Ai unde sa mergi la mama si tati. Nui dupa vrutele lui divortul dar se stie ca te inseala. Insealal si tu cu un tip care crezi ca e demn de copil si cand poti pleca te muti apoi divortezi imediat.
Buna,
Dupa cum vezi,nu-i pasa!
Acum faptul ca te respecti, nu e ceva rau, pana la urma de aia munceste!
Problema e cand uita de familie.
Nici barbatul si nici femeia nu pleaca daca totul e ok, ceva nu a mai mers bine, asta voi trebuie sa stiti.
Daca stai asa, probabil vei avea parte doar de suferinte si frustrari.
El nu trebuie să fie de cord ca să poți divorța. Și alocație de întreținere va plăti oricum, fie că vrea, fie că nu.
Deci poți începe procedura legală să te desparți de el.
Pai daca ti-a spus in fata ca nu vrea sa divorteze pentru ca va trebui să iti plateasca pensie alimentară si sa iti lase apartamentul ce nu iti e clar? Nu te mai iubeste, poate chiar are si pe altcineva si nu inteleg de ce mai stai in situatia asta.Eu daca as fi in locul tau fix asta as face, as depune actele de divorț si sa astepte hârtiile.As face tot posibilul sa iau apartamentul sa am moale sub cap plus as cere in instanta pensie alimentară si custodia la mine.Cu pensie alimentară de la el, plus maternitatea aia sau cum ii zice plus alocația copilului va mai trece un an si te vei descurca până o sa poti sa muncești.Dar daca astepti sa se faca copilul mare si sa te arunce în drum cu palma în fund treaba ta.
Scuza-ma dar ...nu mai e sotul tau. Nu stiu ce astepti mai exact...nu iti e clar ca nu mai aveti nici un fel de relatie?
Eu? Eu as pune piciorul in prag si as pleca la el. Daca chiar nu vrea o sa vezi ca o sa rezolve el situatia printr-un frumos divort.
S-a dus acolo, a dat de bani și unii când dau de bani îi folosesc ca să își cumpere o escortă diferită de fiecare dată (blondă, brunetă, asiatică, româncă, etc).
Mișto viață de familie dar nu prea dacă nu e cu cine trebuie, unii incep relațiile fiind sinceri și apoi o dau în minciuni că lucrurile nu mai sunt ca la început și nu se implică niciunul din cei doi, alții le încep direct cu minciuni, promisiuni false.
Ideea e că între voi nu mai e același sentiment ca la început, poate că a mai rămas ceva dar s-a instalat obișnuința și nepăsarea în mare parte, el nu mai e implicat și probabil că așa o să fie de acum, dacă ceva nu se schimbă.
Schimbarea trebuia să vină atunci când i-ai zis de divorț, când a simțit că te pierde...atunci se trezesc multi, dar nu toți.
El vrea să se distreze cum înainte nu avea cum, înainte poate că nu avea bani să facă ce vrea, acum are mai multe oportunități.
Ori...a simțit că viața de familie nu e așa mișto cum credea.
Dar relația e a voastră, sunt multe lucruri de care noi nu știm așa că nu are rost să facem presupuneri de ce s-a ajuns aici.
Poate doar e plictisit și atât, ori a obținut ce a vrut dar s-a simțit diferit față de cum credea cum se simte.
În fine.
Dacă nu ai un loc unde să îți crești copilul e cam aiurea, ai nevoie de un loc unde să stai și ai nevoie și de bani pentru tine și pentru el.
Nu știu exact cum se face cu apartamentul, știam că după un anumit număr de ani ai dreptul la jumate din el sau ceva pe acolo.
Asta dacă e a lui apartamentul.
Dacă nu s-a ajuns la numărul ăla de ani nu ai ce face.
Dacă îți găsești un job bine plătit (apucă te de cursuri dacă nu ai) și apoi o chirie și pleci poți să dai divorț.
Mai stai cu el până o să ai posibilitatea asta.
El după o să fie obligat să îți plătească o sumă de bani lunar, dacă o să fie om ok o să îți plătească dacă nu cred că s-ar putea sa fie necesar să îl dai în judecată (nu mai știu cum e legea). Dar cred că e obligat.
Până una alta mai vorbește cu el de ce e așa și etc. Poate se poate rezolva, poate nu.
Am vorbit cu el de mai bine de 1 an mereu si mereu dar degeaba, nu raspunde cu zilele iar apoi vad pe profilul lui ca e la petreceri, dar pe mami lui o suna vorbeste cu ea si cate o ora, i-am zis chiar si bine nu mai vrei sa ai de a face cu mine dar copilul tau cu ce a gresit si mi-a zis ca nu suna sa il vada ca nu ma suporta pe mine, deci clar un parinte care isi iubeste copilul ar suna sa il vada indiferent ce relatie are cu mama lui
Gaseste un avocat bun, Divort cat mai repede si pensie alimentara cat mai repede. Si ca sa il lecuiesti din cand in cand mai bagi cate un proces pentru marirea pensiei alimentare. Desi suna ciudat ca sfatul asta vine din partea unui barbat. Totusi mamico. Ia masuri si treci la fapte. Gandeste-te la cel mic
Eu as da la divorț. daca el nu e de acord va dura mai mult timp, dar merita pentru a scapa de el. Pensia alimentara nu e multa si daca are bani de haine de fițe va trebui să aibă bani si de copil. Succes!
imihaistoian întreabă: