| Smile_9022 a întrebat:

Buna seara TPU! Am nevoie de un sfat.
Imi este frica sa stric o prietenie draguta cu un baiat, combinandu-ma cu el... El ma place, si mereu se ivesc ocazii in care ne comportam ca si cum am fi cuplu. ne luam de mana ne imbratisam, etc. Dar eu nu cred ca poate fi ceva mai mult de atat, nu stiu de ce insa, imi "convine" mai mult sa ne comportam astfel decat sa fim impreuna. Poate parea ca ma joc cu el, deoarece ii permit lucruri de genul asta insa nu e asa. Doar ca sunt sigura ca daca vom incerca ceva mai mult, nu va reusii nimic si vom distruge si momentele astea ale noastre... Chiar nu stiu ce sa fac. sa continui sa ma comport astfel si sa ne comportam in continuare asa, sau sa nu il mai bag in seama doar pentru a nu strica prietenia noastra?

Plz help!

8 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Exista intr-adevar prietenie sincera intre un baiat si o fata. Daca insa intervine dragostea, si in baza acesteia o relatie, ceea ce se intampla nu se mai poate numi prietenie ci iubire, ceea ce implica cu totul si cu totul altceva. Intervin suspiciunile, gelozia, multe intrebari fara rost si obositoare, cateodata suferinta si cel mai des posesia. Daca, in cazurile in care se intampla asa ceva, apare dupa aceea o ruptura, cei doi nu mai pot redeveni prieteni, intrucat amintirile care contin iubirea lor nu mor prea curand. De aceea, daca nu vrei sa pierzi un prieten, ramai la stadiul la care esti. Este alegerea ta. Bafta!

| Enigmă a răspuns:

Intai ar trebui sa il intrebi se pe el.
Am fost is situatia ta si am ales sa fim mai mult ca preiteni si a iesit ceva dezastruos.
Apoi am discutat si am decis ca e mai bine sa ramanem prietenii de dinainte si sa uitam "greseala" pe care am facut-o.
Acum totul e ca inainte.
Eu spun sa incerci si prima varianta dar nu cu riscul de a va pierde prietenia.

Daca aceasta e pusa in joc te sfatuiesc sa nu incerci.

Sper ca te-am ajutat.
Mult succes`love struck
Pupicii`love struck

| DaianaOpris a răspuns:

Daca tu crezi ca veti strica o prietenie ar fi mai bine sa nu faceti acest pas...ar trebui sa vorbesti cu el si sa vezi si parerea lui... Iar daca va spune ca si el e de aceeasi parere cu tine mai bine o lasati asa

| Shuellen a răspuns:

Daca nu risti nu castigi, dar ca sa castigi pentru inceput iti poti schimba gandirea pesimista fiindca nu o sa ai mari sanse.Gandeste "sunt ce mai frumoasa, desteapta, adorabila, o sa ma placa, nu gresesc cu nimic, nu sunt rea, el ma place, eu il plac, o sa iasa bine orice-ar fi"

sa vezi ca cu timpul te schimbi daca gandesti asa si o sa fii multumita si de ce-o iesi intre voi.

Nu te grabi! Succes

| ramona_4785 a răspuns:

Daca nu vrei mai mult de atat zic sa ramaneti prieteni dar daca in sinea ta iti doresti eu zic sa incerci pentru ca s-ar putea sa fii uimita cat de bine o sa mearga relatia, asta daca va doriti amandoi acelasi lucru, bineinteles; u spui ca nu vrei sa strici ce ai dar daca poti avea mai mult de ce iti este frica? chiar nu ai de unde sa stii cum va fi daca sunteti impreuna;(pentru mine a mers si iti spun cu mana pe inima ca nu regret nici o clipa-suntem de atunci un intreg asta fiind 3 ani numai de relatie si vreo 4 de prietenie; si de-ar fi sa aleg din nou nu as schimba nimic.De unde stii ca nu va fi si la tine la fel? Eu iti doresc succes si sa iei decizia care te face pe tine fericita.happy

| mary123 a răspuns:

Eu zic ca ar fi foarte bine sa povestesti cu el intai. Nu cred ai dreptul sa iei singura o decizie in legatura cu ceva ce va priveste pe amandoi.

Sunt de parere ca prietenie [ strcit prietenie ] intre o fata si un baiat este un ideal foarte greu de atins. Astfel, daca ramaneti prieteni, la un moment dat unul dintre voi va veti indragosti de celalalt. Deasemenea, chiar daca sunteti prieteni, se poate sa existe gelozie din partea amandurora atunci cand celalalt isi va gasi un prieten\prietena. Asa ca ar fi o relatie ascunsa in spatele uneia de prietenie.

Ar trebui sa te gandesti foarte bine ce vrei de la relatia voastra, sa delimitezi granitele intre prietenie si dragoste, sa stii exact ce vrei si mai apoi sa vorbesti cu el. Trebuie sa faci toate astea inainte ca sa nu-l ametesti pe el.

Sper ca te-am ajutat. PM pentru alte sfaturi :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culcate cu el si ai sa te lamuresti!