| David93 a întrebat:

Buna seara oameni buni, am si eu o mica poveste si astept o parere daca se poate.
Sunt intr-o relatie cu o fata de 5 ani, ne-am despartit de 2 ori in timpul asta dar am cazut de acord sa continuam.
Tin sa precizez ca eu nu am luat-o ca sclava, dar nici ca sefa sa zic asa.
Eu sunt genul de baiat care nu iese la bere cu baietii, imi place sa fac curat, sa gatesc, sa muncesc dar ei nu. Am purtat discutii pe tema asta, gen eu fac mancare, ea spala vasele dar degeaba, petrece timpul pe tableta/telefon, de multe ori eu fac mancare si ea sta pe telefon, la capitolul pat nu mai zic, praf de tot.
M-am certat cu familia/prieteni pentru ea ca vorba aia o iubesc, eu i-am explicat si ei ca vreau relatie serioala, vreau un viitor cu ea, casatorie, copii etc. dar raspunsul ei a fost "nu e momentul" poate in 2/3 ani, ma simt neglijat, luat de prost dar o iubesc.
Am vorbit azi cu ea despre asta ca ma deranjeaza etc si ca e mai bine sa o luam pe drumuri diferite, de atunci se comporta ca si cum as fi un amic cu ea, dar cand am intrebat-o cum facem (locuim impreuna) a zis ca sa nu luam o decizie la nervi.
Ce ar trebui sa fac? Ca sunt disperat

48 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma simt neglijat, luat de prost dar o iubesc.
Ce înseamnă că o iubești? Adică o vrei să fie a ta? Ce îți place la ea?

| Mosotti a răspuns:

Lasa-o si ia alta, e simplu, nu stiu de ce mai intrebi ce sa faci, nu e clar?
Da-o dracu de iubire ca poti iubi alte 100 fete care-ti plac la fel, nu asta e problema.
Te-ai certat tu cu familia si prietenii pentru una? Ai ma ca ma faci sa rad, una care nu prea da doi bani pe tine.

De ce nu te impui? De ce nu zici "hai..lasa tableta aia si hai sa facem impreuna curatenie, mancare si ce trebuie".
Dar deja daca e cazu sa ajungi sa ii zici asa, nu ai ce cauta cu omu ala, ea trebuia de la sine sa ajute si sa faca cot la cot cu tine chestii.
Deci luati-o pe drumuri diferite.

Ca nu vrei sa cred ca-ti place sa fi prostul ei, sau?!

| David93 explică (pentru Mosotti):

Am încercat sa fac tot posibilul sa petrec timpul cu ea, ea e genul de fata care nu ii place sa aibă oameni in vizită, sau sa meargă la prieteni etc, nu are prieteni

| Mosotti a răspuns (pentru David93):

Pai e okey, insa asta e una, si sa faci tu tot si ea nimic, asta nu mai are nici o legatura cu a petrece timpul cu ea.

| David93 explică (pentru Mosotti):

Îți mulțumesc!

| David93 explică (pentru Mosotti):

Am uitat sa precizez, am avut un început de an foarte urat, am ajuns la spital ( atac de panică, făcut EKG sau cum se spune...am urmat un tratament anti depresive etc

| Mosotti a răspuns (pentru David93):

De ce ai facut atac de panica? De la faza cu fata? Pai pentru atata mai omule? Asta in caz ca din cauza aia ai facut.

| David93 explică (pentru Mosotti):

Da din cauza ei, ca am avut o perioada mai nașpa sa zic( cu familia probleme etc) si am găsit niste conversații pe care nu trebuia sa le găsesc ( la ea ) si am avut atacul

| Freya1 a răspuns:

Nu e ceva rău sa iti ajuți iubita in casa sau in general, dar daca spui ca nu va înțelegeți de loc, nu va potriviți si ajutati deja nu prea mai e nimic de facut.
Adică spune-i sa puneti punct si ajut-o la bagaje.Nu exista "sa nu luam o decizie la nervi"daca tu nu o mai vrei.E dreptul tau sa nu mai vrei ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Cum nu e rau, e rau ca el sa faca si ea sa nu faca nimic. Ajuti cand si ea face cot la cot cu tine, nu asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Am spus că nu e rau sa o ajuți, nu ca nu e rau daca nu face nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Asta da, normal ca de ajutat trebuie sa ne ajutam unul pe altul, insa sa faca si ea ceva. Eu nu pricep cum el accepta ca ea sa nu faca nimic.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Asta nu stiu.Aia nu mi se pare normal.
Eu una daca nu muncesc fac mâncare,treburile casei etc pentru ca nu pot sa il pun pe a meu sa vina de la munca si sa faca toate astea.
Daca ins schimb muncesc, da, il rog si pe el sa ma ajute sa terminam mai repede treaba sa ne putem odihni amândoi.
El cred ca e genul de om mai moale, ce cel mai probabil are complexe si se gândește ca nu va gasi alta, sau e educat într-un stil mai moale sa zic asa in care doar executa nu isi si cere drepturile.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Lasa cum esti educat ca omu se autoeduca vezi si tu in jur cum e bine, nu o ti langa cu ce ti s-a zis in trecut, vezi ca nu e bine sa fi fraierul cuiva si iei masuri.

Si daca nu va gasi alta ce? Mai bine fraierul la nimeni decat al cuiva, ce demnitate ar avea daca ar gandi asa? Sa ma las pres doar ca nu mai gasesc alta, ce sa zic.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi nah, tine si de cum e invatat.Intr-adevar te autoeduci, dar nu toti o fac.

Eu stiu ce zici tu, dar nu toti gandesc asa.Lui poate ii e draga si poate fara sa isi de-a seama o place asa, doar vrea sa stii daca e ceva neregulă in situatia de fata.Sau poate nah, chiar are gândirea aia ca se teme de a rămâne singur și nu poti sa condamni gândirea omului a nah, fiecare e in felul lui.

| David93 explică (pentru Freya1):

Am crescut cu 2 surori si mama ( tatal lucra in deplasări) si așa am fost educat sa respect fetele etc

| David93 explică (pentru Freya1):

Oarecum da îmi e frică de singurătate, locuiesc in Anglia, nu pot sa zic ca sunt făt frumos, dar nici uratul de pe lume, am un job bine plătit, un apartament unde locuiesc, o mașină etc

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai trebuie sa o ia pe calea buna, si sa-si schimbe putin gandirea, ca o sa-i faca rau gandirea lui, trebuie putin condamnata daca ii face rau, si sa realizeze asta.

| Freya1 a răspuns (pentru David93):

Incearca sa iti faci prieteni intre timp ca fete vei mai cunoaste.Trebuie să conștientizezi ca nu o sa mori singur daca nu vrei sa mori singur având în vedere că ai un comportament ok.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi va realiza el poate cu timpul.

| David93 explică (pentru Freya1):

Am avut aici multi prieteni, dar datorita ei m-am cam certat cu ei, singurele mele hoby sa zicem erau mersul la pescuit, jucatul pe PC( dar nu in exagerare ) am avut si 2 joburi doar sa ii pot oferi ei orice dar nu m-a mai lăsat sa ma duc la al doilea, nu am ieșit in cluburi sau la bere cu băieții, oriunde ma duceam o luam si pe ea

| David93 explică (pentru Freya1):

Acum2 ani am fost despărțiți timp de 3 luni, tot așa mi-a ajuns cu toate si am luat decizia asta, am întâlnit pe altcineva care crede-ma făcea orice sa ma facă fericit si ma aprecia, dar ea( persoana cu care sunt acum ) m-a implorat sa ma întorc, plângea etc si a zis ca se schimba ca a învățat lectia si tot așa. dar vad ca degeaba

| Mosotti a răspuns (pentru David93):

Sa nu te mai certi niciodata cu prietenii, familia pentru una, ca aia azi e cu tine, maine nu e, dar daca ai prieteni buni, si familie, aia stau cu tine mereu.

Si ea ce ti-a oferit tie?! Mai nimic, asa ca pentru ce sa-i oferi ei tot? Ca ce chestie? Unde e egalitatea?
Cred dar nu-s sigur, ca nu ai asa succes la femei, si ea te-a folosit doar, ca faceai orice pentru ea, si ei ii convenea, iar cand nu ii mai convine pleaca.

| David93 explică (pentru Mosotti):

Am zis ca nu are experiență( având in vedere faptul ca am fost primul ei prieten, avea 18 ani când ne-am cunoscut ) si am zis ca nu are experienta nu stie etc. Dar sunt conștient ca daca închei relația o sa ii para rău, ca nu știe cum e sa dea peste unu care profita de ea, care o folosește si după o lasa si tot așa... Asta a fost greșeala mea, m-am gândit prea mult la binele ei decât la mine

| David93 explică (pentru Mosotti):

Poate asta e greșeala...acum sa zicem ca ne despărțim, fiecare pe drumul lui etc nu stiu daca o sa ii para rău si tot asa

| Freya1 a răspuns (pentru David93):

Pentru ca tu ai facut aceias greșală ca si mine.Ti-a gresit, ai luat o decizie radicală dar cand te-ai intors nu ai fost mai rece sau mai franc, ci ai inceput sa faci tot ce făceai până atunci iar ea a revenit la cum a fost daca a vazut ca nu te deranjează. Minunile tin maxim 3 zile, iar la oameni ca ea "naravul din fire nu are lecuire".
Ei, fostului meu si inca, câtorva le trebuie sa de-a de naș. Fostul meu a dat de una pe care o doare la bască, face ce vrea si cum vrea si il tine sub papuc.Eu nu i-am fost buna ce ii umblam in coarne si il spălăm si pe picioare.Asa si ei, a da de unul ce va sti sa puna problema si va plânge.

La comportamentul mai posesiv nu am cum sa o acuz in totalitate ca si eu am scăpări de posesivitate.Dar înainte să îi interzici unui om lucruri, trebuie sa fi sigur ca poti tu acoperi treburile respective.
Adică, daca tu esti cu mine si nu iti convine ca merg la munca trebuie sa stii ca atunci poti sa ridici problema cand imi asiguri mie viitorul, aduci pe lângă venitul tau un alt venit echivalent cu cel adus de mine si sa accepti ca si eu la randul meu am dreptul sa iti pun conditii si nu ai dreptul sa imi comentezi.
Dacă mă ingradeste pe mine, se presupune că îmi poti tu acoperi nevoile de care mai îndepărtat. Daca nu poti mai bine taci.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai sa realizeze mai repede pana nu e tarziu, a realizat de fapt, altfel nu mai venea aici sa intrebe.

| Mosotti a răspuns (pentru David93):

Si nici nu te mai intereseaza daca o sa-i para sau nu rau, ce mai conteaza? Am inteles ca la inceput ai zis ca nu are experienta, insa daca se supara din nimicuri, sa se duca tare, gaseste alta mai buna.
Avea destula experienta, vroia sa te foloseasca.

Daca te respecti, nu te mai lasi luat de prost, pai asa e, chiar esti luat de prost.
De ce sa fi disperat? Ptr una care nu te apreciaza?!
Da-o naiba!

| David93 explică (pentru Mosotti):

Îți mulțumesc mult pentru tot! Putem lua cumva legătură mai in privat? Chiar te rog

| David93 explică (pentru Freya1):

Spălat pe picioare? Doamne ferește, eu îmi rup spatele la munca etc si nu primesc un masaj sau sa o luam logic. O seara romantica si tu îmi vorbești de spălat pe picioare...

| Mosotti a răspuns (pentru David93):

Pai scrie-mi in privat aici.

| Freya1 a răspuns (pentru David93):

Imi scrii in privat si vorbim mai multe daca vrei.Ca am si eu o experiență neplăcută din trecut pe care am reusit sa o depășesc si poate te ajuta o idee, un sfat orce pot sa iti ofer.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi da, el isi da seama ca ceva nu e in regula dar trebuie sa se întărească sa poata depăși despărțirea de ea, sau macar luat-ul unei atitudini mai severe.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Da, sa se intareasca, nu am inteles niciodata ce atata catastrofa daca se desparte un om, sunt n parteneri pe care poti sa-i placi la fel de mult si care sa te placa la fel, nu vad de ce unii casuna in prostie pe unu sau una, ca si cum nu mai exista alt potential partener.

Iar daca respectiva sau respectivu nu arata bine si atarna doar la un partener care il foloseste doar, asta nu e treaba, mai bine singur deca asa, chiar daca nu mai gasesti usor pe altul sau alta, nu e o scuza sa te lasi calcat in picioare faptul ca ramai singur.

Ptr ca cine arata bine, nu are temerea ca nu mai gaseste pe altul, in nici un caz, gaseste si maine.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

E vorba si de obisnuita la mijloc si de speranță.
Cand iti faci o relație esti îndrăgostit de omul respectiv, pe urma in N timp il iubesti si treptat te si obijnuiesti.Sti ca omul ala e acolo, ii poti vorbi, iti amintești de clipele frumoase si chiar daca apare greul speri ca se vor repara cumva lucrurile si nu iti vine usor sa stii ca de maine omul cu care ai împărțit lucruri dispare, ca viata ta o ia de la 0 ca si cum nu s-ar fi întâmplat nimic si esti brusc singur in casa.
Iti e greu sa te gândești că partenerul tau in scurt timp va fi in bratele altcuiva si iti e greu sa te obisnuiesti tu in bratele altcuiva fiind obisnuit cu cel dinainte ce probabil e diferit.Si multe altele.
Aici nu e vorba de o relație de o săptămână pe care o dai naibi, e vorba de timp adunat.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Mda, e greu sa ne obisnuim cu altcineva, insa trebuie sa o facem mai repede daca putem, ca sa nu suferim atat la o adica, adica trebuie sa ne gandim ca orice e posibil.
Cand ii aud pe aia "aaa nu ma asteptam de la al meu", ma ia rasu, pai de ce sa nu te astepti? Oricine te poate insela, parasi chit ca acu te iubeste de te zapaceste.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu trebuie sa sari intr-o alta relație imediat mai ales daca fosta relație e de ceva timp.Ca nu poti sa treci asa repede peste fostul partener si asta nu inseamna altceva decât ca te folosesti de actualul/actuala.

Da, te poti astepta la oricine sa te lase sau înșele ca nu poti garanta pentru nimeni asta e drept.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Asta asa e, insa nici sa suferim prea tare, sa gandim ca s-a terminat lumea si alte prostii de genul, nici asa.

| David93 explică (pentru Mosotti):

Pai cam așa e gândirea mea, in halul asta am ajuns

| Mosotti a răspuns (pentru David93):

Pai schimba gandirea, fi constient de gandirea ta care iti face rau, si schimb-o incet incet, ca sa-ti fie bine, alta sansa nu ai.
Nu poti intreba ce sa faci cu gandirea actuala, ca n-ai ce face decat sa o schimbi, si apoi de la sine va fi bine ca vei face ce trebuie.
Deci o schimbi si o sa-ti fie bine, nu o schimbi si o sa-ti fie rau, ca si cu urmatoarea fata la fel vei face si iar vei fi de cacao.

Problema principala esti tu.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cu tot respectul, problema e la tine.

Tu esti sclavul, ea e stapana.

Si balanta de putere asa va fi toata relatia asta.

| Crackman a răspuns:

Din exterior faci parte dintr-o relatie toxica
Iar tu nu iti dai seama.
Plus de asta cine ar sta cu o tipa ce nu face macar curst dupa ea...
Iti zic sa te gandesti sa nu mai pierzi timp cu ea si cauta ( ddupa ce te repari ) o alta relatie

| AliGab a răspuns:

Vrei o casatorie cu o femeie care nu face nimic? Nu ai decat.

| Vântulalb a răspuns:

Un lucru nu inteleg: pentru ce o iubesti?
Ca... nimic pozitiv la ea. E smechera si te manipuleaza. De regula nu tin partea baietilor dar in cazul tau as zice sa va despartiti cat mai e timp (sa nu te santajeze cu vreun copil), la nervi sau nu, si sa gasesti una la fel ca tine cu care sa construiesti o familie.

| Perfekt a răspuns:

Cu un ultim efort i-aș face bagajele și i le-aș lasa la usa când e plecata. as schimba yala și pa.

| gigel212121 a răspuns:

Parerea mea e sa tragi aer in piept si sa pui capat esti luat de prost in sensul ca ea sta ca blefera in pat si tu faci de mancare, in lume sunt fete la greu care doresc o relatie serioasa care de abia asteapta sa cunoasca un tip si sa le ia de nevasta.In final ti as sugera sa faci in felu urmator mai las-o 2 zile sa vezi daca isi revine la normalitate daca gateste daca spala etc, daca nu fai bagaju si out.O sa stai vreo 2 3 sap suparat pe faza asta da la un moment dat o sa gasesti pe cineva extraodinar.

| David93 explică (pentru gigel212121):

Fratele meu, am lăsat vasele si 1 săptămână si tot murdare erau

| David93 explică (pentru gigel212121):

Am recurs la orice moralitate, si spus frumos, si mai puțin frumos, daon masa, am. făcut test cu vasele si ghici ce? Au prins muște