| BiancaMB a întrebat:

Buna, sunt însărcinată in saptamana 8 si de aproape o saptamana vomit aproape orice manac, am momente cand mananc ceva si nu vomit insa si momente cand scot si apa ce o beau. Azi m-am cântărit pentru prima data, am 70 kg imi este frica daca bebelușul nu ia in greutate din cauza ca vomit.
Mamici la voi cum a fost primul trimestru?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

La mine a fost totul ok, am avut o sarcină foarte ușoară, nu am știut ce sunt alea grețuri sau vărsături, dar am auzit si de femei care au avut sarcini toxice, care vomitau si de 10 ori pe zi, chiar si apa.
De obicei femeile au grețuri în primul trimestru de sarcina, este ceva foarte comun, dacă si după săptămâna 12-13 tot mai ai grețuri asa rău, înseamnă ca ai sarcină toxica si tu, mergi la doctor sa vezi ce se poate face si ce medicamente poți lua pentru greață si vărsături in sarcină.
Bebe va lua in greutate, nu îți face griji, el se hrănește cu vitaminele si mineralele din corpul tău, nu cu mâncare, iar acele vitamine le poți lua si din apă, cu săruri minerale, sau bănuiesc ca ti-a dat deja ginecologul vitamine prenatale, fier, calciu, zinc, elevit, mie așa mi-a dat.
Dacă mai mănânci încă puțin pe lângă acele vitamine e suficient pentru bebe, este un mit asta ca trebuie sa mănânci cât pentru 2 în sarcină. Mănâncă atât cât poți, poate peste o lună se vor mai rări grețurile si vei putea mânca mai bine. Sarcină ușoară!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tine legatura cu medicul care iti monitorizeaza sarcina, pe el trebuie saa il intrebi, sarcina usoara

| Freya1 a răspuns:

Pana la 16 săptămâni am vomitat orce și din orce.Pana și de la aer scoteam tot.
Am avut sarcina toxica și m-am deshidratat tare dar bebele a fost bine.

De întâmplat nu i se va întâmpla nimic, dar pentru tine e mai ok sa ceri medicului pastile de greata sau o perfuzie.Mie nu mi-a funcționat nici o pastila dar regret tare ca nu am acceptat măcar perfuzie. Poate ma simțeam mai bine.
Chiar mi s-a spus ca e posibil da fie asa toată sarcina, dar am reușit la 16 săptămâni sa scap de tot de ea brusc.

| ioana748 a răspuns:

Nu patesti nimic bebe. Este o sarcina toxica ca multe altele.
Mananca sanatos si fructe si legume.
O sa treaca.
Sarcina usoara,