| Shipai_Gūfem_S_1985 a întrebat:

Buna seara, sunt sanse sa se poata ramene insarcinata daca barbatul nu ejacueaza in femeie? Ultima menstruatie a fost pe 17 dec 2016. As vrea vrea sa cred ca nu se poate ca asa fac de vreo 3 ani, ma feresc si nu s-a intamplat. Astept un raspuns cat mai repede, multumesc frumos.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt sanse. Metoda descrisa nu este una de contraceptie, ci doar una de reducere a riscului de sarcina. Se considera ca un cuplu sanatos si fertil, folosind numai aceasta metoda, va obtine o sarcina in cam 2 ani.
Explicatiile sunt simple: lichidul preejaculator, care umezeste capul penisului pe toata durata erectiei contine spermatozoizi, barbatii adesea scapa picaturi de sperma fara sa simta, mai ales in ultimele 2-3 minute ale actului sexual (corect, ca sa reduca realmente riscul de sarcina, penetrarea trebuie intrerupta la un nivel cat mai redus de excitare al barbatului, cu minim doua minute inainte de e. jaculare)

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ejacu leaza in interior sansele sunt foarte mici sau deloc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Cand ai 2 partide de sex fara protectie, chiar daca ejaculezi in afara, tot sunt sanse mari sa ramana insarcinata, daca fata este in perioda fertila.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Spune ca face asta de 3 ani si nu a avut probleme. Sunt cazuri in care chiar nu poate ramane insarcinata cu aceasta metoda.

| Diavolulestefemeie a răspuns:

Da se poate rămâne. Îți țin pumnii.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, bineinteles ca poti sa ramai insarcinata chiar daca el nu eja culeaza in vaginul tau, mai ales daca esti in perioada fertila si aveti mai multe partide de sex.

| christall a răspuns:

Poate fi safe àsa: 7zile inainte de menstruatie si 7dupa. Dar nu e 100% sigur. Depinde de la caz la caz. Mai bine folositi prezervativul. Nu ai scris cand a fost contactul.

| kandaraki a răspuns:

Daca nu ejacueaza atunci poti ramane insarcinata ))

| Voro a răspuns:

Nu are ce sa se intample.