| Ioana06i a întrebat:

Bună seara! Simt nevoia de a mă descarca și de a cere disperată ajutorul! Vă rog să nu mă judecați! Dacă greșesc vreun cuvânt sau ceva, vă rog să mă iertați, dar mă simt foarte speriată și disperată și nu știu cui să cer ajutorul, fiindcă nu am pe nimeni lângă mine și îmi tremură și mâinile!

Toată viața mea nu am primit niciun sprijin emoțional, din partea nimănui, nici măcar al mamei, care întotdeauna m-a comparat cu altele de vârsta mea și care mereu m-a jignit sau mă trimitea la tatăl care m-a abandonat de ani buni de zile.
Iar pe lângă asta, eu mă simt foarte marginalizată și foarte singură și simt că nimeni nu este cu mine și nu primesc sprijinul și afecțiunea emoțională din partea nimănui, de care an avut întotdeauna nevoie, și chiar de o familie unită și fericită, ce au am pierdut-o!

Pe lângă asta, mă confrunt cu stări de iritabilitate și mă doare sufletul când văd la rândul meu femei de vârsta mea care au cel puțin un partener și cum de altfel, ele primesc afecțiunea masculină de care au nevoie, știind că eu nu am primit-o de ani de zile, fiindcă pe tata nu l-a mai interesat deloc de mine, de când ei au divorțat.

Sunt majoră și am finalizat studiile de tot anul acesta, am cautat locuri de munca, chiar am fost și la doua interviuri și le-am eșuat și pe acelea... Urmează luni sa ma duc la altul și mi-e sincer frică ca nu cumva sa nu fiu și acolo angajată.

În mediul în care locuiesc de ani de zile, niciodată nu am fost susținută emoțional și nu mi s-a arătat afecțiunea de care eu aveam nevoie...Și nu m-am simțit niciodată eu însămi, ci în timp am început sa ma retrag fata de lume, sa ma izolez, să îmi pierd toată stima și încrederea fata de sine, sa primesc diagnostic de depresie/anxietate/tulburăre obsesiv-compulsivă/crize de opoziție în context juvenil/situational...

Și în momentul actual, nu am pe nimeni nici fizic și mă simt foarte singură și neînțeleasă și de data aceasta simt ca nimic nu mai are sens și chiar îmi doresc să mor pe bune.

Aseară am încercat sa ma sinucid, iar apoi mi-am pierdut cunoștința și după aceea chiar era sa mor prin somn, dar se pare că mă aflu și acum în viață...Simt că am pierdut toate șansele de a evolua...Nu am pe nimeni lângă mine care să mă înțeleagă și sa îmi fie alături necondiționat. Îmi este foarte greu și simt că toate mă depășesc, pe ce zi trece și cedez de tot!

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Tu cauți atenție nu sa te sinucizi.
Majoritatea au ce ai tu de pe TPU dar nu au caracter sa recunoască!
Tu, ești peste acele persoane,ai puterea sa recunoști public că ai o problema și vrei sa o depășești. Am văzut pe aici fete care se dau șmechere și nici nu au tupeu sa spună de unde sunt sau cum le cheamă! Știi ce înseamnă asta? Că tu ești mai sănătoasă decât ele!
Nu are rost sa te sinucizi,ești prea tânără,ai toată viața înainte.
Mergi la un psiholog,sau la biserica la un duhovnic,el te va asculta și te va îndruma. Mergi la biserica și roaga-te,și încearcă să fii mai deschisa cu oamenii din jurul tau,sa îți spui: ce-o fi o fi,chiar daca te faci de ras. Le explici că ai anxietate și ești o fire mai emoțională,mai sensibila,nu toți o sa te judece,unii o sa empatizeze cu tine.
De depresie daca nu e cronica e ușor să o depășești!
Îți iei un cățeluș și ieși cu el pe afara zilnic,îl plimbi.
Dormi la ore fixe.
Consumi alimente ce conțin probiotice, uită-te pe google sa vezi cate sunt.
Renunți la dulciuri și la mâncarea procesata.
Socializezi mai des,iei contact mai des cu natura,stai acolo cu orele și nu te mai gândi la trecutul tau nici la viitor,trăiește momentul și clipa.
Nu te mai compara cu alții,tu ești unica,speciala,diferită,introvertita.

Caută să îți petreci timpul cu oameni care se aseamănă cu tine la nivel energetic,nu care sunt extrovertiți.
Consuma multe lichide fara sucuri carbogazoase,doar apa sau ceai,atâta tot.
Evita oamenii cu vicii și care se bârfesc între ei.
Stai langa oameni de la care ai ce învață,nu care te trag in jos,toxici etc.

Evita filme agresive precum cele horror sau ceva asemănător cu cele de groaza.

Scrie pe un jurnal toate momentele in care ești furioasă,gândurile, problemele, defectele și scrie și calitățile și plusurile fata de minusuri, o sa vezi că viața ta nu e chiar așa de rea.

Fa meditații, asculta muzica pozitivă, renunța la muzica tristă, te afunda și mai mult în depresie.

Nu te culca mai târziu de ora 00:00, nu pierde nopțile stand pe net până dimineața.
Poți lua complex din vitamina B, magneziu bisglicinat, vitamina D3 și ceaiuri care te calmează,care îți calmează sistemul nervos,cel de roiniță este eficient.

Fii mai deschisa cu neamul tău,mai dezinvolta,cu părinții tăi, cu surori, saluta vecinii, saluta angajații unde îți faci mereu shoping.
Nu e un capăt de drum cu jobul, ai doar 18, 19 ani,ai tot timpul din lume sa îți cauți jocul potrivit. Îți trebuie un job unde nu coexista stresul și unde ai multi colegi de munca,un job relativ mai solitar deocamdată e bine până mai ameliorezi problemele emoționale.
Evita sa te uiți la știri,evita scandalul,certurile îți vor amplifica enorm anxietatea.
Cere ajutor când simți că nu mai poți dar nu te sinucide,nu ai probleme așa de grave; anxietatea te face sa crezi că e totul pierdut îți distorsionează realitatea și percepția despre tine și lumea înconjurătoare, dar nu e deloc așa.
Consuma legume fructe,legume verzi,cacao, ciocolata neagra, afine, fructe de pădure, oua, peste și evita sedentarism-ul.
Caută un psihoterapeut și mergi minim 10 ședințe sa ajungi sa te cunoști mai bine, și să te îndrume cu ce job ți s-ar potrivi.

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

DIn care religie faci parte?
Ar fi bine sa mergi si sa-ti discuti problema cu un preot!
Ei au pregatire psihologoco-sufleteasca pentru cazurile ca al tau.
Daca nu prea umblii la biserica, nici atunci nu e problema! Mergi la oricare biserica, vorbesti cu un preot care ti se pare mai de incredere si il intrebi cand iti poate acorda timp pentru a discuta despre problema ta.
In cadrul fiecarei biserici exista comunitati de fete, baieti, casatoriti, etc., unde iti poti gasi si prieteni.

| Ioana06i explică (pentru Bula):

Din religia Creștin-Ortodoxă...
De fapt, m-am născut într-o familie de Ortodocși.

| Bula a răspuns (pentru Ioana06i):

Mergi si discuta cu un parinte de incredere de la biserica!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă Ioana te inteleg stiu prin ce treci, ai o situatie grea dar nu dispera, roaga te lui Dumnezeu zi si noapte, spune i ca numai poti si el te va ajuta, ai incredere in tine ca vei reusii, ce varsta ai? Si pe ce post vrei sa te angajezi? De unde esti din ce oras? Mult suuces si nu te mai gîndii la sinucidere, Dumnezeu ne a dat viață el ne a creat ai lui suntem si el ne va ajuta sa trecem peste orice problema cu care ne confruntam, ai incredere ca Dumnezeu te va ajuta. Roaga te lui nu trebuie neaparat sa mergi la biserica sau la preot, roaga te acasa in patul tau si Dumnezeu care ascultă toate rugaciunile sigur sigur te va ajuta, multa sanatate si numai bine.

| RAY a răspuns:

Toti au interese nimeni nu te va ajuta, doar tu te poti ajuta atat, baieti te vor asculta sperand la vaginul tau

| TimberWolf a răspuns:

Sper ca e pe bune ce ai scris aici, daca e asa atunci te compatimesc, la fel ca tine am patit si eu, deci nu esti doar tu in situatia asta, nu mai incerca sa te sinucizi, de fiecare data cand te simti la prapastie poti sa-mi dai mesaj, poti sa-mi povestesti orice ca te ascult si nu ma deranjezi niciodata!

| Ioana06i explică (pentru TimberWolf):

Este pe bune 100%!

Nu aș avea de ce să mint, în legătură cu așa ceva...
Am încercat, dar din păcate văd că tot nu-mi iese!

| Cipi1212 a răspuns:

Să nu mai încerci să te sinucizi.

| Ioana06i explică (pentru Cipi1212):

Eu cred că am să mai încerc!

| UnchiulRamiz a răspuns:

Mai bine vorbești cu un preot. Am fost și la psiholog și psihoterapeut, dar mai mult îți iau banii decât sa te ajute. Am dat 100 lei de ședință în 2019, am făcut una cu psihologul și 10 cu celalalt terapeut. Putem vorbi pe TPU dacă vrei. Bani nu ai de aruncat aiurea te cred. Dacă nu te deranjează sa discuți cu cineva mai matur aștept mesaj privat. Nu am 60 ani sau mai mulți, nu sunt adolescent ma refer.

| Effy35 a răspuns:

Bună, îmi pare rău să știu prin ce treci. Știu că este greu, dar nu ești singură. Este în regulă să ceri ajutor și să vorbești cu cineva de încredere sau cu un specialist. Există oameni care vor să te ajute. Dacă ai nevoie să vorbești, suntem aici.

Ai grijă de tine.

| Ioana06i explică (pentru Effy35):

Nu, oamenii nu vor să mă ajute...De fapt, ei nu mă vor deloc în viața lor! happy

| Dulcica1234 a răspuns:

Hei! Ți-am citit mesajul și nu m-a lăsat sufletul să nu îți răspund. Ți-am "auzit" strigătul de ajutor. Poate nu o să mă crezi, dar eu te înțeleg, chiar te înțeleg. Nici eu nu mă simt de cele mai multe ori înțeleasă. Și eu am anxietate și depresie, nu ești singură. Și eu am avut tentative de suicid, chiar acum recent. Am tot timpul din lume să te ascult și să vorbesc. Sunt o persoană de încredere, sincer. Vreau să te ajut, să fiu lângă tine de la distanță. Nu face un lucru necugetat, te rog. Nu merită, oricât de greu ți-ar fi. Uite: deeaflory98, instagramul meu, dacă ai. Caută-mă să vorbim. Nu ești singură, crede-mă din suflet!
https://www.instagram.com/deeaflory98?igsh=OXpjZDl3NXd2MXl6, în caz că nu mă găsești. Nu glumesc. Chiar vrei să te ajut și să fiu lângă tine de la distanță, deși încă nu ne cunoaștem. Poți avea încredere în mine, sincer. Te rog să îmi accepți mâna de ajutor.

| Dulcica1234 a răspuns:

Calmează-te, te rog. Liniștește-te puțin. Inspiră și expiră. Ai încredere în mine, chiar știu cum te simți, vorbesc foarte serios. Nu sunt în măsură să glumesc cu așa ceva. Eu nu îmi bat joc de oameni. Lasă-mă să te ajut, să te ascult, să fiu lângă tine chiar dacă de la distanță. Curaj și caută-mă. Ai încredere, o să îți facă bine, te rog. Aici sunt și oameni care pot să facă mișto sau să râdă pe seama ta, dar eu nu sunt așa.

| Dulcica1234 a răspuns:

Am observat că mi-ai scris, dar până să apuc să răspund, ai șters. Te rog, calmează-te, sunt de încredere. Revin-o! Nu îți fac nimic. Nu te voi judeca, sincer.

| Ioana06i explică (pentru Dulcica1234):

Nu am șters niciun mesaj...

Îmi apare trimis, dar mai mult de un mesaj nu pot da. Așa îmi zice Instagram-ul!

| Dulcica1234 a răspuns (pentru Ioana06i):

Deci de asta mi-a dispărut imediat după ce l-am primit. Și altă rețea socială mai ai?

| Ioana06i explică (pentru Dulcica1234):

Facebook și WhastApp, dar acestea sunt confidențiale și nu mai fac greșeala de a da oricui.

Putem vorbi pe TPU, în privat...

| Dulcica1234 a răspuns (pentru Ioana06i):

Bine, dar nu sunt ca alții. În mine puteai avea încredere. Dar nu te forțez. Îmi era mai ușor, atât. Dacă cumva te răzgândești, caută-mă pe Facebook: Roman Andreea, dar te rog doar să nu îmi dai cerere de prietenie pe Facebook, că merge să comunici și fără.

| hahahahehehe a răspuns:

Salut, ti-am trimis un mesaj in privat.

| Dulcica1234 a răspuns (pentru hahahahehehe):

De ce te-ai băgat peste mine? Crezi că o înțelegi tu mai bine decât mine? Eu am văzut-o și i-am scris prima.

| hahahahehehe a răspuns (pentru Dulcica1234):

Daca nu stai bine cu nervii, mai bine du-te si fa de mancare.

| Dulcica1234 a răspuns (pentru hahahahehehe):

Țineți gura!

| hahahahehehe a răspuns (pentru Dulcica1234):

Vrei sa dai sfaturi cuiva cand ai probleme cu nervii?

| Dulcica1234 a răspuns (pentru hahahahehehe):

Nu am probleme cu nervii, doar nu mi-a convenit că te-ai băgat peste mine, atât. Și fac ce vreau. Dacă vreau să ajut, asta fac și nu trebuie să dau socoteală nimănui pentru asta.

| hahahahehehe a răspuns (pentru Dulcica1234):

Jignind pe altii nu ajuti cu nimic, ba mai rau, inrautatesti situatia pentru ca persoana care cere ajutorul tau isi va pierde increderea in tine.

| DragosState a răspuns:

Ceau! In primul rand spune ce varsta ai

| Adda0695234 a răspuns:

Te înțeleg. Am trecut și eu prin așa ceva. Bărbații/baietii nu mai sunt de încredere în ziua de azi. Toți vor doar interacțiuni intime sau pur și simplu sa își bată joc. Te rog sa nu mai faci prostii de genul pentru ca nu merita. Toată lumea are nevoie de atenție și din câte am văzut tu nu ai primit-o. Încearcă să vorbești tu cu tine, concentrează te pe tine. Și poate cândva vei găsii pe cineva în care să ai inceredere. Anxietatea e boala grea, și eu mă confrunt cu ea. Dar hai să încercăm să i facem față. Te pup, ai grijă de tine.

| hahahahehehe a răspuns (pentru Adda0695234):

Acum depinde de persoana, eu am stat cu o fata 9 luni, in ultimele 2 luni n-a vrut sa se culce cu mine, si ne-am despartit doarece ea nu mai avea atractie fizica fata de mine. Eu voiam sa-i ofer tot sprijinul emotional, iar ea sa o facem salbatic, asta am aflat ulterior pentru ca niciodata n-a vrut sa vorbim despre chestiile intime.

| Ioana06i explică (pentru Adda0695234):

Dap...
Îmi voi găsi pe cineva, abia când voi muri! laughing