| ThatGuy10 a întrebat:

Bună seara,deci tatăl și cu mama mea sunt divorțați,eu stau în momentul acesta cu domiciliul la Tata,în ultimul timp parca tata e mai rău cu mine și nu știu parca e fals cu mine și as vrea sa ma mut la Mama, cum fac?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, asa ceva nu este posibil, fiindca tu esti dat in grija tatalui prin hotarare judecatoreasca, la divortul lor.
Ca sa pleci la mama ta vor trebuii sa ajunga iar la tribunal sa redeschida proces sa plateasca alti bani, doar pentru ca inventezi anumite lucruri.

Eu te sfatuiesc sa fii un copil ascultator de tatal tau, ca nu are importanta ce ti se parte tie, poate bietul om are probleme mari de sanatate, sau probleme finaciare si nu vrea sa ti le spuna tie, de aceea este tacut si ascuns, fiind tu nu ai de ce sa stii aceste lucruri care-l privesc numai pe el.

Tu ai grija sa nu mai faci probleme la scoala, ca deja a venit politia pentru cazul tau de la scoala, deci l-ai necajit pe tatal tau destul de rau.

| Hyperion7 a răspuns:

Acum depinde și câți ani ai.
Pentru că dacă ești aproape de majorat, te poți decide singur unde vrei sa stai, dar daca ai un 15 ani, încearcă să discuți cum ți-a recomandat carevaescu.

| carevaescu a răspuns:

In cel mai bun caz, vorbesti cu ei - frumos, respectuos, diplomat - si posibil sa ti se accepte cererea.
Daca incepi cu invinuri si copilarii, posibil sa-i antagonizezi

| sincert a răspuns:

Condoleante
pai stai cum stai la domiciliul tatalui tau daca e divortat?