| byanca80 a întrebat:

Buna sunt insarcinata si as vrea sa stiu si eu cum se calculeaza cate saptamani am de sarcina ultimul ciclu l-am avut pe 25 iunie si actul sexual pe 17 iulie.Imi puteti spune cate saptamani de sarcina am sau cum se calculeaza va multumesc frumos.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Inca nu poti spune cu certitudine ca esti insarcinata, dar este o probabilitate foarte mare, mai ales daca aveai ciclul regulat. Daca nu gresesc, ovulul este viabil 2 zile de la ovulatie, iar ovulatia are loc la vreo 2 saptamani de la prima zi de menstruatie, deci tie cel mai probabil a fost in data de 9 +/- 2 zile, deci ca sa fie cel mai probabil ca ramai insarcinata, actul ar fi trebuit sa fie inainte de 11-13 iulie. Cel mai probabil, insa nu sigur, pentru ca asta nu este o stiinta exacta.

| byanca80 explică (pentru Zenithf):

Sunt mi-am facut testul insarcinataa

| Zenithf a răspuns (pentru byanca80):

Din 17 pana in 30 sunt doar 13 zile, daca testul da acest rezultat atunci este posibil sa fi ramas mai demult insarcinata, nu ati avut contact inainte sau in jurul datei de 9? Eu tin sa cred ca da, si sarcina voastra ar avea 3 saptamani deja.

| VadTot a răspuns:

De Ginecolog ai auzit?

| lpavel a răspuns:

Se calculeaza in cazul tau de la ultimul act sexual : deci ai 2 saptamani de sarcina!
Celor care nu stiu cand au avut ultimul act sexual sau daca au avut mai multe se calculeaza dupa probabilitate, deci nu se poate sti sigur dar un doctor mereu iti va spune sigur + - o saptamana...