| TanyaTania334 a întrebat:

Buna seara! Am si eu nevoie de un sfat. Eu stau cu bunica mea in curte,insa nu mai vorbesc cu ea deoarece tot timpul se plange pe la vecini/rude/cunostinte ca nu trec pe la ea cand vin acasa,ceea ce este total neadevarat. M-a durut enorm de mult faptul ca se plange la toata lumea,de noi,de mine,de mama,de tata(care e fiul ei) ca nu suntem buni de nimic. Imi da mereu o stare proasta cand ma duc pe la ea,e tot timpul nemultumita si efectiv nu mai pot, se victimizeaza tot timpul si cu toate astea nu ma lasa sufletul sa nu o vizitez, chiar daca imi fac rau...cum sa procedez? E totusi bunica mea insa faptul ca-mi face parintii de ras ma doare.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bunica ta are probabil Alzheimer sau dementia, iar tu cu parintii tai nu vedeti ca ea este cu adevarat bolnava mental, de aceea pare ca se plange, cand ea de fapt nu mai tine minte daca v-a vazut azi, ieri sau cand a fost ultima oara.
Duceti-va zilnic la ea, cat mai este in viata, ca moare acolo in curte cu voi si nu aveti habar.
Ignorati cometariile ei, ca-i bolnava cu capul si nu mai tine minte si spune-ti vecinilor si rudelor ca-i bolnava bunica, ca asta nu-i rusine!

| TanyaTania334 explică (pentru Violleta2022):

Nu are nimic! Am ajuns sa cred ca e pura rautate si atat, doar pentru ca nu o suporta pe mama mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TanyaTania334):

Mai fetita, tu ce nu intelegi?
Spui ca va comenteaza pe toti si eu vin si va spun ca afemeia este bolnava si tu nu crezi asta.
De ce?
ca-ti face tie placere sa crezi ca nu o suporta pe maica-ta, dar si pe tine te comenteaza... deci, ce motive are sa comenteze aiurea?
Chiar nu va dati seama ca judecati gresit un om bolnav serios cu capul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are demență senilă, nu ai ce să faci.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti incerca sa pastrezi legatura la telefon si sa o vizitezi doar de sarbatori.Eu tind sa cred ca perspectiva ei nu se va schimba indiferent cat incerci sa vorbesti cu ea, deci nu prea are sens sa o vizitezi des, mai ales ca te face sa te simti astfel.Ca fapt divers barfa e la ordinea zilei in orice sat. Daca bunicul nu mai traieste, probabil barfa e printre putinele lucruri care o mai tin activa, din pacate.E si o diferenta extrem de mare intre generatii, asadar nu poti decat sa accepti situatia, eventual sa ii mai explici din cand in cand cum te simti sau sa il rogi pe tatal tau sa vorbeasca cu ea.

| Smmo a răspuns:

Indiferent daca este sau nu bolnava, pentru cei care sunt in varsta si nu mai lucreaza, timpul se masoara altfel, fiind in varsta si neavand serviciu cred ca mai adoarme peste zi si nu mai realizeaza ea prea bine ce zi e, cat timp a trecut de cand nu v-a vazut. Ii poti spune ca ai fost la ea mai devreme, daca se vaicareste, sa o faci cumva sa isi dea seama. De ce nu, ii poti spune ce ai scris aici, ca va face rau daca vorbeste asa despre voi.

Incearca sa nu te duci acolo cu ganduri triste, fa-i surprize placute, tine-o de vorba, fa-o sa rada, sa stie ca are un ajutor, ca pe multi ii darama psihic gandul ca nu au pe cine sa conteze.

Daca are Alzheimer, sa va pregatiti sa aveti tot felul de surprize nu prea placute din partea ei si sa aiba nevoie de insotitor la un moment dat.
Simptomele acestei boli trec neobservate un timp, pe urma zici ca e batrana, ca e normal sa mai uite sau sa fie mai certareata si asa nu se face nimic pana cand nu mai ai ce sa faci.

Ati putea incerca sa o duceti la medicul de familie/neurolog cat va mai intelegeti cu ea, ii pune niste intrebari ca sa vada cat este de ancorata in realitate si ii poate da un tratament care sa mai intarzie boala. De asemenea puteti sa o duceti la un oftalmolog sa verifice daca vede bine sau nu. Multe persoane fac cataracta in ultimul timp si e bine sa stiti din vreme.

Voi incercati sa va pregatiti, cautati informatii despre manifestari, este posibil sa ajunga la stadiul sa vrea sa plece de acasa pe furis, sa nu mai poata sa se ingrijeasca etc.
De asemenea aveti grija sa nu fie inactiva, chiar si daca ajunge in stare mai grava, dati-i ceva de citit, de lucru, pentru ca asa este stimulat creierul si se deterioreaza mai putin.
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/alzheimer

| Lupyx a răspuns:

Am să iți dau un sfat părintesc sa zic așa:Cu toții avem sau nu bunici dar ei ne iubesc în felul lor, sunt bunici care sunt mai reci din cauza vremurilor grele trăite de ei pe timpul comunismului și obișnuiți cu bârfă ca de cam așa se proceda atunci dar chiar de o face sa ști ca va iubește pentru că ei nu mai au mentalitatea sa gândească sau realizeze ce fac și bunici care au trăit același vremuri dar care au avut un trai mai bun și se manifesta astfel sau sunt mai iubitori așa cum se întâmplă și în ziua de azi uni arătăm ca iubim și alții nu arata dar asta nu însemna că nu iubesc. Un ex : gândește-te ca tatăl tău te ceartă sau vorbește despre tine cu alta persoană care este considerată tot o bârfă dar asta nu înseamnă că nu te iubește așa și bunici bârfesc și vă vorbesc de rău fără sa își dea seama ce face din cauza vârstei dar asta nu înseamnă că nu te iubește. Așa că apreciază bunici fii mai matur tu cu ei și băgate pe sub pielea lor cu ceva care le place lor cel mai mult.