| JenicaMartac a întrebat:

Bună seara. De ce organismul meu nu accepta o sarcină? Am fost însărcinată în 11 săptămâni. Iar sarcina s-a oprit din evoluție la 5 sau 6 săptămâni. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta iti poate spune numai un medic ginecolog DUPA ce mergi si-ti faci investigatii medicale serioase.
Aici nu este de ghicit, ceva ce nimeni nu stie.
sanatate multa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi că asta e o întrebare pe care o pui medicului nu pe un site unde media se vârsta e 14 ani.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar, tu cati ani ai frate?

| AliGab a răspuns:

Este prima sarcina pierduta? Sau ai mai multe? Daca este prima, cauzele pot fi genetice. Daca ai mai multe sarcini pierdute cauzele pot fi diverse, iar cea mai frecventa cauza este de ordin sangvin (vreo forma de trombofilie, sindrom antifosfolipidic, RH negativ etc.). Trebuie investigata cauza si urmat tratamentul corespunzator.

| Madaxo97 a răspuns:

A fost doar o întâmplare nefericită, nu e ca și cum ai pierdut 10 sarcini și ai certitudinea sigură că corpul tău nu accepta o sarcină. Mai încearcă, poate nu se mai oprește din evoluție, mergi la un doctor înainte să îți dea niște suplimente cu progesteron care ajută la menținerea sarcinii, sau ce alte vitamine și suplimente mai îți prescrie.

| JenicaMartac explică (pentru Madaxo97):

Este a doua sarcina pierduta

| Madaxo97 a răspuns (pentru JenicaMartac):

În cazul ăsta, mergi la medic înainte să te decizi să rămâi din nou gravidă, să faci niște analize să vezi ce și cum, poate afli unde e problema.