| Izabela_5000 a întrebat:

Daca am un apartament pe numele meu, achizitionat prin credit la banca, facut tot pe numele meu, si voi locui acolo impreuna cu iubitul meu, iar peste 2 ani ne vom casatori, ce drepturi va avea asupra apartamentului, in urma casatoriei?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Daca nu treci apartamentul si pe numele lui/si sa nu faci asa ceva/, nu are niciun drept, oricum 2 ani inseamna 24 de luni, nu vreau sa fiu rea si nici sa te supar, dar multe se pot schimba.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Apartamentul fiind dobandit inaintea casatoriei este bun propriu, asa ca nu va avea drept de proprietate, va avea doar un drept locativ dupa casatorie, daca il primesti in spatiu. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă ţie ţi-e gândul la asta, mai bine nu te-ai căsători cu el!

| fabiola a răspuns:

Are dreptul la jumatate, dupa 5 ani de convietuire! Se considera ca platiti si intretineti acel apartament, impreuna! Se poate totusi discuta cu un notar si se face un act inainte de casatorie prin care specifici ca tu nu ai pretentii asupra bunurilor dobandite inainte de casatorie si nici el asupra ta! Pune intrebarea ta pe avocat. ro si cei de acolo te vor lamuri sigur!

| Anca a răspuns:

Eu zic sa faceti un contract prenuptial si sa nu iti mai bate capu cu chestia asta.

Este adevarat ca, dupa un anumit numar de ani are dreptul la o parte din apartamentul tau!
Asa ca...gandeste-te de pe acum ce faci...

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Dupa 4 ani parca nu mai stiu exact are dreptul la jumatate la fel si tu ai dreptul din jumatate din tot ce detine el masina, casa, firma sau orce ar avea.chestia e ca prin casatorie tot ce ai tu si el devine un bun comun.

| Shery a răspuns:

@Izabela: Nu are niciun drept asupra apartamentului, bunurile dobandite inaintea casatoriei nu intra la partaj. Doar cele dobandite in timpul casatoriei. Totusi, nici nu te-ai casatorit inca si deja te gandesti la partaj? laughing

| cristipetra a răspuns:

Pai depinde daca si salariul lui contribuie la credit (si e trecut prin acte etc.)Atunki are 50 la %! Dar eu zic sa nu va casatoriti daca tie frica ca iti ia apartamentul asta inseamna ca nu ai prea multa incredere in el!

| oana_4978 a răspuns:

Jumatate din apartament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni, dupa cum va spuneam, intr-o casatorie trebuie sa primeze dragostea. Uitati exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un drept cred.fiindca bunul a fost obtinut inaintea casatoriei. daca este achitat. daca il veti achita impreuna, se schimba situatia. dar asteapta parerea unui avocat, eu nu sunt in masura, sa-ti spun decat parerea mea. legea e data naibii. te intoarce pi tati partile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te arunci cu capul inainte, dar achizitionezi un apartament singura pe care speri sa-l platiti in rate amindoi cu singura conditie ca tu sa fii singurul benefeciar in caz de...si ne spui ca e "precautie"cind noi vedem clar ca e prosteala pe fata si culmea, spui ca primeaza dragostea...Ptiu drace.

| bogdan666 a răspuns:

Asta e legea. Dupa casatorie bunurile tale devin si ale lui si invers. Chiar daca tu ai actele pe numele tau din caz de veti divorta el va avea dreptul la jumatate din apartament

| Izabela_5000 explică:

Dar de ce? din moment ce bunul a fost dobandit inaintea casatoriei, de mine singura, fara ca el sa apara in niciun act, sau sa contribuie cu bani sau in orice fel, cum e posibil ca doar prin faptul ca ne casatorim, sa detina automat jumatate din bunurile mele?

| Izabela_5000 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. @Shery : nu ma gandesc la partaj, pur si simplu viata m-a invatat ca trebuie sa fii pregatit pentru orice. Si da, trebuie sa primeze dragostea, dar nu toti putem sa ne aruncam cu capul inainte intotdeauna. Cateodata mai trebuie sa fim si realisti.

| Izabela_5000 explică:

@anonim: n-am zis nici o clipa ca sper sa-l platim amandoi. Tocmai, am zis ca el nu va contribui cu nimic, ratele le platesc si le voi plati eu singura. Nu va mai grabiti sa judecati oamenii doar dupa aparente.