| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, primesc in fiecare luna pensie de handicap de 1.000 lei si mama mea ii opreste pe toti in loc sa imi dea si mie macar 100 lei.

Odata cand i-am cerut mamei 100 lei, nu a vrut sa imi dea acei bani, pana la urma sunt bani mei, eu am umblat ca sa primesc acei bani si ea nu imi da nici macar 100 lei, vi se pare aiurea acest lucru?

Răspuns Câştigător
| Gabriel010 a răspuns:

Legal, nu are niciun drept sa ti-i retina. ( in functie de tipul de handicap, grad samd, capacitate de discernamant samd, trebuia sa precizezi) Practic cred ca vorbim de faptul ca profita de acel handicap al tau, stiind ca esti in imposibilitatea exercitarii apararii, insusindu-si banii. In cazul in care ai handicap locomotor, spre exemplu, ea NU are niciun drept legal sa isi insuseasca veniturile tale ( e chiar furt intre rude asta) si poti depune o plangere penala impotriva ei. Pe de alta parte, noi nu putem cunoaste situatia in fapt, datele problemei samd ca sa putem trage o concluzie coerenta.

33 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mai cunosc mamei care isi încurajează copii sa se prefacă ca sunt autiști
Sau ca sunt handicapați mintal
Sau ca su diverse probleme
Sa meargă cu ei sa le ia banii

De si ei sunt oameni perfect normali și foarte întregi la minte!

Cred ca este o practică des întâlnită treaba asta!

mai ales arunci cand mama nu stie sa muncească si nici nu vrea

Plus exista un tată bețiv sau care nu aduce bani sau care este despărțit si doar ea întreține copilul

Eu am brut sa salvez un băiat gen 25 pe care mama lui nu il lasa sa stie sa citească
Nu il lasa sa fie inteligent
Ii interzicea orice

Si băiatul avea gradul 1 de handicap mintal
Dar el citea cărți tot ce prindea
Fara sa stie mama lui ca el citeste.

Am vrut sa ii fac cadou un laptop cu internet modem 3g

Dar mama lui i-a interzis sa folosească telefoane mobile sau internet pentru ca nu cumva sa se dea de gol la comisie ca el este deștept

Si ca sa ini arate cat de deștept este mi-a spus toate tarile de pe planetă cu cine se învecinează
Mi-a spus râurile si lacurile din Africa cu adâncimea lacurilor respective...
Am povestit cu el despre Agharta despre multe lucruri foarte deștepte
De exemplu prinsese o carte
1001 de albume de ascultat intr-o viață și o știa pe deasupra
Fiecare artist cu ce melodii a scos
Povestea vieții fiecărui artist cum ii chema pe părinții lui
De unde a învățat el muzica

Știa oeste 1000 de artiștii pe deasupra si numele melodiilor lor.

Si m-a impresionat până la lacrimi cât de deștept este
Si mama lui vrea sa îl îndobitocească zi de zi tot mai mult de frica ca pierde pensia de handicap mintal

Știa si care este diferența intre curentul continu si curentul alternativ
Știa si ca electronii pleaca de la minus si circula spre plus
Pe când marea majoritate a electroniștilor cred ca tensiunea curentul pleacă de la plus si merge spre minus.
Din aceasta prostie pana si la marea majoritate a autoturismelor firul de plus este considerat cel mai important.
Pe când doar la japonezi este considerat cel mai important firul de minus.

Știa o grămadă de lucruri deștepte râu de tot de exemplu ca sticla este formată din siliciu cu sare si cu plumb si datorită plumbului se vede verzuie.

Doar ca mama lui dorea sa ia pensia

| Cksihja a răspuns (pentru RxTx):

Una e să spui că ai un copil cu handicap și alta e să-l faci cu handicap. Sunt oameni care practic nu au milă și-și schilodesc copii, copii care s-au născut perfect sănătoși și au ajuns cu handicap din cauza părinților.

| Violleta2022 a răspuns:

Si tu ce vrei sa faci cu banii aia?
Fiindca ea iti cumpara medicamente, hrana, imbracaminte si tot ce ai nevoie!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Zici ca ești maica-mea, când ma întreabă ca ce fac cu banii din pensia mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, exact pentru asta este pensia aia, ca sa te hraneasca, sa-ti cumpere medicamente, sa-ti ia imbracaminte, incaltaminte, sa se plateasca telefonul internetul, apa, gazul si tot ce consumi tu.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu e adevarat, mama mea lucreaza si plateste utilitatile din bani muncitii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, dar partea ta de utilitati o plateste din banii tai, ca de aia este pensia aia, sa ajute la absolut toate cheltuilile facute petru tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama ta are foarte mare dreptate sa nu-ti de banii pe mana, fiindca tu nu esti capabil sa intelegi ce se intampla cu banii aia si pentru ce sunt, tu cum ii prinzi ii arunci pe jocurile de noroc, asa cum scrii pe alte topicuri.
Mama ta te fereste de acest lucru si te protejeaza, de aceea nu-ti da bani pe mana, odata ce ea iti cumpara absolut tot ce ai nevoie.
Asculta de mama ta, ca este un om bun, care iti vrea numai binele!

| Drimmero a răspuns:

Tie de pariuri iti arde cu handicapu' la vedere, foarte bine ca te tin departe de bani ca ii bagi in faliment pe saracii parinti si nu o zic cu rautate.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Te-ai gasit si tu sa comentezi pe aici, tu care esti virgin la 40 ani.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia-ti pastilele ca incepi sa delirezi, b,,a,,r,,z,,e,,l,,o,,n,,i,,s,,t,,u,,l,,e b,,a,,l,,c,, a,, n,, i,, c.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Aaaaaa! Adevarul doare, BA O SA FII VIRGIN TOATA VIATA, Ce femeie ar sta langa unu ca tine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar esti in stadiu avansat... vorbesti singur in fata oglinzii, dementule.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Dement ești tu și echipa ta care terminați numai pe locuri de UEL și în spatele lui Chelsea, va meritați soarta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Drimmero a raspuns pe 13 Noiembrie 2021

40 am, nu m-ai nimerit. Nu ti se pare ca esti cam crizata? te-am marcat de-a lungul activitatii mele aici...

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am traumatizat bine de tot...ai incasat la viata ta prea multe umilinte ca sa te mai asociezi cu ciuma absoluta Fc Barzelona si te-ai orientat catre alta mizerie,, chelski.

Scuza-ma dar bwhahahahaha

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Altu' care musca momelile mele, bravos, va duce capul.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Bag POOLA în rasa ta de mu! st

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti meriti soarta, am 0 empatie pentru tine, tarane.

| Catrice a răspuns:

Exista card de debit. Enjoy. happy

| UnchiulRamiz a răspuns:

Fa urat de e nevoie. Meriți și tu sa ai ceva bani. 100 e puțin, sa îți dea 400 sau 500

| Gabriel010 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

"Fa urat de e nevoie" - de ce? Il bagi in belele. Daca o bate e pasibil de dosar penal, violenta in familie. Si amenintarea e pedepsita de legiuitor. Cea mai gresita solutie. In cazul in care ei nu se inteleg amiabil, exista varianta depunerii unei plangeri penale la Parchet impotriva ei ( asta daca exista elementele intrunite, el sa poata beneficia de bani, sa aiba dreptul legal, in functie de tipul de handicap samd, de asta am spus ca nu a precizat prea multe). "100 e putin, sa iti dea 400 sau 500" - gresit. El trebuia sa aiba toti banii, si, daca voia, sa ii dea mamei lui ( din iubire, respect samd) "400 sau 500". Nu invers. Asta in cazul in care este cum am mentionat mai sus...

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Gabriel010):

E major și sunt drepturile lui. Politia nu are ce sa ii facă. Sa bea și sa fumeze părinții banii? Are dreptul sa încaseze toți banii el, nu doar o am arata de 100 lei

| Gabriel010 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Asta am spus si eu. Putea sa ii incaseze parintii doar in cazul in care gradul lui de handicap nu ii permitea sa ii gestioneze el, si era incredintat tutorele/parintele, deci depinde de gradul de handicap.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Gabriel010):

Unii chiar nu pot gestiona banii, gen aia cu bibilica ce fac și crize. Ca nu ii duce capul sau consuma alcool sau alte substanțe. Și unii profita, a fost unul ce nu știa preturile, un consătean la vreo 20 și de ani i-o cerut pe un card de memorie pentru tel 800 lei. Care făcea maxim 80 lei. O stors ala la bani de la el și nici nu putea folosi aparatele de la el. Eu mergeam la politie sau ii spuneam lui tasu. O luat vreo 4000 lei la mișto de pe el

| Gabriel010 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

In mod oficial, oamenii aia care au atestat ca au probleme de handicap, un anumit tip de handicap care iti impiedica ratiunea, nu primesc "in mana" banii. Si nu numai acest tip, mai sunt si alte tipuri ( nu le mai stiu exact), acelora li se da la tutori/parinti. In general, e vorba de tipurile astea de handicap care nu iti permite sa gestionezi banii ( cu capul, cu ochii, nu mai stiu exact). Dar problema e ca sunt oameni NEDECLARATI cu probleme, oameni care dpdv legal pot gestiona banii, insa realitatea e fix diferita.
Referitor la cazul tau, ar fi fost cred interesant de stiut si cum de avea acela atatia bani.

| Cksihja a răspuns:

Dacă ești major poți să-i iei tu direct cu buletinul sau poți cere să fie virați în cont.

| Gabriel2424 a răspuns:

E normal sa-ti dea si tie 100-200 de lei, ai 20 de ani esti mare, poate are si ea nevoie de ceva bani din banii aia pentru pastile pentru tine sau ceva, dar meriti si tu o parte din ei, vb cu ea.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Gabriel2424):

"Vb cu ea" - pai asta scrie ca a facut, a vorbit si e in zadar. Dilema era ce face in acest caz. In cazul in care tipul lui de handicap nu ii afecteaza discernamantul sau anumite functii care ar face imposibila gestionarea banilor de catre el, atunci ar putea sa o actioneze PENAL pe mama lui. Daca ei nu se inteleg intre ei, e nevoie de o interventie exterioara... stiu ca e urat sa te duci la Parchet impotriva mamei tale dar e urat si din partea ei sa ii anuleze orice drept ( in cazul in care acesta exista)., ca atare, nu exista o alta modalitate de rezolvare...

| Emma30555 a răspuns (pentru Gabriel010):

Dar crezi ca daca el s ar muta de acasa ar putea sa se intretina singur cu chirie, medicamente etc? Poate are nevoie de banii aia ca sa il intretina sau sa se intretina impreuna cu ce castiga si ea. Oricum sunt putini. Poate 100, 200 ar putea sa i lase dar cred ca nu se ajunge cu banii, de aceea procedeaza asa din pacate, nu o face cu rautate ci fiindca astea sunt posibilitatile, eu asa cred.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Emma30555):

Dar nu era chestie de asta. Ideea era ca daca tipul lui de handicap ii permite gestionarea banilor, venitul e al lui. Asa a hotarat legiuitorul, ca el e major samd. Nu am discutat de "cum e bine" ci doar de "cum e legal". El, in situatia data ( cum am zis, daca nu are genul ala de handicap samd, am exemplificat) ar putea sa ii faca plangere penala mamei sale pentru ca isi insuseste banii lui cu forta. Legea ii permite asta.
Discutand practic, e posibil sa ai dreptate. Dar atata timp cat e el major, legea ii permite samd, banii sunt ai lui. O mama in aceasta situatie nu poate decat sa se sfatuiasca cu fiul ei sa ii lase si ei o parte din respectiva pensie/ajutor. Aici apar multe dintre conflictele parinti-copii, unii parinti sunt bine intentionati, pentru casa, cum spui si tu, iar copii "au in cap" doar majoratul, uita ca traiesc in acea casa. Insa si parintii isi aroga niste drepturi care nu sunt ale lor, indiferent de situatie. Eu in locul mamei as incerca sa ma sfatuiesc cu fiul meu sa impartim 50-50 veniturile cu vorba frumoasa. Cred ca sunt sanse mari de reusita. Ea din pacate abuzeaza chiar daca intentiile sunt bune. Ea are dreptul legal de a-l da afara din casa, are acest drept. Cam asa se intampla cand familia e certata, de asta e bine o cale de intelegere, sa aiba si ea si el din banii lui. Aici cred ca e si vina legiuitorului ca nu a desemnat anumite conditii in cazul in care copilul locuieste la parinti, e lasat mult la "mica intelegere" si, in practica, multi nu reusesc sa faca asta...

| boyz a răspuns:

Ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru boyz):

20.