| mOsin a întrebat:

Buna seara TPU...
Este ciudat sa va cer ajutorul,de obicei nu imi plac telenovelele de genul acesta in viata mea,de obicei postez raspunsuri, insa in ciuda faptului ca in cei 26 de ani ai mei pe aceasta planeta am avut un nr. decent de relatii, trebuie sa recunosc ca nu am patit asa ceva...voi incepe cu problema in cauza...
Din pricina faptului ca economia tarii noastre lasa de dorit si desi am terminat o facultate,am revenit la meseria prin care am reusit sa ma mentin in facultate(ironic, stiu)...aceasta fiind cea de barman,doar ca in alta tara...ok si ca oricare baiat indragostit,am lasat o draga iubita acasa(aveam cateva luni impreuna)...a fost o relatie cam ciudata,mai ales ca a inceput sa fie la distanta, dar a rezistat pentru o perioada de un an... dupa care m-am si intors in tara...ne reintalnim,am observat-o cam distanta, insa nu m-am gandit la nimic prea grav...mai pateam sa fim reci unul cu celalalt din diferite motive, dar erau destul de rare si in acel moment nu avea nici motiv...in orice caz,reintalnirea noastra a fost scurta si seaca,ca mai apoi,dupa cateva zile si alte reintalniri aproape la fel de seci,sa merg intamplator cu cativa prieteni care au observat starea mea letargica, la o cafenea si sa aflu...de la domnul ospatar(care ma suspecta ca as fi ceva amant) ca iubita mea este de fapt iubita lui...si ca umbla cu ea de...11 luni...deci,a inceput sa "joace la un al doilea capat" la nici o luna dupa ce am plecat eu la aproximativ 2000 de km de casa sa sclavagesc pentru un viitor decent...
Tin sa mentionez ca baiatul parea intr-o relatie mult mai serioasa cu ea decat a fost vreodata cu mine(poze nud[eu primeam variante mai inocente,desi se potriveste imbracamintea care era data la o parte in albumul lui],mesaje,cadouri, etc etc)...a urmat bineinteles inevitabila despartire (de fapt doua) la care iubita mea nu a avut nici macar ragaz sa isi explice(tacea la telefon)...deciziile indoielnice ale acestei fete...In final,a urmat o usoara liniste de cateva zile,apoi domnisoara "iubita" a decis sa ma sune,sa imi spuna ca a fost proasta,ca nu stie ce era in capul ei, ca ei ii pare rau ca a fost o curva...etc etc... oricum,scopul ei a fost sa ne intalnim si sa ajungem la o eventuala impacare...
Ma scuzati pentru postarea lunga, insa nu am mai patit asa ceva(tradare de genul acesta)...am avut clipe minunate cu aceasta fata,insa chestia asta.
un an intreg de minciuni si deceptii...putea avea bunul simt de a spune macar ca iubeste pe altcineva,insa a continuat acest joc bolnav,eu din iubit ajungand un fel de rezerva sau... iubit strict online, nu stiu ...in momentul de fata, am un amalgam de sentimente si gandiri si pur si simplu nu pot ajunge la o decizie in privinta asta si as dori cateva sfaturi...
Ati putea ierta o asemenea persoana? ...Credeti ca ar merita o a doua sansa? Sau ati primit vreodata aceasta "sansa"?
Va multumesc tuturor care citesc aceasta postare si din nou imi cer scuze pentru povestea aceasta lunga parca trasa dintr-o comedie/drama jalnica scrisa de un copil retardat...insa din pacate nu este sad

O seara minunata va doresc

Răspuns Câştigător
| VenomMMA a răspuns:

Salut, ce sa mai ierti? Adica, in tot acest timp probabil iti spunea la telefon ca te iubeste, ca-i lipsesti, si alte dulcegarii. Tu stateai departe de ea cu dor in suflet si de abia asteptai sa vii inapoi la ea( presupun ). Puteai sa pleci si pe Luna, sa stai departe de ea un an, doi, trei, daca te iubea cu adevarat te astepta si nu se arunca cu prima ocazia pe altul. Plus ca ala a primit mai multe fata de tine, asa zici. Din asta reiese ca-i o persoana foarte parsiva. Te-a mintit in fata atat pe tine, cat si pe cel cu care umbla. Si-a batut joc de sentimentele tale, de sufletul tau, de iubirea ce i-o purtai. Treci peste! Sunt destule fete dragute si sa spun cuminti pe lumea asta. Nu sta dupa o usuratica cum este ea. Stii cum se spune: Odata ce te-a inselat, fii sigur c-o sa te mai insele pe parcurs. Asta daca vei lua decizia sa va impacati. Iti dai seama. Cum poti sa mai crezi ce spune, sa mai ai incredere in ea? Cand ea te-a tradat... Nu merita nici macar sa-i raspunzi la telefon. Putea sa-ti spuna foarte clar in fata ca ei nu-i convine relatia asta de la distanta, ca nu-i bine, etc etc. Nu sa te minta atata amar de vreme Si-n plus de asta: Sa vii acasa la ea bucuros si sa afli dupa cateva zile ca-l are pe altul. Nici macar n-a avut taria sa-ti spuna cand ai venit acasa. Te-a lasat in dorul lelii. O fi crezut ca-i merge asa si poate te recastiga. Cine stie ce-a fost in capul ei. LAS-O! NU TE MAI UITA INAPOI.

| mOsin explică (pentru VenomMMA):

Multumesc pentru raspuns Venom...Ai inteles foarte bine cam tot ce mi-a facut, exact cum ai exprimat ma simt eu in acest moment.
Da, abia asteptam sa o revad si da, si-a batut joc de amandoi.
Este o situatie foarte aiurea, nu stiu daca am vazut macar in filme faze de genul acesta...in orice caz, voi incerca sa trec peste si nu ma asteptam ca voi trai propria telenovela cand ajung acasa sad

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man fetele nu iubesc cu adevarat ele stau cu cineva pana isi satisface interesele atat,faza cu monogamia au stabilito barbati dar femeia nu-i monogama nici barbati,traim intr-o lume a minciuni in care se promoveaza asa zis valorii monogame culmea biologic nu exosta asa ceva,nu poti cere monogamie unei fete in ziua de azi nici incredere,parerea mea numai visa fete monogame, sincere, serioase nu exista asa ceva ca femeia sta cu tine cat i faci pe plac cand nu-i mai faci fuge la altul, o sa crezi ca sunt misogin daca adevarul ma face misogin asta e, lucra tu acolo si fa-ti singur un viitor pe viitor vei vedea ca am dreptate fete sincere si serioase nu exista doar false si ipocrite care joaca teatru si inca ce teatru juca cu voi doi

| mOsin explică (pentru RAY):

Daca este adevarat, voi muri singur...de ceva ani am lasat deoparte relatiile scurte si distractiile pentru cele lungi si de durata, totusi nu am patit sa fiu victima a infidelitatii partenerelor mele in nici unul dintre cele doua tipuri de relatii.
Si la faza cu monogamia, odata a existat...ma uit la parintii mei, la bunici(au murit acum) dar isi spuneau ca se iubesc zi de zi pana in ziua in care au fost despartiti, acest lucru parandu-mi ceva minunat.Totusi,probabil societatea este mult mai perversa in ziua de azi, nu se mai pune valoare pe integritatea personala sau pe bun simt, noi copiind incet sistemele sociale din Vest... Apropo, am avut o colega la munca in Anglia, africana.Mi-a povestit(mandra) ca si-a tras-o cu 3 barbati intr-o zi si se uita ciudat la mine de parca as fi eu cel ciudat (sunt mai multe de povestit despre societatea Vestica, dar o sa ma opresc aici fiindca este alt subiect)
Multumesc pentru raspuns, chiar ma ajuta

| Satango a răspuns (pentru mOsin):

Răspunsul lui nu te-a ajutat. ''voi muri singur...'' RAY din ce a zis pare tipul care odată ce primeşte o palmă de la viaţă cade de pe picioare. Nu sunt de acord cu el, deoarece am ca bază şi dovadă propria persoană care neagă majoritatea afirmaţiilor lui. Nu e singura fată din această lume. Nu eşti primul şi nici ultimul care va fi trădat în acest fel. Eşti bărbat, speră şi luptă în continuare pentru ceea ce-ţi doreşti.

| mOsin explică (pentru Satango):

Toate raspunsurile m-au ajutat enorm.Va multumesc foarte mult, sunteti niste oameni minunati si sper sa iau decizia cea buna, desi probabil pe moment nu va fi cu "Happy End"...nu stiu daca va mai fi
In fine, din nou va multumesc si sper sa aveti o seara frumoasa si o viata si mai frumoasa happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu cred ca ar merita o a doua sansa!
Un om care te iubeste cu adevarat nu ti-ar putea face asa ceva, ori ea, la doar 1 luna dupa ce ai plecat s-a aruncat in bratele primului venit si mai mult, a continuat sa te minta nu doar in cele 11 luni cat a fost cu celalalt, dar si dupa ce ai venit tu acasa.
Posibil ca relatia cu tine sa-i dea ei un oarecerea comfort financiar si de aceea sa te vrea inapoi, dar nu pentru ca te-ar iubii, si asta este foarte clar.
Relatii de acest gen nu sunt de lunga durata si nici nu au un viitor fericit. daca ea nu a putut astepta 11 luni, cum crezi ca poti sa o ai o viata langa tine?

| mOsin explică (pentru Violleta2022):

Multumesc Gretta...nu mi s-a parut genul de profitoare, era ca un inger, 3 iubiti pana a ajuns la mine si cu pretentii normale, plus tot timpul aveam ce vorbi cu ea, lucru pe care rar il intalnesc la pițipoancele de astazi.Chiar si acum imi este greu sa cred ca a putut face asa ceva... vorba aceea, nu poti judeca o carte dupa coperta

| Violleta2022 a răspuns (pentru mOsin):

Ma crezi ori ba, dar nu m-am inselat niciodata!
Nu stiu daca este un extra senzor al meu ori ba, dar prietenii nostri sunt foarte speriati de premonitiile mele, pentru ca se adeveresc.

| UnBroken2016 a răspuns:

Te-a sunat doar ca i-a dat si ala papucii, nu de altceva. NU fi prost, mai sunt fete de treaba. Rar dar mai sunt. Cauta una calumea. Tot raul spre bine, stii ce ai la usa si ai aruncat gunoiul. Mai devreme sau mai tarziu iti facea asta, bine ca nu au trecut ani si v-ati casatorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Am simtit racoare din partea ei dupa vreo 4 luni(il inunda pe tip cu like-uri pe FB"

deci tu zici ca aveai ce sa vorbesti cu ea, si ea inunda pe cineva cu like-uri pe FB, nu?
gresit, cineva care sta toata ziua pe FB si imprastie cu likeuri, este un trepanat cu care clar nu ai ce sa vorbesti.

de ce ala e mai bun decat tine? pentru ca tu nu ai stiut sa scoti tarfa din ea.
nu exista fete cuminti sau ingeri (cum ai si mentionat "era ca un inger"), exista tipi care nu stiu sa scoata tarfa din ele si care nu stiu sa o tina pe aia doar in daravela lor.

| mOsin explică (pentru anonim_4396):

Asa este...cred ca am exagerat cu "inger", asa mi s-a parut la vremea aceea, faza mea penibila de indragostit si tot nu pot sa cred.Ca am patit-o si pe asta.
Multumesc pentru raspuns Veni

| Axde a răspuns:

Si cand te gandesti ca sunt fete care patesc exact ca tine. Intotdeauna trebuie sa isi bata unul joc, cand celalalt iubeste, ne am pierdut evolutia fireasca din prostie, materialism si satisfactia de a face rau.
Nu stiu daca as fi in masura sa te sfatuiesc ce sa faci, depinde de aspecte pe care noi nu le putem cunoaste.
Adica stiu cupluri care au invatat din greseli si acum par fericiti, dar totodata se zice ca odata ce a gresit, va mai repeta greseala.
Fa doar ce iti spune inima si gandeste te la ce fel de fata era ea cand ai cunoscut o, cum e acum, ce te a atras la ea. Poate i ai gresit si tu, nu stiu (si nu ti ai dat seama). Daca o ierti vei sta mereu cu gandul ca o va face din nou, poate mai repede. Eventual o poti testa cu vreun amic care ea nu il stie (doar sa nu ai vreo remuscare dupa).
Dupa cum ti am spus nu stiu daca iti putem da noi sfaturi. Raspunsul e tot la tine.

| mOsin explică (pentru Axde):

Iti multumesc pentru raspuns...nu inteleg cu ce am gresit, totul imi parea in regula.Am simtit racoare din partea ei dupa vreo 4 luni(il inunda pe tip cu like-uri pe FB),incepuse sa ma cam ignore,dar dupa o cearta scurta si plangandu-mi la telefon, am lasat-o mai moale.Iar tipul acela a devenit "actualul" in timpul in care am fost plecat, fata ii platea bilete la cinema, popcorn, hamburgeri etc...au pana si o rama in care se saruta impreuna eu devenind un fel de "best friend online", iar cu mine nu a cheltuit nici un ban, din cate imi amintesc sau daca a facut-o a fost ceva insignifiant.
Raspunsul intr-adevar la mine este, insa de asta ma tem fiindca din cauza asta am ajuns aici.

| Axde a răspuns:

Pe care*

| radubz a răspuns:

Nu poti si cu puta-n MS-DOS si cu sufletu-n rai. Sa faci si bani si sa ai o prietena care te asteapta happy. Oricum este logic ca nu merita nici o sansa in plus.

| mOsin explică (pentru radubz):

Multumesc pentru raspuns...foarte adevarat...fiecare neuron imi zbiara sa o las si sa merg mai departe
Dar se pare ca nu este atat de usor