| Mihaela024 a întrebat:

Bună seara,soțul a câștigat custodia copilului, nu știu de ce legea i-a dat lui copilul, eu nu m-am prezentat la procese, nași au fost martori la proces și au depus mărturie mincinoasă, tatăl copilului n-a cautat deloc copilul timp de aproape 1 an și ieri am hotărât sa-i dau copilul în vacanta o săptămână și el a zis ca după o luna mi-o aduce, m-a mințit, cineva mi-a zis ca nașii au dat semnătura pe propria răspundere ca ei vor avea grija de copil cât el e la servici, se poate?

5 răspunsuri:
| ninuku a răspuns:

Probabil pentru ca nu te-ai prezentat la proces judecatorul i-a dat lui custodia. A ajuns la concluzia ca nu te-a interesat sa iei custodia. Daca te interesa te duceai la proces.

| Cinic a răspuns:

Exista mai multi factori. In primul rand ai facut o greseala uriasa ca nu te-ai dus la proces. In al doilea rand probabil sotul tau a putut sa demonstreze ca tu l-ai inselat sau ti-ai neglijat copilul iar tu nefiind prezenta nu te-ai putut apara. Poate a avut poze sau conversatii cu tine si cu amantul tau sau poze si conversatii intre tine si sotul tau din care reiese ca tu esti cea vinovata. In al treilea rand probabil ca foatul tau sot are o situatie mai buna ca a ta. Casa mai mare si job mai bine platit si astfel poate asigura un trai de viata mai bun pentru copil fata de tine. Si da se poate sa lasi copilul cu nasii/matusa/bunica sau angajezi bona. Din fericire sau din pacate in functie de caz, la noi in Romania nu este ca in sua, canada, Australia si tot ce inseamna vest. Acolo vei fii rasplatita pentru gresilile pe care le faci. Nu conteaza a cui este vina, copilul ramana aproape intodeauna cu mama si mai mult de atat, copilul va primi o indemnizatie in functie de veniturile barbatului si tu vei primi o alocatie lunara. Ii poti lua chiar si casa chiar daca tu nu ai contribuit nici macar cu un leu. Fun fact : in noua zeelanda si in Australia, femeia are dreptul la alocatie din partea barbatului chiar daca nu sunt casatoriti si nu au nici copii. Singura conditie este sa ai 3 ani de relatie cu acesta. Cel mai celebru caz este al luptatorului din ufc Israel adesania. Dupa 3 ani de relatie acesta s-a despartit de iubita lui, iar iubita acestuia la dat in judecata pentru 3 milioane $ pe motiv ca la sustinut " moral". Acesta este si unul dintre motivele pentru care rata casatoriilor au scazut drastic in vest pentru ca un barbat isi poate ruina complet viata in cazul unui divort, sistemul fiind extrem de partinitor.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ai dat dovada ca NU te interseaza procesele si nu te-ai prezentat la ele, judecatorul a vazut ca esti o femeie iresponsabila, de aceea a dat copilul parintelui repsonsabil care a venit la procese si a tratat legea si judecatorul cu respect si seriozitate. Practic ti-ai facut-o singura cu mana ta!

uite aici declaratia ta:

"acum 5 ore | pufulete2021 a întrebat:
Bună seara, soțu a câștigat custodia copilului, nu știu dc legea i-a dat lui copilu, eu nu mam prezentat la procese..."

https://www.tpu.ro/......e-nasi-au/

| darrio2007 a răspuns:

Se vede clar de ce. Nu te-a interesat, neprezentându-te la procese.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce te așteptai dacă nici macar nu te ai dus la proces?