| Akasha_2806 a întrebat:

sunt noua pe aici.de fapt urmaresc de mult site-ul dar nu am avut niciodata curaj sa spun ceva.Am citit cateva din postarile celorlalti legate de probleme in familiile lor.Si eu am o problema care ma termina atat fizic cat si emotional.De ceva timp parintii mei se tot cearta.Adica asta se intampla cam de cand tata este tot timpul nervos, prost-dispus, nu-i mai convine nimic, orice i-am spune eu sau mama el considera repros si tot asa dintr-un scandal in altul.Nu prea ii mai poate intra nimeni in gratii. El spune ca toti avem ceva cu el si se contrazice cu toata lumea in orice situatie.Inca de cand vine de la servici se inchide permanent in camera lui si prefera sa fie morocanos si nesuferit decat sa imi adreseze cateva cuvinte.Inainte cand era vorba de mine se comporta exemplar, adica oricat de suparat era nu se manifesta fata de mine.mereu radeam si ne simteam bine amandoi. Dar acum se cearta si cu mine din 2 cuvinte.Sincer,desi sunt destul de mare sa ma plang asa mult, ma depaseste tot ce se intampla.Cu atat mai mult cu cat ii iubesc enorm pe amandoi.Merci celor care vor citi asta. vroiam doar sa ma descarc...si ma gandeam ca o vorba buna e oricand binevenita.

Răspuns Câştigător
| catii1455 a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau, intreaba-l ce probleme are, si spune-i ca viitorul familiei depinde de el, daca se va certa cu tine, iesi politicos din camera si il lasi cu ale lui. il poti aborda impreuna cu mama ta, se va simti incoltit, ofensat, dar totusi va vorbi mult mai relaxat cand ii cereti motive pentru nervozitatea lui, poate, daca are cat de putina bunatate in el, va simti ca il intelegeti, ca ati observat ca nu este in apele lui si se va destainui. fundita?

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Intreaba-l direct care e problema lui : o femeie noua in viata lui, probleme la serviciu, a pierdut banii la jocuri de noroc sau banci, sau pur si simplu sufera de depresie sau mania persecutiei(boala destul de grava). Poate e nevoie de medic.

| Biencush a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti neaparat ca are pe alta, incearca intai sa cauti motive care il fac sa fie stresat sau agitat. Poate are probleme la munca, poate se teme pentru postul lui, poate nu mai castiga atat de bine ca pana acum, poate mama ta e prea cicalitoare, poate au ei probleme in viata intima si atunci o fi omul frustrat, poate are exemple de oameni mai fericiti in jurul lui si devine nemultumit de viata lui, poate a ajuns la o anumita varsta si a intrat in criza ca a imbatranit.Motive as putea gasi mii, dar tot voi in familie trebuie sa descoperiti adevaratul motiv care l-a schimbat asa mult.Indiferent ce ar fi, trebuie sa fii tare, sa fii alaturi de amandoi si sa incercati sa va rezolvati problemele curand!
Ai grija de tine!

| Dolores09 a răspuns:

Pff parca l-ai decris pe taicamiu. Si la mine tatal e cam irascibil, si se contrazice cu toata lumea chiar si atunci cand se afla in minoritate. + mai e si foarte panicos. Incearca sa vorbesti cu el, fii calma si diplomata, nu te enerva daca o sa tipe la tine, pentru ca nu o sa rezolvi nimic. Poate ca trece printr-o perioada grea, stresanta la serviciu si de aia e asa de morocanos cand vine acasa. Discuta cu el intr-un mod in care sa nu se ajunga din nou la o cearta!

| Dolores09 a răspuns:

Pff parca l-ai decris pe taicamiu. Si la mine tatal e cam irascibil, si se contrazice cu toata lumea chiar si atunci cand se afla in minoritate. + mai e si foarte panicos. Incearca sa vorbesti cu el, fii calma si diplomata, nu te enerva daca o sa tipe la tine, pentru ca nu o sa rezolvi nimic. Poate ca trece printr-o perioada grea, stresanta la serviciu si de aia e asa de morocanos cand vine acasa. Discuta cu el intr-un mod in care sa nu se ajunga din nou la o cearta!

| Foca a răspuns:

Parerea mea este ca tatal tau are pe cineva si de ce cred asta pentru ca fancand asa el incerca sa se departeze de m-am ta, iar mama ta sa bage divort si el va pleca la alta si va va lasa cu ochi in soare... Sunt barbat si stiu ce inseamna. Da si mie funda te rog fum

| puiu_7602 a răspuns:

Din multele pareri incearca sa vobesti cu mama ta pote nu-i acorda destula atentie, dragoste in pat sa-si schimbe atitudinea ca poate are si o problema virilitate si se consuma devine nervos, nu se mai simte barbat, vorbeste si cu mama ta aceasta problema cum il simte in pat, sa-l mangiie altfel in pat iar tu sa fii mai ingaduitoare cu el mai impaciuitoare.Succes.