| Jack99 a întrebat:

Simt ca am fost prea insistent cu o prietena de a mea si imi pare rau. Ne placem, petrecem timp impreuna, dar eu am facut prea mult, i-am cumparat ciocolata si i-am scris in fiecare zi. Si acuma ma gandeam sa nu ii mai scriu deloc cateva zile, pana ne vedem. Eu am facut greselile astea din nestiinta, e prima data cand am de a face cu o fata, pe urma mi-am dat seama ce am facut de fapt. Voi ce imi recomandati?

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Buna, exista o mare problema la noi oamenii (sper sa intelegi ce vreau sa iti explic) ca vrem sa facem pe plac altor, incat ne schimbam noi, adica nu mai suntem noi insine. Ce ai facut asa de grav? Petreceati timp impreuna, ii dadeai ciocolata si ii scriai. Dintr-o data ai zis sa nu mai scrii, de ce? Pana acum ai facut ce ai simtit si e bine, dintr-o data te-ai schimbat, care este motivul? Este unul intemeiat sau te-ai gandit ca poate ei nu ii place, sau esti insistent, sau sa nu suferi? Ai renuntat sa faci ce iti face placere, de frica sa nu gresesti cu ceva. Mai bine faci cum simti, iar daca gresesti, spune sincer intentia ta si celalalt te va intelege, iar dupa poti repara, sau poti invata. Daca traiesti cu frici nu vei sti nici daca ai gresit, nici daca e bine. Eu iti recomand sa fii sincer, deschi cu ea, sa spui daca iti place sa stai cu ea, daca sitmti mai mult poti sa ii spui. In cel mai rau caz daca te refuza, vei sti motivul, asa stai si te minti singur cu frica in san. Esti baiat, fetele apreciaza baietii mai curajosi, care fac primul pas, ele rar au curajul sa faca primul pas. Deci de la tine porneste tot. Hai, curaj! Mult succes.