| cappucinno a întrebat:

Unii colegi imi spun ca sunt modest. Eu sincer nu cunosc semnificatia acestui cuvant adica o incurc cu onest. Vreau sa stiu daca e BINE sa fii modest sau RAU. Si ce inseamna onest si modest.

19 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Nu aşa se scrie cappuccino! 2 de "c", 1 n. laughing
(scuze de off-topic)

| mihaibrasov a răspuns:

E bine, e bine. Stai calm.

| madalina188w a răspuns:

Modest inseamna nu te lauzi de ce ai
onest-sincer (prieten)
este bine sa fii modest astfel lumea te va trata urat va zice ca esti un laudaros si nu o sa vrea sa te mai vada
apropo dragobete fericite pentru maine
imi dai te rog funda?
te implorrrrrrrrrrrrrr

| MaDaMadalina18 a răspuns:

Onest -Cinstit, de treabă, corect.
Modest - lipsit de îngâmfare; nepretențios.

E bine sa fii modest dar și onest. Mai rar persoane de astea! happy

| Mayhem_8215 a răspuns:

Nu stiu exact daca a fi modest este avantajos, dar intre a fi modest si a te supraaprecia, aleg a doua varianta.

| Kqzu97 a răspuns:

Modest inseamna ca nu te lauzi.

Onest inseamna ca esti cinstit/a.

| Alina_2047 a răspuns:

Modest=un om care nu se lauda;
Onest=sincer
Gandeste-te tu daca e bine sau rau.

| baiatulxboyx a răspuns:

Modest - care nu se lauda
onest - cinstit

In zilele noastre, cei onesti si modesti sunt luati la misto si pacaliti, acum e mai bine daca esti nu esti cinstit. Stiu ca incalca regulile morale dar asta e adevarul.

| Anonnnnn a răspuns:

In unele cazuri nu...
in rest da

| stefania_3113 a răspuns:

Poi modest are 2 intelesuri:la moda si popular(cred eu mai delikat)fi cum crezi uh ca ar fi bine, si onest inseamna demn, corect-eu asa cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne plina lumea cu dictionare... lool ce intrebare. Goggle scrie dex online si gasesti acolo

| тecнιннιlα a răspuns:

Este bine sa fii modest! happy

A fi modest inseamna sa fii simplu, sa nu te dai mare cu ceea ce esti cu ceea ce faci, ceea ce ai, sa nu te lauzi happy sa nu fi ingamfat thinking

Iar onest ii iarasi bine sa fii laughing. Inseamna sa fii cinstit si corect happy.

Bye ^^ :*

Răspuns utilizator avertizat
| PoisonJuke a răspuns:

Modest, cum sa zic adica nu te mandresti cu lucrurile pe care le ai nu te dai "smecher" in fata lor pe un motiv, si onest esti sincer, zici adevarul mereu. Modest eu zic ca e bine dar poti uneori sa nu fi.big grin Ca no daca tiai luat cel mai bun calculator din lume n-ai cum sa nu te lauzi cu el laughing. Salut

| Teleshpenker a răspuns:

Onest si modest is doua lucruri de bine. onest este o persoana sincera si modesta este o persoana smerita (exact opusul lui ingamfat)

| ElenaDianaLiana a răspuns:

Modest-om care nu este ingamfat si onest-cinstit, corect, deci daca esti modesta esti ok:*:*:*

| Maria_8455 a răspuns:

Http://dexonline.ro/ si gasesti tot ce ai nevoie

| DjVenom a răspuns:

Modest=Om care nu se lauda.
Onest=cinstit(ă), de treaba, corect(ă)

| Apologize a răspuns:

MODÉST, -Ă, modești, -ste, adj. 1. Care este lipsit de îngâmfare; p. ext. moderat, cumpătat în purtare, în pretenții. 2. De proporții mici; de valoare sau de importanță redusă; lipsit de strălucire. – Din lat. modestus, fr. modeste, it. modesto.

ONÉST ~stă (~ști, ~ste) Care se conformează corectitudinii morale; corect și de bună credință; cinstit; integru. /