| alexutza222 a întrebat:

Buna!
Stim cu totii(sau ar trebui sa stim) ca un copil batut va fi traumatizat pe viata.
Din cate stiu traumele astea sunt influentate de varsta pe care o are respectivul copil batut, de cine il bate (mama sau tata) si daca e baiat sau fata.
Cum este afectata o fata batuta de tata, dar una de mama? Aici ma refer la ce comportament poate sa aiba la maturitate, etc
Cum este afectat un baiat batut de tata, dar unul de mama? Aici ma refer la ce comportament poate sa aiba la maturitate, etc

Ofer

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

O fata batuta de tata va permite si altor barbati sa dea in ea
o fata batuta de mama nu este atat de grav(pe toate ne-a batut mama, cel putin cand eram mici)

un baiat batut de tata ii va urma exemplul.
un baiat batut de mama le va bate si el pe iubitele lui, razbunand-se pe toate femeile!

| Ezyo a răspuns:

Ideal este sa te faci ascultat de copil fara sa exerciti asupra lui un act de putere.

| TuningPhotoshopX a răspuns:

Eu ma dau ca exemplu de fata batuta de tata rau de tot.Dar tatal meu o batea si pe mama care la rindul ei se descarca pe mine.Am 32 de ani si am primit citeva palme de la sotul meu pe care poate le si meritam deoarece am dezvoltat un comportament dominant dar am iertat primele 2 la a 3 a l-am amenintat si chiar am fost agresiva dar la a 4a am luat bardita in mina si i-am zis ca daca va reusi sa inchida ochii dimineata nu ii va mai deschide.deci parerile difera de la caz la caz eu nu permit sa fiu lovita si nici nu lovesc copii dar am un comportament agresiv cu adultii si nervii sunt macinati.Si mai conteaza foarte mult mediul familiar din care provin copii batuti.Eu o singura data am batut copilul deoarece mi-a dat foc la o camera dar el ma iubeste enorm.La fel si cu bunicii mei bunica de pe tata ma altoia tare cea de pe mama nu mi-a zis o data date mai incolo si totusi bunica de pe tata a fost totul pentru mine.

| DoctorulLove a răspuns:

Traumele sunt traume indiferent daca este baiat sau fata. Reactiile pot fi diverse, poate respinge oamenii de sex opus sau acelasi sex dupa caz, poate avea handicap, pot fi multe.

| catalinas_6487 a răspuns:

Si baietii si fetele for si mai copilaroase si mai imature la varsta trecuta de 18 ani deoarece fiid batute nu le-a fost oferita dragostea si afectiunea de care aveau nevoie... atunci cand aveau nevoie... in consecinta acesti copii vor avea nevoie de foarte multa afectiune ca macar sa acopere gaura din copilaria lor, dar cu siguranta gaura aceea, trauma, nu va disparea!

| sorina_2044 a răspuns:

Pai o fata batuta de tata o sa permita tuturor sa se parte urat cu ea, in special sotului, iubitului.Iar un baiat batut de tata o sa devina rece, inchis si probabil o sa ii urmeze exemplul in cazul in care este batut de mama o sa urasca femeile si tot ce o sa vrea o sa fie sa se razbune prin intermediu lor pe mama lui

| alexandra_2449 a răspuns:

Ma gandesc ca o fata batuta de mama va fi mai grijulie cu copiii ei, iar una batuta de tata nu il va lasa pe tatal copiilor ei sa ii certe sau agreseze. la fel si pentru baieti. scuze daca nu am dat raspunsul pe care il asteptai am doar 14 ani, dar am scris ceea ce cred eu la varsta mea. te pup

| anamynasia a răspuns:

Buna! cunosc cazuri in care fetele batute de tatii lor raman supuse aproape toata viata, si vor fi ascultatoarefata de ei. Insa mai cunosc si cazuri care fetele batute de tatii lor, nu le va permite nimanui sa dea in ele sau sa le umileasca, insa unele le fac in ciuda si se apuca de o gramada de prostii in viata lor! cred ca asa se intampla si cu baietiibig grin le vor permite mamelor lor sa se bage in viata lor, sa fie molai, sau cum scapa de ele se apuca de prostii, iar altii isi fac palnuri sa scape si sa fuga! parerea meabig grin