| Andreea_Bîndar_1994 a întrebat:

Buna,
Sunt anul 2 la facultate dar vreau sa renunt la ea, eventual sa o inghet si sa fac o postliceala. intrebarea mea este daca eu nasc in august. anul 2018 atunci voi sfarsi deja primul an de postliceala dar pirmesc indemnizatia pentru crestere copil? Pentru ca sunt la postliceala nu cum spune legea "preuniversitar, universitar sau master" postliceala nu se incadreaza in nici una din cate stiu. As dori sa stiu ce beneficii am. multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primesti alocatie doar, ca asa este normal pentru fiecare copil.
Facultatea sau postliceala nu au nici o legatura cu copilul si cu sustinerea materiala pe timpul cursurilor, indiferent unde le faci.
Este decizia ta daca faci o facultate sau nu, daca renunti la ea sau daca faci o postliceala, pentru ca trebuie sa fii capabila sa te intretii singura sau sa te ajute partnerul ori parintii.
Copilul nu are nici o treaba cu cursurile tale!
Daca erai la facultate la buget, puteai beneficia de bursa, dar o puteai pierde imediat ce renuntai la faculatate.

Sfatul meue ste sa nu renunti la facultate! Este pacat deja sa faci 2 ani si sa abandonezi.
Cu o postliceala, nu ai aceleasi sanse de cariera, cum le ai cand faci o facultate. In ambele cazuri, atat facultate cat si postliceala, trebuie sa mergi la cursuri, la practica, pentru ca absentele te afecteaza in ambele cazuri.
In plus, la postliceala se fac 3 ani si ai o diploma de curs, nici macar nu iesi cu studii superioare ca la o facultate.

| Andreea_Bîndar_1994 explică (pentru Violleta2022):

Nu inteleg. daca nu ai citit legea de ce raspunzi? Daca esti studenta la zi sau eleva la zi primesti indemnizatie lunar 1200 si ceva de lei timp de doi ani cu conditia sa fii in anul terminal sau sa continui studiile ..primesc si bursa si sunt si la buget nu asta era ideea, ci intrebarea mea era daca cumva primesc si facand postliceeala, in conditiile in care tot la zi este. dar am rezolvat problema. Le voi face pe amandoua si voi primi indemnizatie datorita facultatii happy multumesc oricum

| ShamelessQboy a răspuns (pentru Andreea_Bîndar_1994):

Bravo, buna treaba, ar fi fost nedrept sa nu ti se acorde indemnizație de crestere copil!
Multa sanatate va doresc si sarbatori fericite!

| ShamelessQboy a răspuns:

Nu se poate sa treci la ff?

| Andreea_Bîndar_1994 explică (pentru ShamelessQboy):

La ff nu acorda nimic statul, doar pentru cursurile la zi.