| Sharpey a întrebat:

As vrea sa-i spun mamei mele ca vreau sa fac un curs de teatru. Dar nu prea stiu...am 13 ani si de obicei actorii incep pe la varsta de 3-4 ani sa joace.Eu sunt un pic cam timida pe scena si nu stiu ca mi-as dori tare sa fiu actrita. Ce sa fac?
P.S.Cum le spun parintilor visul meu?

Răspuns Câştigător
| monique a răspuns:

Pai le zici ceva de genul: Mami, tati la noi in oras se organizeaza un curs de teatru, si eu as vrea sa merg. Cred ca mi-ar prinde bine, ca niciodata nu se stie de unde pot sa apara oportunitati. Si, si chiar daca nu ajung actrita, fiindca stiu ca e greu, imi va prinde bine cand voi fi mare, sa stiu cum sa ma controlez in public, sa vorbesc in fata altor oameni, sa fac impresie buna la interviuri pentru job". A, si nu esti baba, esti abia la inceputul carierei. Putini sunt cei care joaca de la 3-4 ani, marea majoritate abia dupa 20 de ani incep sa joace, unii chiar dupa ce au gatat o facultate de matematica si-au gasit vocatia in teatru, sau au prins un rol intr-un film. Ca sa ai success trebuie sa gasesti ceva ce te face unica, ceva ce te scoate in evidenta: ochii, zambetul, o anume fetisoara care stii sa o faci. Si sa inveti/exersezi ca si actoria implica munca si seriozitate.

3 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

De ce te rusinezi sa le spui? Doar nu iti pot taia capul ca le spui un lucru pe care ti-l doresti enorm sa-l faci. Spune-le fara teama, iar ei te pot sustine, iti pot da un sfat.Si nu e adevarat ca adevaratii actori joc de a 3-4 ani.Sunt unii care joaca fara sa aiba nici un fel de experienta in acest domeniu. Faza e sa ai niste relatii sau cu adevarat talent

| Amelie_2576 a răspuns:

In primul rand, nu cred ca varsta ta e tarzie pentru ce-ti doresti. La academia de teatru si film, se poate da admitere si daca n-ai jucat in piese de la 3-4 ani. (Varsta cruda e importanta cu precadere in activitatile sportive: gimnastica, balet, etc.)
In al doilea rand, cred ca le poti spune parintilor fara probleme, mai ales daca le prezinti ca pe un simplu hobby dorinta ta de a frecventa cursul respectiv. Nu trebuie sa para ca ai ales deja cariera vietii tale. Deocamdata, nici tu nu esti 100% sigura de acest lucru. Trebuie sa practici mai intai actoria ca sa vezi daca te pasioneaza cu adevarat.
Timiditatea poate fi invinsa cand joci teatru si te transpui in pielea unui personaj. Multi actori renumiti sunt timizi in viata de zi cu zi, dar asta nu se vede in spectacole.

| geo16 a răspuns:

Păi cum, tu nu vorbești cu părinții despre ce vrei sa faci? Ce intentii ai?
Incearca sa realizezi ca daca esti timida vor rade ceilalti de tine si esti luata la misto...
Pai te duci la mami sau la tati si ii spui la spui : '' Mama, ia vino putin sa vorbim ceva'' si ii spui ce ai de spus... Sau ti-e rusine si de parinti straight face?