| yamaha2403 a întrebat:

Buna seara,
Sunt casatorit cu acte de 6 ani dar stam impreuna de 8 ani si avem un copil care are 6 ani. Avem trecuturi un pic tumultuoase, amandoi la a doua casnicie, eu cu 2 copii din prima casnicie. In momentul in care a aparut ea, eu eram deja satul de viata, ma concentram pe munca si pe copii si atat. Viata de cuplu cu tot ce implica era negativa si eram decis sa pun capat intr-un fel sau altul. A aparut ea care era in pragul divortului si ea si astfel ne-am inceput dragostea intr-o perioada de divort.
Dupa 2 ani a aparut cel mic care ne-a schimbat viata (lucru recunoscut si de ea). Negativ. Adica ne-a indepartat ca si cuplu(pentru mine este un deja vu). Concentrarea ei este pe copil si repet - deja vu - viata de cuplu o ruina. Anul trecut ne-am apropiat de 2 ori. In rest serviciu cat cuprinde si somn.
Insa au aparut niste semne de neincredere.
Unul e de la inceput cand intr-o seara dupa ce ne-am intalnit m-am intors si am gasit pe unul in apartamentul ei cu care se certase si abia atunci mi-a spus ca a avut o relatie cu el cat era casatorita. Am dat uitarii pentru ca era trecutul ei si m-am concentrat pe prezent.
Dar un mesaj pe whatsapp din iunie anul asta al unui fost amic din copilaria ei care insista ca inainte de a pleca in concediu anul asta sa se vada.
Mai nou cand am schimbat telefoanele in telefonul cel vechi am vazut un mesaj foarte amenintator si foarte defaimator la adresa ei de la cineva care spunea ca ma va contacta sa imi prezinte dovezi (de la ce nu stiu). Totodata am sesizat ca mai avea o cartela telefonica dar ea a negat toate cele vazute de mine.
Chiar mai mult a marturisit ca nu vrea sa mai traiasca ce a trait cu fostul ei sot care ii cauta in telefon "motive ca sa o scoata pe ea vinovata de ce facea el" (adica o insela) si tot ea a fost suparata.
La orice incercare a mea de a ma apropia de ea imi reproseaza ca ma gandesc doar la sex, iar la ora asta de vreo 3 luni de zile nu am facut sex.
Am avut o discutie chiar saptamana trecuta cu ea si am zis ca trebuie sa ne revenim si sa imi spuna ce ii lipseste dar eu sunt vinovat pentru toate.
Intrebarea mea este, credeti ca inseala din nou? Sau sunt eu tampit si nu pot intelege femeile?

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dupa psrerea mea te inseala ca si pe fostul sot, cine nu ate numic de ascuns nu il.dersnjeaza daca i se uita prin telefon sotul sau sotia. Daca avut relatii in timp ce ers cssatorita cu primul...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că ambele. Înșelat și tâmpit. Dar mai poți încerca încă un divorț și încă o tură de copii.

| relian a răspuns:

O curba, exact cea factu cu primul barbat, aia face si cu tine.Mai exact nu v-a placut pe nici unu laughing nici pe tine nici pe fostul, vorbesc aici sa va placa ca barbat.
Da na femeiele trebuie si ele sa stea cu cineva nu? Uite asa a gasit 2 fraieri,ea isi vede linistita de alea ei,adica sa dea cu fundu in populatie,mai exact in barbatii ce o atrag si cu care se simte ea bine.

Parerea mera este ca te-ai pricposit cu inca un copil si cu o cruvva,suna cam naspa,dar ca asta este adevarul
Adica sincer,nu vad ce ai mai pus intrebarea asta pe aici,odata ce ai vazut tu personal in telefonul ei ce spui.
Ce nevoie de dovezi sau sfaturi,ori nu stiu ce cauti tu mai exact.

Deci fai vint, fai bagaju si la gara, altfel nu o sa iti fie tie bine. Daca ia si copilu cu ea mai bun, daca nu asta e, cum ai crescut 2, cresti singur si 3.

Nu este vorba ca esti tu timpit,nu cunosti,nu intelegi femeile,aia este problema multor oameni.
Deci femeile pot sta cu barbat fara sa il placa ca si barbat,poate ca il place ca om,ca persoana,ca si caracter,dar ce conteaza este acea placere fizica,asta lipseste la tine,nu ai atraso fizic niciodata,ai aparut intr-un moment din viata ei cand avea probleme,ea sa agatat de tine,tu ai crezut ca ea te place si cam asta e povestea in mare.

Omaneii se complac in multe chestii,multi nu vor sa stea singuri,deci decat singurica,mai bine cu cineva.Dar uite ca nu locuiati in padure singuri,asa ea poate vedea alti barbati, unia care o atrag, apoi simturile striga si asa femeia trece la actiune.

Pt ea conteaza placerea ei, nu copii, nu tu, nimeni.Este o podoaba de femeie,is f multe asa ca ea,eu i-as face vint,dar tu faci cum crezi.
Sa stai sa o crersti si pe ea si pe copii,iar ea sa isi faca viata cu altii, stiu si eu, mai bine cum ai zis stai singur, te duci la fetite, platesti dar macar alea is sincere, nu sa traiesti in minciuna.

| Lioana a răspuns:

Angajeaza un detectiv ca sa afli adevarul. Doar pentru ca comunica prin mesaje cu alte persoane nu inseamna ca te inseala.
Dar faptul ca nu mai vrea sa faceti sex e deranjant.

| VoidEternal a răspuns:

Eu zic că te înșeală. Sex de 2 ori pe an e un semnal de alarmă. Și femeile au nevoi chiar daca nu le place să recunoască. Cu siguranță nu e normal. Plus celelalte semne și antecedente. Chiar îmi pare rău, ești într-o situație foarte complicată.

| Ava1231 a răspuns:

Mai bine zi ca din cauza ca te inseala v ati indepartat si viata s-a svhimbat negativ, nu da vina pe copil! Ca cica din cauza lui...

| Daz01 a răspuns:

Situația este limpede și clară doar că tu nu vrei să o vezi sau să o accepți. Neglijența soției față de tine nu este datorată copilului, oricât ai vrea tu să crezi asta, ci unui alt bărbat/unor alți bărbați. Așa cum ai relatat, ea nu este tocmai "ușă de biserică" iar tu ai făcut greșeala să o pui tocmai în tocul ușii bisericii. Alte aspecte pe care le-am sesizat din ce ai relatat sunt că femeia asta te manipulează grav și o face într-un mod josnic (acuzându-te că te gândești numai la sex în timp ce ea îl și face...) și nu are caracterul de a-ți recunoaște că a grejit deși totul este evident.
Știu că este greu, ai ales neinspirat pentru a 2-a oară în viața ta, dar cred că singura soluție, dacă nu vrei să trăiești așa toată viața, este să treci din nou printr-un divort și poate a 3-a oară va fi cu noroc. Succes.

| Mavni a răspuns:

Barbatii sunt baietei mai mari si mai rasfatati. Daca pe un copil il mai prostesti, barbatul stie sa se dea cu fundul de pamant si sa se declare victima.
Trec peste faptul ca ti-ai gasit repede o pereche desi erai satul de viata si de viata in cuplu. Dar nu poti sa intelegi ca in momentul in care apare un copil mama ii acorda toata atentia. Nu imparte dragostea. Dragostea pentru copil e alta, e altfel, ca cea pentru barbat.
""In rest serviciu cat cuprinde si somn.""
Ce ar fi sa faci si tu cate ceva prin casa? Ca sa dai mai mult timp liber femeii, sa fie odihnita si sa aiba chef si de tine.
""iar la ora asta de vreo 3 luni de zile nu am facut sex.""
Cu nevasta. Ca nu stati voi barbatii "pe uscat". Si vorbesti de inselat?
Poate ca te inseala, dar faptul ca ati inceput relatia fix "in pragul divortului" spune multe despre tine care te plangi amarnic.

| Mavni a răspuns (pentru Mavni):

Cel mai bine este sa-ti iei copilul si sa pleci. Nu tot fa copii si-i abandona pentru ca femeile nu te pun pe primul loc.

| Perfekt a răspuns:

După părerea mea soția ta este ce-a mai fidela. amantului. Bărbații ii schimba dar amantul niciodată!

| Amidamaru98 a răspuns:

Părerea mea e că să îi dai copilul și să îți găsești alta femeie. E greu să găsești una ok dar stai și tu la mișto cu ele.

| LAVINIA28ganea a răspuns:

Părerea mea stric personala, dacă as fi fost în cazul acesta, as purta o discuție fără acuzării, fără "dovezi" fără amenințări și fără ultimatum. Trebuie sa va ascultați reciproc dacă tu ai inițiat acea discuție las-o pe ea sa înceapă ce ii place, ce nu ii mai place, ce ar dori ea sa schimbe etc. Tu la rândul tău sa faci același lucru iar la final sa trageți o concluzie pe care sa o puneți amândoi în practica în mod egal dar sa fiți amândoi de acord. În schimb faza cu aratatul dovezilor și ascultatul la gura lumii nu e inregula, regăsiți va printr-o cina, un film, o comedie, activități împreună. Gandeste-te bine ce simțit când te uiți în ochii ei și uitate la comportamentul ei fata de tine. Nu mai dați cu piciorul pentru ca asa cred, asa mi-a spus nu știu cine sau mai rău asa simt. Nu, de simțit simți sentimente transpunele în fapte mulativa unu după celalalt