-a dat in judecata si tot tacamul, inainte de moarte si-a dat seama de greselile facute si si-a cerut scuze dar... e cam tarziu.

De obicei nu imi povestesc trecutul nimanui, dar poate te ajuta intr-o oarecare masura, un sfat dat la momentul potrivit face mult!

| Azµre a răspuns (pentru VIP3r):

Face și îți mulțumesc mult.

| мαяijüαηα a răspuns:

Sincer cred ca au o problema...ar trebui sa mearga la pshiholog...sau phsihiatru

| Azµre a răspuns (pentru мαяijüαηα):

Dacă ar fi atât de ușor... cine să se ducă? cel mai probabil eu, că m-am săturat.

| Oana92 a răspuns (pentru Azµre):

Da,tu ar trebui sa te duci...pentru ca nu cumva sa ajungi sa repeti greselile lor! Din pacate nu ai ce sa le faci, nu ii poti schimba, crede-ma, iti spun din experienta, orice ai face, orice ai zice vor face la fel, poate se vor opri pentru o perioada, dar vor incepe din nou! Daca ei nu isi dau seama ca gresesc si nu vor sa se schimbe nu va putea nimeni sa o faca, nici psihologii, nici preotii, nici vrajitoarele, nici nimeni...Sunt frustrati si imaturi si pentru asta nu exista rezolvare!

Daca inca stai cu ei iti recomand sa pleci...cat mai repede, nu merita sa te distrugi psihic din cauza lor. Ei isi inceaca amarul in bautura, isi varsa nervii, practic se descarca, iar tu nu faci decat sa te incarci cu problemele lor. Daca ai posibilitatea sa il iei si pe bunicul tau cu tine ar fi minunat.

Nu mai incerca sa le mediezi conflictele, sunt adulti, trecuti prin viata si trebuie sa isi rezolve singuri problemele si frustrarile si nu au nevoie de arbitru. Urmatoarea data pleaca si lasa-i sa faca ce vor, si stai linistit, sansele ca mama ta sa isi faca cu adevarat rau sunt foarte mici, cine vrea cu adevarat sa moara nu anunta, o face pur si simplu!

Imi pare rau pentru tine, chiar stiu cum e, chiar inteleg ce simtisad

| Azµre a răspuns (pentru Oana92):

Oana poți intra pe messenger, știu că m-ai adăugat acu câteva zile. Mulțumesc.
PS: s-a dat cu capul de pereți nu pdată, de fiecare dată, azi de exemplu a vrut să-și taie venele cu un pahar spart în schimb m-am tăiat eu ca să îl iau din mână...

| Sw33tG1rl4ever a răspuns:

O familie distrusa complet! Saracul copil, imi inchipui cat sufera. sad Din nefericire sunt multe familii de genul asta in Romania, si nu numai. Nimeni nu si-ar dori sa aiba aceste persoane in jurul sau, eu nici nu le-as putea numi " mama ", " tata " sau mai stiu eu ce. Te rog, nu-mi spune ca familia asta e a ta. straight face

| Azµre a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

ăsta e adevărul...

| Sw33tG1rl4ever a răspuns (pentru Azµre):

Eu nu ma pot ajuta nici pe mine, deci cand vine vorba de altii... straight face

| Azµre a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Stai liniștită, îți mulțumesc pentru răspunsuri. Cu toții avem probleme, și încercăm să le rezolvăm așa cum putem, iar câdn numai vedem cale de întoarcere cerem sfaturi, asta e situația mea.

| Sw33tG1rl4ever a răspuns (pentru Azµre):

Asa e. happy

| Azµre a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Eh vorba aia trecem peste...

| Sw33tG1rl4ever a răspuns:

Imi cer scuze, nu am citit restul raspunsurilor. Imi pare rau de tine, nici eu nu ma simt bine la mine in familie, dar asta este. Nu ne putem alege familia, precum nici sexul sau numele.

| mrBean008 a răspuns:

Pare o derivare din povestea de viata a lui eminem, tata betivan care l-a urat si apoi s-a sinucis, mama nebuna si drogata care il batea+copii de la scoala il bateau si isi bateau joc de el.cu toate astea, acum a ajuns celebru.ce mi-ai zis tu nu m-a interesat pana in puncut in care am auzit de batran si de nepot.DE CE MEREU BATRANII, SARMANII, SI COPII, INOCENTII, TREBUIE SA FIE IMPLICATI?

| Tessa a răspuns:

Aveţi nevoie de consiliere psihologică. Mama şi tatăl tău chiar au nevoie de asta, sunt şi greutăţile din ziua de azi care te împing în astfel de situaţii. Tu trebuie să fii tare, încearcă să-i faci să se înţeleagă, oferă-le momente speciale, mamei tale oferă-i cât mai multă dragoste, plimbaţi-va, uitaţi-va la un film, încearcă să-ţi ţi tatăl cât mai mult în casa. Încearcă să te bucuri de partea plină a paharului şi să fii pozitiv.

| Azµre a răspuns (pentru Tessa):

N-ai cu cine să discuți cu tata nu se poate, de fapt discut cu el treaz dar degeaba. Cu mama, zice că o fac nebună, când de fapt este nebună ce să mai zic, azi vroia să se omoare, craciunul trecut mi-a spart o vază în cap și tot așa.
Treaba cu plimbatul cu filmul nu merge, am încercat înainte degeaba. Tatăl e mai puțin problema, cu el o duc bine să zicem, dar problema este când se întâlnesc, bine ceea ce e odata la 1 lună sau de craciun și paște când ne întâlnim cu toții.

| Tessa a răspuns:

Părinţii tăi sunt despărţiti deci? Tu cu cine stai? Îmi pare rău de situaţia în care eşti pus. Dacă nu există nicio şansă de înţelegere încearcă să te detaşezi de probleme, mută-te de acolo. Dar eu îţi recomand cel mai bine un psiholog pentru a te ajuta să treci peste tot, această îţi va da şi sfaturi care te vor ajuta în relaţiile cu părinţii, măcar o şedinţă, două.

| Azµre a răspuns (pentru Tessa):

Nu sunt despărțiți, tata lucrează în armată și e mai tot timpul plecat, mama stă acasă cu bunicul. Iar eu la București cu ale mele. Am prieteni psihologi, doi chiar laughing amândoi au spus că mama e nebună ce să mai zic mai mult de atât. Nu ai cu cine discuta asta e problema, am încerca în 7 mii de feluri crede-mă.

| xAlL3Xx a răspuns:

Am vazut mai sus k ai 24 de ani, iti poti gasi un loc de munca si sa te muti cu chirie, si sa incerci sa ii impaci sau daca nu sa chemi un consilier de familie, nu este singurul caz si nu trebuie sa fii rusinat, nu tu trebuie sa te simti vinovat...winking

| Azµre a răspuns (pentru xAlL3Xx):

Eu stau în București, departe de ei, problemele apar atunci când ne întâlnim cu toții, totul pleacă de la bani sau pur și simplu de ce ai pus paharu unde nu trebuia și din asta să se ajungă unde s-a ajuns și astă seară, la umblat noapte disperat să-mi găsesc mama care vroia să se omoare... Ce pot face în situația asta.

| UrsuletssDePlus a răspuns:

Sincer...asta nici nu se poate numi o familie sad

| roxana11 a răspuns:

E cam nasol stiind ca alte familii sunt impreuna, iar familia ta sau a cui o fi e dezmembrata imi pare foarte rau nu stiu ce sa iti zic ca nu doresc raul la nimeni mie sincer nu mi s-a intamplatsad

| fatalau100 a răspuns:

Bagai unghia in gat

| myrabella33 a răspuns:

Am o parere... rea mu imi place deloc cand o familie ajunge in acest punct de a se bate de a se certa de a bea si altele