| Xroyal4393 a întrebat:

Bună seara, am si eu o intrebare, am o relatie virtuala cu o fată, ea are 19 ani si eu am 21 dar ea este inca la facultate.Si vorbesc cu ea mai mult de 1 an pe whatsapp si inca tinem legatura.Intrebarea mea este merita sa continui inca 4 ani relatia asta pentru ca eu sunt in Olanda, muncesc aici si ea este in Romania si m-am decis sa stau 4 ani aici si sa-mi strang bani sa cumpar o casă? Atunci va termina si ea facultatea si poate ne stabilim impreuna, să mai astept 4 ani, gen sa mai tin relatia 4 ani sau sa incerc in astia 4 ani sa-mi caut o fată din realitate?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu merita!
Relatiile la distanta nu au viitor!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai fiți așa negativiști bre!
Daca o relație nu ar merge, nu ar merge nici fizic, nicicum.
Merita sa încerce, până la urmă nu se știe dacă va merge sau nu.Chiar și așa, vorbesc de un an,deci daca relația nu ar fi mers, mă gândesc că s-ar fi stricat treaba de mult timp!
Eu unul asta consider! Si nu, nu visez cai morți sa le iau potcoavele, ci pur și simplu consider că iubirea nu tine cont de bariere, asta daca nu te lași tu influențat de ele

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Aceasta a fost sfatul meu, al unui adult trecut prin viata, nu a unui adolescent ca tine, fara pic de expeinta in acest domeniu.
Dragostea si iubirea se intampla pe real, in lumea reala, nu virtual si in nici un caz dupa 5 ani de online/virtual.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da da, o sa va dau credit pentru că probabil sunteți generația millnial și de aia si gândirea asta.
Mă gândesc eu că dacă ați fi avut relații,după cum afirmați, ați înțeles că iubirea e mai mult decât contact fizic și văzut în fiecare zi big grin
Mai mult, nu mi-as da mentalitatea mea pe a altora, nici acum, nici în altă viațăwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Bineinteles ca am avut relatii reale, sunt maritata si am copii mari, deci stiu ce vorbesc si am experimentat dragostea de care tu doar ai auzit, cea adeavrata si intensa care dureaza o vesnicie, alaturi de omul iubit.
Tu, la 19 ani mai am multe de experimentant in viata, ca sa poti da asemenea sfaturi pe aici, fiindca teoria nu-i la fel ca practica, ce auzi pe la unul si altul, nu-i tocmai realitate.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bine,dacă așa considerați,foarte bine!
Însă, in privința sfaturilor,poate nu am experiența dvs,dar tot am o oarecare experiență și nu,nu vorbesc sa mă aflu în treaba,din contra, vorbesc cu cei ce au trecut prin ceea ce eu am trecut, la rândul meu.
Cât despre dragostea efemeră, eu sunt conștient de acest aspect, insa de unde aveți dumneavoastră garanția că relația nu va merge? Nu înseamnă că dacă dumitale nu ți-a mers, altora nu le va merge big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Din experinta prietenilor si a rudelor, care au plecat in straintate si dupa cativa ani au ajuns la divort, fiindca si-au gasit pe altul/alta cu care au inceput o relatie sexuala, sau una mai complicata de dragoste.

Din zecile de topice de aici, de pe TPU unde tinerii scriu cate realatii rupte au intampinat, cum s-au indragostit de altele/altii, cum s-au saturat de massturbare samd.
Tu ai sta fara sex si atingerea iubitei 5 ani de zile, fara sa o vezi pe real si sa o atingi? Nu te-ai satura de massturbat si trait cu o iluzie?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

In primul rand, experiența celorlalți va fi mereu distorsionata din mai multe motive pentru a genera verosimilitate! Credeți dvs. ca rudele sau oamenii de pe TPU spun tot ce s-a întâmplat? Refuz sa cred asta! Pentru că,noi oamenii,suntem niste ființe care care incercam sa dăm vina pe x,decât să ne asumăm noi anumite aspecte,de aceea privirea de ansamblu asupra unei discuții va fi distorsionata! Mai mult,eu nu vorbesc de pe pereți,eu vorbesc din experiența culeasă de mine în acești ani de viața.Dau sfaturi in sfera mea de influență, deoarece aici știu despre ce e vorba, evident că eu nu v-as putea da un sfat din postura asta, pentru că eu nu am cumulat experiența necesară,încă.
In al doilea rând,nu știu ce caută subiectul cu masturbarea aici,dar daca tot, să știți și dumneavoastră că există cazuri în care partenerii se masturbează, fie ei și căsătoriți și face ca argumentul dvs. sa cadă.
Da, eu as sta, nu sunt "rău de musca" precum sunt alții, uitați că eu am relație de o buna perioada de vreme in online și nu am avut vreodată gânduri sexuale cu acea persoana! Faptul că mă massturbez, e problema mea proprie și personală și nu tine cont daca am sau nu iubita.La fel cum dumneata te mai descarci pe bărbatul dumitale, așa simt și eu nevoia cândva, când îmi aduc aminte, că am ceva de dezertat!winking

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Mai baiete, tu ai 19 ani si nu vad sa fii avut experinta atat de vasta in relatii lungi de dragoste, cand tu esti inca adolescent, care acum ai scapat de scoala si ai intrat in viata adulta.
Pare ca nici nu intelegi despre ce vorbim aici... multe comentarii inutile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă nu vă vedeți măcar în vacanțe, nu merită să continuați "relația".
Cumpără-i bilet să vină la tine, sau mergi tu în concediu, și întâlnește-te cu ea. Altfel nu poți lua în calcul treaba asta ca pe o relație, și vei rămâne doar cu timpul pierdut.

| johnnny123 a răspuns:

Noi de unde vrei să știm dacă "merită" sau nu din moment ce nu știm nimic despre voi și despre "relația" voastră?

De câte ori v-ați văzut în acest an de "relație virtuală"? Dacă răspunsul este "niciodată", atunci realist vorbind nu aveți o relație, ci sunteți doar "colegi de corespondență".

Iar șansele ca această "relație" să se transforme vreodată în ceva real sunt foarte reduse.

| StoicAnalysis a răspuns:

Cauta o alta fata in realitate. Relatiile la distanta vor esua de fiecare data. Ea se va culca cu baietii de la facultate si tu o sa iti gasesti pe alta. Si ar fi o ipocrizie sa continuati "relatia" online.

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu tot timpul, există și excepții, mai rare, dar exista.
Nu e deloc o ipocrizieeee, daca exista iubire sinceră intre cei doi, nu vad de ce nu ar continua.Keep be pozitive happy
Într-adevăr,fetele din ziua de azi sunt super materialiste, dar poate tipul are noroc și nu se va întâmpla nimic.
Deci, Xroyal, continua relația și vezi ce iese, chiar daca eșuează, macar tu ai făcut tot ce ți-a stat în putință și nu o sa regreți nimic.
Baftaaa!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Hyperion7):

Eu gandesc logic in majoritatea timpului. Si ma bazez pe statistica. Prefer sa nu ma bazez pe procentaje minuscule sau pe noroc, cand iau decizii in viata mea, decat daca nu am de ales, sau daca miza este foarte mare in beneficiul meu. Dar pentru o relatie, chiar nu merita din punctul meu de vedere. Adica Intr-o situatie in care actiunea pe care o desfasor contribuie semnificativ la viitorul meu in bine, nu are rost sa renunt la actiune si nici sa ma agat de ceva ce in majoritatea cazurilor esueaza. In felul asta reduc la minim pierderile si nu are nimeni de suferit. Nici eu si nici ea.

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da,ai oarecare dreptate in ceea ce spui, însă noi suntem dominați și de sentimente, sa devii un calculator programat nu e cea mai buna soluție.
Daca-mi permiți să întreb, ai iubita?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Hyperion7):

Fac parte din categoria INFP-T ( personalitate logica ), Nu suntem cunoscuti pentru abilitatea de a ne gasi usor partenere happy. Pentru unii o sa li se para trist, pentru altii o sa gaseasca nişe pentru a face misto-uri pe seama asta, insa mie nu imi pasa de ce cred altii de mai bine de 4-5 ani. Si nu mi se pare ca scopul meu in viata e sa ma insor, sa fac copii, si sa traiesc la modul familist.
Nici nu insinuez ca as vrea sa raman singur toata viata. Cand o fi sa gasesc o partenera ce nu ma trage in jos si nici eu pe ea, atunci o sa te anunt si pe tine laughing. Dar pana atunci, eu o sa-mi traiesc viata evoluand in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista, asa ceva, relație virtuala. Daca va iubiti, va mutati inperuna. Daca mai stati asa, o sa apara chad. Si sti prea bine ca o nici o femeie nu-i poate rezista. Si situatia va foarte trista pentru ca tu ai pus suflet si timp. Chad o sa ii spuna decat buna, ce faci?! Si iubita ta o sa se indragosteasca de el