| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, primesc in fiecare luna pensie de handicap de 1.000 lei si mama mea ii opreste pe toti in loc sa imi dea si mie macar 100 lei.

Odata cand i-am cerut mamei 100 lei, nu a vrut sa imi dea acei bani, pana la urma sunt bani mei, eu am umblat ca sa primesc acei bani si ea nu imi da nici macar 100 lei, vi se pare aiurea acest lucru?

Răspuns Câştigător
| Gabriel010 a răspuns:

Legal, nu are niciun drept sa ti-i retina. ( in functie de tipul de handicap, grad samd, capacitate de discernamant samd, trebuia sa precizezi) Practic cred ca vorbim de faptul ca profita de acel handicap al tau, stiind ca esti in imposibilitatea exercitarii apararii, insusindu-si banii. In cazul in care ai handicap locomotor, spre exemplu, ea NU are niciun drept legal sa isi insuseasca veniturile tale ( e chiar furt intre rude asta) si poti depune o plangere penala impotriva ei. Pe de alta parte, noi nu putem cunoaste situatia in fapt, datele problemei samd ca sa putem trage o concluzie coerenta.

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Bag POOLA în rasa ta de mu! st

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti meriti soarta, am 0 empatie pentru tine, tarane.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Emma30555):

Dar nu era chestie de asta. Ideea era ca daca tipul lui de handicap ii permite gestionarea banilor, venitul e al lui. Asa a hotarat legiuitorul, ca el e major samd. Nu am discutat de "cum e bine" ci doar de "cum e legal". El, in situatia data ( cum am zis, daca nu are genul ala de handicap samd, am exemplificat) ar putea sa ii faca plangere penala mamei sale pentru ca isi insuseste banii lui cu forta. Legea ii permite asta.
Discutand practic, e posibil sa ai dreptate. Dar atata timp cat e el major, legea ii permite samd, banii sunt ai lui. O mama in aceasta situatie nu poate decat sa se sfatuiasca cu fiul ei sa ii lase si ei o parte din respectiva pensie/ajutor. Aici apar multe dintre conflictele parinti-copii, unii parinti sunt bine intentionati, pentru casa, cum spui si tu, iar copii "au in cap" doar majoratul, uita ca traiesc in acea casa. Insa si parintii isi aroga niste drepturi care nu sunt ale lor, indiferent de situatie. Eu in locul mamei as incerca sa ma sfatuiesc cu fiul meu sa impartim 50-50 veniturile cu vorba frumoasa. Cred ca sunt sanse mari de reusita. Ea din pacate abuzeaza chiar daca intentiile sunt bune. Ea are dreptul legal de a-l da afara din casa, are acest drept. Cam asa se intampla cand familia e certata, de asta e bine o cale de intelegere, sa aiba si ea si el din banii lui. Aici cred ca e si vina legiuitorului ca nu a desemnat anumite conditii in cazul in care copilul locuieste la parinti, e lasat mult la "mica intelegere" si, in practica, multi nu reusesc sa faca asta...