| AlinaMessaros5 a întrebat:

Sunt însărcinată in 5 săptămâni după calculele doctorilor, dar eu am avut contact sexual neprotejat de data de 4 decembrie asta are veni 3 săptămâni. Am fost astăzi la ecografie pentru ca am dureri abdominale, dar la ecografie nu s-a văzut nimic în uter, s-a uitat și la ovare și a spus ca nu vede o sarcina nici acolo, dar totuși ei cred ca este vorba despre o sarcina extrauterina. Mi-au recoltat sânge sa facă analiza la hormonul HCG și urmează sa ma sune cu rezultatele și sa ma reprogrameze sâmbăta pentru o alta ecografie. Nu știu ce sa cred, sunt stresata și îngrijorată,. A mai pățit cineva, asa ceva? Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta sarcinii se calculeaza de la prima zi a ultimei menstruatii, nu de la contactul sexual. La 5 saptamani, ar trebui sa se vada sacul vitelin, dar e posibil sa fi avut o ovulatie mai tarzie si sa nu se vada inca. Din pacate, momentan nu poti sti nimic cert, sarcina este prea mica, asteapta noua ecografie, atunci cu siguranta se va vedea daca sarcina este in uter sau in afara lui

| Catrice a răspuns:

Aștepți rezultatul analizei. Momentan e singurul mijloc prin care poți afla.

| Andreeush a răspuns:

Asteapta rezultatele analizelor. Sarcina extrauterina este periculoasa.

| Emma30555 a răspuns:

Fă-ți analize repetate la hormonul hgg, dacă acesta nu creste este vorba de sarcina extrauterina, în mod normal acest hormon se dublează în fiecare zi. Știu aceste informații deoarece am a o prietena care a avut o sarcina extrauterina. Este destul de periculoasa și nu trebuie sa aștepți foarte mult timp.

| PurpleStardust a răspuns:

Referitor la confuzia 3 - 5 săptămâni, totul e corect. Sarcina se calculează din prima zi a ultimei menstruații. De aia doctorii îți spun 5 deși de la actul sexual au trecut 3. La așa termen e posibil încă să nu se vadă la eco, ai puțină răbdare si mergi de urgență la doctor dacă ai durere abdominala, sîngerari, leșin.