| StaRmAgiC a întrebat:

sunt disperata...ma cert des cu parintii in special cu mama. din cauza lui tata.care este vitreg.nu il suport. e agresiv cu mine.si nu este bun de nimic la casa omului. iar mama il suporta asa cum este si cand se ia de ea... ii suporta orice si ii trece cu vederea orice...insa pe mine ma dracuie din nimicuri si totusii nu fac nimic.nu sunt fata de aia care umbla noaptea pe strazi.sau pleaca in cluburii.sau umblu cu baietii fara sa ii spun.si ii tine apararea. s-a abtinut sa nu ma loveasca dar nici mult nu mai avea pentru el. i-am zis ca plec din casa... ziceam sa ma mut cu chirie sa plec din casa ca nu mai suport...sa ma angajez si sa continuii si scoala in acelasi timp... totusii ma doare ca trebuie sa fac asta. dar alta solutie nu vad...in momentul de fata... Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| titi_1218 a răspuns:

Vai nu mi-as fi imaginat ca exista oameni care au exact acelias probleme ca si mine...cind am citit povestea ta parca am scris-o eu numai ca la mine nu e agresiv dar spune niste cuvinte care te ranesc rau de tot dar sincer e la fel...tot mam ii ea apararea si ma cert cu ea foarte tare si tot nu e bun de nimic in casa numai aduce bani .nu tare multi dar oricum dar ca sa faca ceva prin casa nu stie nimic...in genere eu tot sunt asa situatii si tot as vrea sa plec dar nu pot ca am 17 ani si stiu ca as face pe mama sa sufere mai mult cu toate ca nu e dreapta cu mine ...si la fel nu umblu noptile si nici prin cluburi. dar nu o i8nteleg tine mai mult cu el ca sa nu-l supere... dar ce sa fac eu stiu ca ea tine si la mine in adincul sufletului meu ...si poate nu voi mai suporta mult ca voi creste si nu voi mai depinde de ei...stii ce fa lasa totul asa cum e nu atrage atentia la nimic lasa-i sa vb intre ei... tu cautati de treaba ta fa-ti teme priveste tv...asculta muzica. daca te intreaba raspunde si atit si cautati de viata da si nu tio distruge singura sincer e cea mai buna soluie...ghindestet la viitor si ce ai vrea sa faci ...in fine fii fericita eu asa incerc sa fac cu toate ca citeodata nu mai pot dar pling si-mi trece apoi ma iau iar in miini.fii tare!

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa pleci de acasa sa iti lasi mama cu acel individ, e agresiv cu tine pentru ca isi da seama ca nu il suporti. Daca te duci cu chirie cu ce platesti chiria si cum te intretii, de unde serviciu in conditiile in care sunt asa de multi someri, la varsta ta cine te angajeaza, esti minora.Trebuie sa termini scoala, sa iti ajuti mama si incearca pe cat posibil sa nu mai tensionezi atmosfera din casa, daca mama se intelege bine cu el incearca si tu sa faci acelasi lucru...

| EUSIATIT a răspuns:

E greu ce sp tu ca ti face mama ta? stie ce face? esti copilul ei ti adat viata cum poate sa faca asa ceva. Ea trebuie sa si imparta dragostea in 2 dar nu stiu care este adevarul .de sfat pot spune sa vb cu ea s sa reparati totul solutia nu este sa pleci de acasa ...fii mai calma si ea la fel si incercati sa va intelegeti atit cit se poate. ea ar trebui sa fie mediatorul intre voi. sa dea domnul sa reusesti sa va intelegeti

| Linda a răspuns:

E alegerea ei cum isi investeste timpul sau banii. Deocamdata parerea mea s-o lasi in pace, incearca intr-adevar sa lucrezi, sa ai banii tai. cauta-ti alte prietene si las-o in pace. Bineinteles daca vei fi majora, vei avea suficienti bani, vei putea sa te muti.

| elena a răspuns:

Sfatul meu...ai mare grija de tine si fereste-te de tatal vitreg...pe mama ta nu o inteleg, a orbit datorita acestui barbat si isi reneaga fiica? Daca ai posibilitatea sa-ti gasesti un loc de munca, sa te poti intretine si sa continui scoala, paraseste acel loc, cel putin pentru catva timp, pana cand mama ta va realiza ca te poate pierde definitiv, daca nu revine la sentimentele normale de mama pentru fiica sa.

| rozalia25 a răspuns:

Discuta cu ea calm, si daca crezi ca e vorba de vraji facute scrie-mi!

| StaRmAgiC explică:

Sunt majora...si am lucrat pe timp de vara..si am ceva banii pusii deoparte...ma enerveaza doar ca ii ia apararea..si nu mie care sunt fiica ei.

| pysi a răspuns:

Dea impresioanata povestea ta! sfatul meu:esti inca minora pe/u ati gasi un loc de munka shin plus nu e chiar atit de simplu sa lokuiesti de una singura la virsta ta. poti vb cu mamika si sai explici cum stau lukrurili.De altfel ii spui sa aleaga intre tine si individul care te dracuie din nimicuri.

| buburuzzz a răspuns:

De fapt in astfel de cazuri ar trebui sa te gindesti foarte serios! esti gata sa-ti parasesti mama care te-a intretinut si te-a crescut? nu merita sa o pui intr-o astfel de situatie! probabil si ei ii este greu! incearca doar sa-i intri in situatie! mai asteapta putin, fiindca poti lua decizii pripite! succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand te rog sa termini scoala, nu stiu cati ani ai, dar a pleca de acasa nu este o solutie, ci o lasitate, iti strici singura viitorul... daca mama ta rabda asa e problema ei desi aici ar trebui sa discuti si tu cu ea, cu calm si rabdare, sa-i spui ca te doare asta, ca vrei sa fiti fericite eu sincer nu as sta asa...sa suport, m-as desparti de el dar pe[oate ca ea in sinea ei tot asteapta sa se indrepte sa fie bine.Cauta si vorbeste cu unul din bunicii tai poate discuta mai serios cu ea...astept vesti

| ioana_4251 a răspuns:

Pari genul de persoana care vrea sa ia atitudine si care este capabila sa dea o rezolvare problemelor proprii, cu un pic de curaj s-ar putea sa-ti placa propunerea mea. Poate ai vazut emisiune Comanda la mine pe Antena 1, acum realizam un nou sezon si daca vrei sa stam de vorba as putea sa-ti dau mai multe detalii. O participare ar putea sa fie un test pentru tine si ai tai dar si o ocazie sa castigi niste bani. Nu e o gluma, poti cauta emisiunea pe site daca nu o sti si raspunde-mi daca esti curioasa. Primul pas spre rezolvarea problemelor este sa recunosti ca le ai...noi ne ocupam cu rezolvarea, astept un semn de la tinehappy